Vidmar umiril Helios, Olimpija se je le prebudila

Polovičen izkupiček slovenskih moštev na evropski sceni, možnosti za napredovanje ostajajo zelo pičle.

24. november 2016 00.24
Eduardo Brozovič

Ljubljana – Razcepitev evropske klubske košarke vsak teden povečuje zmedo med navdušenci, a slovenskima moštvoma ne prinaša uspeha. Včeraj je Helios v 6. kolu Fibine lige prvakov klonil proti Banvitu, Union Olimpija pa je v šestem nastopu v evropskem pokalu le dosegla prvo zmago, a se je bržkone zganila prepozno, da bi se lahko uvrstila v drugi krog.

Iz rezultata dvoboja v Domžalah bi lahko sklepali, da je trajal kvečjemu tri četrtine. Toda moštvi sta imeli na voljo vseh 40 minut, med katerimi se nista odlikovali z učinkovito in privlačno igro. V trdi bitki je Helios – vnovič brez Jureta Močnika, Luke Vončine in Urbana Gorjanca – le za odtenek zaostajal pri izkoristku metov iz igre (40:41 %), vendar se je v glavnem omejil na akcije z zunanjih položajev Brandyna Curryja (za tri 5:8) in Tomaša Kyzlinka (3:6). Centra Tomaž Bolčina in Corey Remekun sta ostala v veliki senci Banvitovega kapetana Gašperja Vidmarja, krilo Kyle Casey (met 0:5) ni prispeval niti točke, Đorđe Lelić je zmogel le dve. In če dodamo, da so gostitelji izkoristili le dva od sedmih prostih metov, izgubili skok s 27:40 in zapravili 17 žog, je pravzaprav uspeh, da so prilezli do 53 točk, kar je njihov negativni rekord v sezoni.

Tudi vodilna zasedba turškega DP, ki jo vodi slovenski trener Sašo Filipovski, ni blestela. Že v prvi četrtini je ostala brez organizatorja igre Jordana Theodora, Edo Murić sploh ni vstopil v igro, a je še vedno prevladovala večji del tekme. Največja prednost Heliosa je znašala 14:7, zadnjič je vodil z 39:35, po izenačenju na 47:47 pa ni mogel več slediti gostom. Največ težav mu je povzročal Vidmar (15 točk in 10 skokov), ki je ob pomoči branilca Jeremyja Chappella prinesel Banvitu odločilni naskok 55:47 poldrugo minuto pred koncem.

»Na žalost smo spet ponavljali stare napake: izgubili smo preveč žog in nismo nadzorovali skoka, zato so tekmeci ujeli 17 žog pod našim obročem. Banvit je to izkoristil. Čestitke gostom za zasluženo zmago, našim igralcem pa za trud in borbeno igro,« je po tekmi poudaril Heliosov trener Jakša Vulić.

Union Olimpija je že v uvodni četrtini dosegla toliko točk kot Helios do polčasa, toda njena obramba je bila bolj porozna, poznala pa se ji je tudi odsotnost poškodovanih Nikole Jankovića in Blaža Mesička. Brandon Jefferon je poskušal ponoviti imenitno predstavo iz Ulma, med katero je zbral 28 točk, vendar je bil le delno uspešen, zato je za stabilnost stožiškega moštva lep čas skrbel dokaj nepričakovan adut, nadomestni center Stevan Milošević. Ljubljančani so po začetnem vodstvu 7:0 ohranili pobudo, a jim zaradi obilice izgubljenih žog (do polčasa 10) in defenzivnih težav proti gibljivim košarkarjem iz Nemčije ni uspelo pobegniti na varnejšo razdaljo. Sredi druge četrtine so si sicer priigrali obetavno prednost 35:28, a so jo zapravili domala v hipu po delnem rezultatu 0:8.

V nadaljevanju se je nabor Olimpijinih strelcev dopolnil. Kapetan moštva Mirko Mulalič (za dve 3:3, za tri 3:11) je veliko poskušal, a tudi precej zadel, Gregor Hrovat se je kot vedno trudil na obeh straneh igrišča, Devin Oliver je bil raznovrsten pri vseh prvinah, Semen Šaškov pa prijetno presenečenje drugega polčasa. Gostitelji so dobili tretjo četrtino z 20:14, pet minut pred koncem vodili s 73:63 in ubranili prednost, toda po prvi zmagi jih v zadnjih dveh kolih čakata najtežji oviri: Hapoel v gosteh in Valencia doma. »Vedeli smo, da se lahko postavimo po robu vsakemu tekmecu in tokrat se nismo želeli zadovoljiti s tesnim porazom Borili smo se vseh 40 minut in dobili zasluženo nagrado, v zadnjih nastopih pa bomo poskusili presenetiti,« je dejal Gregor Hrovat.

Liga prvakov, šesto kolo (skupina A)

Helios Suns - Banvit 53:60 (14:15, 13:14, 12:14, 14:17)

Helios Suns: Kyzlink 15, Bratec 2, Curry 19, Vesel 2 (0:2), Lelić 2 (2:3), Remekun 2 (0:2), Atanacković 9, Bolčina 2.

Banvit: Kulig 6 (4:4), Orelik 9, Mutlu 2, Vidmar 15 (3:8), Chappell 13, Mutaf 9 (3:4), Theodore 6.

Prosti meti: Helios Suns 2:7, Banvit 10:16.

Met za tri točke: Helios Suns 9:24 (Curry 5, Kyzlink 3, Atanacković), Banvit 2:21 (Chappell, Orelik).

Osebne napake: Helios Suns 22, Banvit 16.

Pet osebnih: Bolčina (34.).

--------------------------------

Bakken Bears - Ironi Nahariya 71:90 (21:21, 14:21, 11:24, 25:24)

Fraport Skyliners - Aris 81:74 (10:20, 24:17, 16:18, 31:19)

Monaco - Nymburk 93:74 (23:23, 17:14, 21:15, 32:22)

Evropski pokal, sedmo kolo (skupina D)

Union Olimpija - Ratiopharm Ulm 76:72 (25:22, 17:21, 20:14, 14:15)

Union Olimpija: Barbarič 3 (1:2), Oliver 10 (4:6), Šaškov 6 (2:2), Bubnić 5, Mulalić 16 (1:2), Pelko 3, Milošević 11 (1:2), Jefferson 9 (1:1), Hrovat 13 (3:3).

Ratiopharm Ulm: Ohlbrecht 12 (0:2), Guenther 15, Morgan 9 (3:4), Tadda 5, Hobbs 2, Butler 2 (2:4), Babb 9 (3:4), Rubit 8 (2:2), Braun 10 (1:1).

Prosti meti: Union Olimpija 13:18, Ratiopharm Ulm 11:17.

Met za tri točke: Union Olimpija 9:31 (Mulalić 3, Jefferson 2, Hrovat 2, Pelko, Bubnić), Ratiopharm Ulm 7:21 (Guenther 3, Babb 2. Braun, Tadda).

Osebne napake: Union Olimpija 22, Ratiopharm Ulm 18.

Hapoel Jeruzalem - Valencia 84:86 (11:21, 22:23, 27:13, 24:29)