Italija, Belgija in Wales z vozovnicami za EP

Italija je v kvalifikacijah za EP 2016 v Bakuju premagala Azerbajdžan s 3:1. Belgija in Wales naprej iz skupine B.

10. oktober 2015 14.15
10. oktober 2015 19.51
FBL-EURO-2016-AZE-ITA

Baku - Na evropskem prvenstvu leta 2016 bo sodelovala tudi italijanska reprezentanca, ki si je udeležbo zagotovila z današnjo zmago na kvalifikacijski tekmi z Azerbajdžanom (3:1).

Tekmo v Bakuju so bolje začeli Italijani in povedli v enajsti minuti. Marco Verratti je z globinsko podajo zaposlil Ederja, ki se je sam znašel pred vratarjem Karmanom Agajevom in ga rutinirano premagal.

Gostitelji so izenačili dvajset minut kasneje, ko sta italijanska branilca Giorgio Chiellini in Leonardo Bonucci z nespretnim posredovanjem pripravila priložnost Dmitriju Nazarovu, ta pa je natančno sprožil v spodnji desni kot in razveselil domače navijače.

Italijanska reprezentanca si je še pred koncem prvega polčasa priborila drugo vodstvo. V 43. minuti je izpeljala hiter protinapad, v katerem je Antonio Candreva prodrl po desni strani in nesebično podal Stephanu El Shaarawyju, ta pa je žogo poslal v prazno mrežo. Prvi polčas se je končal z minimalnim vodstvom Italije.

»Azzurri« so bili v 61. minuti blizu tretjemu golu, s katerim bi bržkone že odločili zmagovalca. Eder je prejel globinsko podajo in sam stekel proti domačemu golu, žogo poslal prek vratarja Agajeva, veselje pa mu je preprečil kapetan Rashad Sadigov, ki se je vrnil v obrambo in žogo izbil z golove črte.

Italijanom se ta zapravljena priložnost ni maščevala. Le štiri minute kasneje je Matteo Darmian na domači polovici prestregel podajo in z osemnajstih metrov žogo poslal v levi kot, gostje so vodili z dvema goloma razlike.

Domačini so tekmo končali z deseterico, potem ko je Badavi Hüseynov v 88. minuti potegnil za dres Sebastiana Giovinca, ki je imel prosto pot do gola, in si za svojo potezo prislužil rdeči karton. Rezultat se do konca tekme ni več spremenil in Italijani so slavili uvrstitev na evropsko prvenstvo.

Italija bo v zadnjem kolu kvalifikacij igrala z Norveško, Azerbajdžan pa bo gostoval v Bolgariji. Obe tekmi bosta 13. oktobra.

Belgija in Wales napredovala iz skupine B

V skupini B sta si nastop na evropskem prvenstvu zagotovili reprezentanci Belgije in Walesa, za katero bo to sploh prva udeležba na prvenstvu stare celine.

Belgijci so si napredovanje zagotovili z visoko zmago nad Andoro (4:1), medtem ko je Wales izgubil na gostovanju pri Bosni in Hercegovini (0:2), a napredoval zaradi zmage Cipra nad Izraelom (2:1). Valižani so bili tako razumljivo odlično razpoloženi po koncu tekme v Zenici in so svojega trenerja Chrisa Colemana metali v zrak (na spodnji sliki).

Tekmo pred koncem je v najboljšem položaju Belgija (20), drugi je Wales (18), tretja Bosna in Hercegovina (14) in četrti Izrael (13).

Pari zadnjega kola so: Belgija - Izrael, Ciper - BiH in Wales - Andora.

Nizozemska kljub zmagi ostaja četrta

Nizozemski nogometaši so bili v Astani z 2:1 boljši od Kazahstana. Za Nizozemce sta zadela Georginio Wijnaldum (33. minuta) in Wesley Sneijder (50.), za Kazahstan pa je častni gol dosegel Islambek Kuat (96.).

Nizozemci so se s to zmago začasno povzpeli na tretje mesto skupine A in upali na pomoč Češke, ki pa je izgubila proti Turkom (0:2).

To pomeni, da sta tekmo pred koncem na vrhu Islandija (20) in Češka (19), ki sta se že uvrstili na prvenstvo, tretji so Turki (15) in četrti Nizozemci (13).

V zadnjem kolu bo Turčija igrala proti Islandiji, Nizozemska proti Češki in Latvija proti Kazahstanu.