Trojke Heliosa usodne za Olimpijo, Hopsi nemočni proti Krki

V prvi polfinalni tekmi lige Telemach je Krka premagala Hopse Polzelo s 102:59, Olimpija pa je z 81:84 klonila proti Heliosu.

13. maj 2014 18.06
Polfinale košarka
Š. Ro., Delo.si, STA

Ljubljana, Novo mesto - Če je prva polfinalna tekma na Dolenjskem prinesla pričakovan izid in zanesljivo zmago Krke s 102:59 nad Hopsi s Polzele, je bilo bolj napeto na drugem polfinalnem obračunu v Stožicah. Košarkarji Heliosa so bili prepričljivejši, vodili vso tekmo in tudi zasluženo premagali Olimpijo s 84:81.

Ljubljančani na domačem parketu niso zmogli slediti divjemu ritmu gostov, ki so domače košarkarje na začetku razorožili s trojkami - do 13. minute so jih zadeli kar deset. Tako so si že v prvi četrtini priigrali 16 točk naskoka.

Prednost so držali do 25. minute, ko je Unionu Olimpija stekla igra in najprej prišla do izenačenja (54:54), v 34. minuti pa tudi do vodstva (65:64). A le za kratek čas, saj se je Helios znova zatekel k svojemu najmočnejšemu orožju. Dve novi trojki Blaža Mahkovica in Igorja Marića, sicer prvi Heliosa po 13. minuti, sta goste vrnili v vodstvo (72:65, 37.) in tega zeleno-beli niso več uspeli izničiti. Četudi so se zmaji v zadnjih minutah povsem približali, so se Domžalčani izkazali z zrelo in preudarno igro in prišli do vodstva.

Domžalčani si lahko uvrstitev v polfinale priigrajo že v četrtek, ko je ob 17.30 v dvorani Komunalnega centra druga tekma. Morebitna tretja je na sporedu v soboto, 17. maja. Domžalčani se bodo tako potegovali za četrto uvrstitev v finale DP, Ljubljančani pa bodo skušali preprečiti novo katastrofo kluba, ki v finalu DP ni igral le v sezoni 1999/00.

»Bili smo boljši celo tekmo in več kot zasluženo zmagali. Polfinale je niz treh tekem, od katerih moraš dobiti vsaj dve. Mi smo po prvi tekmi zato le v psihološki prednosti. Union Olimpija bo v četrtek zelo nevarna, zato bomo morali mi zaigrati bistveno bolje in pametne, še posebej pod obročem,« je po tekmi povedal trener Heliosa Zmago Sagadin.

Hopsi le v prvi četrtini držali korak

Po pričakovanjih so v prvem polfinalu lige Telemach branilci državnega naslova iz Novega mesta naredili odločen korak proti finalu. Hopsi s Polzele so bili enakovreden tekmec le v prvi četrtini, nato pa je Krka prestavila v višjo prestavo in zmagala

Krka je po izenačeni prvi četrtini v drugih desetih minutah povsem zasenčilq goste, ki so se očitno zadovoljili že z uvrstitvijo v polfinale. Varovanci Aleksandra Džikića so na odmor odšli s prednostjo dobrih 20 točk.

To prednost so gostitelji v nadaljevanju zlahka zadržali; celo več, v zadnji četrtini so goste nadigrali kar z 29:9 in tako izenačili svojo najvišjo zmago v sezoni - pred desetimi dnevi proti Portorožu -, hkrati pa zabeležili prvo stotico v sezoni v vseh tekmovanjih.

Pri Krki je imelo šest igralcev dvomestno število točk - največ Zvonko Buljan 21, 5 skokov ter Luka Lapornik 17, 3 podaje, Jaka Klobučar 14, 7 podaj, indeks 26 -, pri Polzeljanih pa je največ točk dosegel Aleksis Wangmene 15 točk, 8 skokov.

Lov na dve zmagi bodo skušali Dolenjci zaključiti že čez dva dni na Polzeli, morebitna tretja je na sporedu v soboto znova v Novem mestu.

»Domač poraz s Hopsi v Ligi Telemach za prvaka je bil za nas očitno dobra šola. Tudi tokrat so Hopsi dobro začeli, a smo jih z dobro in agresivno obrambo hitro ustavili ter v drugi četrtini praktično že odločili tekmo. Zadovoljen sem s pristopom mojih igralcev, igrali so tako, kot je treba: agresivno in motivirano v obrambi, hitro v napadu. Niza seveda še zdaleč ni konec, Hopsi se bodo na Polzeli zagotovo prikazali v boljši luči,« je povedal trener Krke Aleksandar Džikić.

Krka - Hopsi Polzela 102:59 (25:20, 57:35, 73:50)

Dvorana Leon Štukelj, gledalcev 1000, sodniki: Pukl, Vučković (oba Maribor), Lovšin (Ljubljana).

Krka: Lapornik 17 (2:2), Kastrati 6 (2:2), Rojc 2, Bečirović 6 (2:2), Murić 10 (4:7), Pavić 8, Booker 11, Hukić 7 (2:2), Buljan 21 (2:4), Klobučar 14 (4:4).

Hopsi Polzela: Lukan 1 (1:2), Mulalić 6 (3:4), Jagodnik 11 (2:2), Wangmene 15 (3:5), Vašl 13, Atanacković 8, Rat 3, Gabriel 2.

Prosti meti: Krka 18:23, Hopsi Polzela 9:13.
Met za tri točke: Krka 10:23 (Buljan 3, Booker 3, Lapornik 3, Hukić), Hopsi Polzela 8:21 (Vašl 3, Atanacković 2, Jagodnik, Rat, Mulalić).
Osebne napake: Krka 20, Hopsi Polzela 21.
Pet osebnih: Atanacković (33.).

Union Olimpija - Helios 81:84 (19:32, 40:47, 56:58)

Dvorana Stožice, gledalcev 500, sodniki: D. Javor (Ljubljana), Majkič (Hrastnik), Mlakar (Škofja Loka).

Union Olimpija: Rupnik 5, Marinelli 11 (1:1), Joksimovič 7 (5:6), Murić 15 (3:3), Omić 15 (5:9), Drobnjak 9 (3:3), Stepheson 19 (7:9).

Helios: Ponjavić 3 (1:2), Marić 23 (2:2), Mahkovic 14 (1:1), Rebec 7 (2:4), Majstorović 2, Radulović 8, Morina 6 (2:2), Hrovat 10 (1:2), Boltić 5 (1:2), Vončina 6 (3:3).

Prosti meti: Union Olimpija 24:31, Helios 13:18.
Met za tri točke: Union Olimpija 3:13 (Marinelli 2, Rupnik), Helios 13:28 (Marić 5, Mahkovic 3, Hrovat 3, Vončina, Rebec).
Osebne napake: Union Olimpija 25, Helios 30.
Pet osebnih: Mahkovic (37.), Joksimovič (40.), Ponjavić (40.).