Tajfun ostaja strup za domače tekmece

Slovenski derbi lige ABA gladko državnim prvakom iz Šentjurja, Krka igra vse bolj prepričljivo.

09. november 2015 00.06
Tajfun- Union Olimpija Celje 8.11.2015 [šport,košarka]
B. E., šport
Celje – Slovenski derbi 9. kola lige ABA ni prinesel kakovostne predstave, zanjo bi pač potrebovali dva akterja. Po uvodnih 20 minutah vsesplošnega mučenja, ob katerem je štelo, katero moštvo bo zgrešilo manj metov in zapravilo manj žog, je Tajfun zaigral precej bolje v tretji četrtini, Olimpija pa je ostala na enaki ravni in doživela gladek poraz.

Številke iz dvorane Golovec so zgovorne. Šentjurčani so dobili tretji del tekme kar z 32:16 in v desetih minutah igre dosegli devet točk več kot do polčasa. Vodili so že s 15 točkami naskoka, dobili skok z 31:25 ter slabši dan pri poskusih za tri točke (3:15) nadomeščali z globinsko igro in s srednje razdalje. Predvsem pa je imela njihova obramba rep, glavo in zadostno čvrstost, zato so zasluženo prekinili niz petih porazov, treh v domači dvorani, in pobegnili zadnjeuvrščeni Sutjeski.

Ljubljančani so zadeli prvo od svojih treh trojk šele v 27. minuti, izkoristili le 41 odstotkov vseh metov iz igre (Tajfun 48 %) ter se preveč zanašali na svoje strelske sposobnosti in posamične akcije. Od uspeha nad Crveno zvezdo so doživeli še tretji zaporedni regionalni poraz in po sredinem preblisku v Bilbau še bolj zbegali svoje privržence. Zmogli so le 59 točk kljub okrevanju Save Lešića, ki je bil njihov najboljši strelec, za devet minut pa je v igro vstopil tudi Gregor Hrovat. A kaj, ko so trije reprezentanti z letošnjega EP – Luka Rupnik, Mitja Nikolić in Sašo Zagorac – skupaj prispevali le dve točki ob metu 1:12 (Zagorac 0:7).

Po zaostanku z 12:18 je Tajfun še naprej iskal možne popravke in jih tudi našel. Ključni trenutek se je zgodil pri 38:32 v 26. minuti, ko je Miha Lapornik storil osebno napako pri tekmečevem metu za tri točke in si prislužil še tehnično napako. Sandi Čebular je izkoristil vse štiri proste mete, v dodatnem napadu pa je Domen Bratož zadel trojko za 45:32. Po vodstvu z 59:44 je domači zasedbi nekoliko popustila zbranost in Ljubljančani so se približali na sedem točk (63:56), toda v zadnjih štirih minutah niso bili niti blizu zasuku.

»Videli smo dvoboj ekip, ki sta se zelo dobro pripravili ena na drugo. V drugem polčasu smo pokazali samozavest in odločnost, ki nam je v zadnjem času manjkala. Sprostili smo se tudi v napadu, predvsem pa smo vztrajali pri dobri obrambi, kar nam je prineslo zasluženo zmago,« je ocenil Tajfunov trener Dejan Mihevc, stožiški strateg Gašper Potočnik pa je razočarano poudaril: »Odločitev je padla v tretji četrtini. Čeprav smo se dogovorili drugače, smo preveč želeli priti do zmage prek napada, kar je v današnji košarki premalo. Ko so se tajfunovci razleteli po igrišču, jih je bilo nemogoče ustaviti.«

Košarkarji Tajfuna in Olimpije so lahko zadovoljni, ker so se s Krko pomerili v obdobju njene najhujše krize in jo odpravili s skupno razliko 53 točk. Novomeščani namreč zdaj igrajo vse bolje in v soboto so dosegli tretjo zaporedno regionalno zmago. Po Partizanu in MZT so prekosili še Igokeo, ki je doživela prvi domači poraz v tej sezoni, pri tem pa dosegla najmanj točk v devetih nastopih. Potem ko so prvaki BiH zmogli pičlih 54 točk, 20 v drugem polčasu, in izkoristili le 34,5 odstotka metov iz igre (za tri točke 5:29 ali 17 %), je njihov trener Željko Lukajić obupano vil roke in potožil: »Tekmece smo omejili na 65 točk, kar pomeni, da smo imeli odprto pot do zmage. Vendar smo bili preprosto preslabi v napadu. Strah se je prikradel tudi med igralce, ki slovijo kot natančni strelci.«

Krka je brez poškodovanega Mirka Mulalića vodila večji del dvoboja. V 8. minuti že z 19:8, njeni aduti pa niso izgubili glave niti, ko je Igokea prevzela vodstvo z 32:29. In če sta bila v prvem polčasu najučinkovitejša Stefan Sinovec in Ive Ivanov, sta v nadaljevanju potegnila Luka Lapornik in Erjon Kastrati. Rezultatu 43:39 za gostitelje je sledil niz 19:3 v korist Novomeščanov, ki je že pomenil odločitev, saj je Igokea v zadnji četrtini dosegla le osem točk. Dolenjsko moštvo je prišlo do zanesljivega uspeha s 45,3-odstotnim metom iz igre (za tri 8:23), dobilo skok z 32:27 in izgubilo tri žoge več (14:11). Trener Ivan Velić je bil zadovoljen: »Naši košarkarji so igrali vrhunsko v taktičnem smislu. Preprečili smo tranzicijsko igro Igokee, jo prisilili k igri 5:5 in nadzirali skok. Ko je bilo to najbolj potrebno, se nam je odprl še met, zato smo zasluženo zmagali. Razlog za slabšo predstavo domačega moštva je prav v naši pripravi na tekmo.«