Evropska liga: Mariborčani z Ibraimijem do prve točke

V 3. kolu evropske lige sta se Maribor in Braga razšla z neodločenim izidom 1:1. Za Maribor je zadel Agim Ibraimi.

20. oktober 2011 18.17
20. oktober 2011 21.15

Maribor - Nogometaši Maribora so v 3. kolu evropske lige presenetili favorizirane nogometaše Brage, lanske finaliste tekmovanja, ter prišli do težko pričakovane točke (1:1).

Na štadionu Ljudski vrt, so srečanje bolje začeli domači, ki jih je s strelom z leve strani kazenskega prostora že v 14. minuti v vodstvo popeljal Agim Ibraimi.

Gostje so si prvo resno priložnost priigrali v 22. minuti, ko je strel Lime z ugodnega položaja zletel prek vrat. Isti igralec je imel novo priložnost le tri minute kasneje, vendar je s kakšnih osmih metrov meril previsoko. Brazilec je bil na začetku srečanja eden izmed najboljših posameznikov na igrišču, saj je imel v 32. minuti novo priložnost za izenačenje, a mu je veselje preprečil Jasmin Handanović.

V 35. minuti je imel Tavares lepo priložnost za povišanje vodstva, ko se je na levi strani kazenskega prostora sam znašel pred gostujočim vratarjem Quimom, vendar je bil njegov strel bolj podoben predložku kot strelu. Tako je ostalo pri minimalnem vodstvu Maribora.

Izenačili iz prepovedanega položaja?

Po številnih zapravljenih priložnostih pa je v zaključku prvega polčasa gostom uspelo izenačiti. Hugo Viana je izvedel navidez nenevaren prosti strel s približno tridesetih metrov, po katerem se je žoga (ne)srečno odbila na nogo Eldersona, ki mu iz neposredne bližine gola ni bilo težko zadeti. Počasni posnetek je razkril, da je bil Elderson v času podaje soigralca v nedovoljenem položaju, kar pa so sodniki spregledali.

V drugem polčasu so prvi zapretili gostje, vendar je na srečo Maribora Hugo Viana z roba kazenskega prostora meril previsoko. Isti igralec je bil blizu zadetka tudi v v 61. minuti, vendar je njegov udarec iz kazenskega strela vratar Handanović uspešno ubranil.

V 70. minuti je svoj četrti strel proti vratom sprožil Agim Ibraimi, vendar je bil strel previsok in je ostalo pri neodločenem rezultatu.

Drugi polčas je bil v znamenju številnih prekrškov, zaradi katerih je glavni sodnik do 82. minute pokazal kar pet rumenih kartonov, od tega tri Mariborčanom - Lesjaku, Trajkovskemu in Mezgi.

V 87. minuti so gledalci v Ljudskem vrtu zadržali svoj dih, ko je Viana po predložku z desne strani z glavo nevarno streljal, vendar se je žoga na srečo domačih odbila od prečke.

Tudi po dveh minutah sodnikovega podaljška se rezultat ni spremenil in nogometaši Maribora so se veselili prve točke v letošnji evropski ligi, Braga jih ima 4. Na drugem srečanju skupine H je Birmingham v gosteh presenetil Brugge in ga premagal z 2:1, kar pomeni, da je angleški predstavnik prehitel Brago, ki je zdaj tretja.

Darko Milanič, trener Maribora, je po tekmi povedal: »Za nami je odlična tekma. Fantje zaslužijo čestitke za predstavo, za odlično tekmo. Ne bi bilo nezasluženo, če bi z igrišča odšli s tremi točkami. Kljub temu, fantje so igrali zelo dobro, tudi gledalci so prišli na svoj račun. Preprosto si želimo v prihodnje ponoviti take predstave. Če primerjamo ti dve tekmi, današnjo in tisto z Angleži, smo v drugem polčasu proti Angležem padli v smislu, da nismo verjeli, da lahko kaj naredimo. Naredili smo zelo velik napredek oziroma smo zdaj v drugačnem fizičnem in mentalnem stanju, videlo se je da lahko 90 minut sprintamo, tako je veliko lažje biti nevaren, nasprotnik je imel veliko težav z nami. Z napredkom sem zelo zadovoljen. Tako je to z nogometom, za nami je 90 izredno težkih minut, v teh zadnjih trenutkih tekme se lahko zgodi, da ni več energije, ki je potrebna za nekaj kakovostnega za naprej. A preprosto nisem opazil, da bi v zadnjih minutah padli, ampak smo bili mi tisti, ki smo imeli pobudo, fantje so si želeli zmagati in to se vidi tudi na rezultatu. V slačilnici o tem, da je bil 'offside' pri zadetku Angležev, nismo špekulirali. Za fante je bil to šok, s pogovorom in z napotki med polčasom smo želeli opogumiti fante in v drugi polčas so odšli pogumno. To, da so prejeli zadetek iz prepovedanega položaja, govori veliko. Na takšen način osvojeni točki, po tako dobri predstavi je jasno, da si želimo to ponavljati v Evropi in doma, čeprav se zavedamo, da so nasprotniki dobri, in vemo, da bo to malce težje v prihodnje, a si želimo igrati tako dobro, kot smo tokrat. Če nam to uspe, bomo prišli tudi do treh točk. Zdaj sem enostavno zelo zadovoljen, kako so fantje igrali.«