Evropske kvalifikacije: Hrvatom spodrsnilo v Bakuju, Islandija slavila v Amsterdamu

Nogometaši Hrvaške so v sedmem kolu kvalifikacij za EP 2016 osvojili zgolj točko proti Azerbajdžanu (0:0).

03. september 2015 15.55
03. september 2015 19.57
FBL-EURO-2016-AZE-CRO

Baku - Hrvaška nogometna reprezentanca si je v sedmem kolu kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2016 privoščila nepričakovan spodrsljaj, saj je na gostujoči tekmi z Azerbajdžanom osvojila le točko (0:0).

Favorizirani Hrvati so bili pred današnjo tekmo na prvem mestu skupine H in so na prvi medsebojni tekmi slavili s kar šestimi goli razlike, tokrat pa jim ni uspelo streti odpora Azerbajdžana, ki ga vodi nekdanji hrvaški reprezentant Robert Prosinečki.

Varovanci Nika Kovaća so imeli žogo več v svojih nogah (62%), bili podjetnejši pri strelih (18:8) in izvedli več kotov (4:1), a je ostalo pri delitvi točk.

Hrvaška si je prvo pravo priložnost pripravila v 28. minuti, ko je streljal Ivan Perišić, ob njegovem poskusu pa se je izkazal vratar Kamran Agajev. Devet minut kasneje je Šime Vrsaljko lepo preigraval v kazenskem prostoru, vendar obetavno akcijo zaključil s strelom mimo desne vratnice. To sta bila dva izmed sedmih strelov hrvaških nogometašev v prvem polčasu (razmerje 7:3), ki se je končal brez golov.

Reprezentanci sta v drugem polčasu prikazali napadalni igri. V 48. minuti je naprej poskusil domačin Dimitrij Nazarov, ki mu je veselje preprečil vratar Danijel Subašić, nato pa je na drugi strani v napad krenil Perišić in z leve strani podal v kazenski prostor, njegova podaja pa je zadela prečko in se odbila v polje.

Hrvaški nogometaši so v zaključku stopnjevali napade, ki pa so bili jalovi. Mateo Kovačić je v 68. minuti sprožil mimo desne vratnice, še lepšo priložnost pa je v 85. minuti zapravil Mario Mandžukić, ki je z desetih metrov meril naravnost v domačega vratarja. Tri minute kasneje je bilo ponovno nevarno pred vrati Azerbajdžana, ko je Marko Pjaca streljal z leve strani, žoga pa je zletela mimo leve vratnice in tekma se je končala z izidom 0:0.

Hrvaška reprezentanca je s točko izgubila prvo mesto v skupini H. Prehitela jo je Italija, ki je z golom Graziana Pelleja porazila Malto (1:0).

Islandija na pragu EP

Islandska reprezentanca je na sedmi kvalifikacijski tekmi vknjižila še šesto zmago, potem ko je bila v Amsterdamu z 1:0 boljša od Nizozemske.

Gostitelji so prvi udarec doživeli v 33. minuti, ko si je branilec Bruno Martins Indi zaradi namernega udarca s komolcem prislužil izključitev.

Islandija je to izkoristila v 51. minuti z bele točke. Enajstmetrovko je zakrivil Gregory van der Wiel, ki je v svojem kazenskem prostoru z drsečim štartom ustavil Birkirja Bjarnasona. Odgovornost za strel je prevzel Gylfi Sigurdsson, ki je sprožil v levo stran, vratar Jasper Cillesen se je dotaknil žogo, vendar je ta vseeno končala v mreži.

Islandija je na vrhu skupine A z 18 točkami, druga je Češka s 16 točkami in tretja Nizozemska z 10 točkami.

BiH praznih rok v Belgiji

Belgijski nogometaši so v Bruslju gostili Bosno in Hercegovino in jo po preobratu premagali s 3:1.

Gostje so povedli v 15. minuti, ko je Edin Džeko v kazenskem prostoru prejel podajo z desne stani in z enajstih metrov sprožil v desni zgornji kot, vratar Thibaut Courtois pa je bil namenjen v svojo desno stran in je žogo le nemočno pospremil s pogledom.

Belgija je izenačila le osem minut kasneje. Kevin De Bruyne je izvedel kot in podal v kazenski prostor, kjer se je najbolje znašel Marouane Fellaini in zadel z glavo. Domačini so še pred koncem prvega polčasa dosegli še drugi gol. Zanj je poskrbel De Bruyne, ki je z razdalje sprožil v desni kot in premagal Asmirja Begovića.

Gostitelji so zmago potrdili v 78. minuti iz enajstmetrovke. Ognjen Vranješ je nespretno ustavil Edena Hazarda, ki je sam izvedel strel z bele točke in zadel s pomočjo leve vratnice.

Belgija je po sedmih tekmah na drugem mestu skupine B (13), pred njo je le Wales (17). Bosni in Hercegovini ne kaže dobro, z osmimi točkami je na petem mestu.