Kdo bo občutil prazne tribune v Stožicah? Je kazen smiselna?

Anketa med nogometni strokovnjaki pred današnjim derbijem med Olimpijo in Mariborom za zaprtimi vrati.

Objavljeno
15. marec 2014 12.16
Slovenija, Maribor, 10.12.2009 - KRIZMAN Alojz, predsednik Zveze mariborskih sportnih drustev Branik foto:Tadej Regent/Delo
Gorazd Nejedly, šport
Gorazd Nejedly, šport
Alojz Križman, nekdanji predsednik Maribora: »Ta ukrep je kaznoval navijače. Ne tistih 200, 300, 500, ki naj bi bili organizirani in nevarni, marveč nekaj tisoč tistih, ki ne sodijo v to kategorijo. Ločiti je treba med navijači, med miroljubnimi in tistimi, ki se želijo izživljati. Seveda je kratko potegnil nogomet. Klub nosi delno odgovornost za dejanja navijaških skupin, ampak ni edini krivec. Zaprtje štadiona za gledalce je neumnost. Naj zaprejo tribuni za navijače, pri čemer je potem treba zaostriti kontrolo pri vstopu. Seveda obstaja možnost, da bi skrajneži lahko divjali med običajnimi gledalci, ampak potencialne prenapeteže policija brez težav že prej lahko izloči. O njih ima vse podatke.«

Drago Kos, nekdanji sodnik: »Kazen je nesmiselna. V tujini, predvsem v razvitih nogometnih državah, tako skrajne odločitve še imajo težo, ker neposredno in ekonomsko kaznujejo klub, v Sloveniji so kaznovani redki navijači, ki bi še zašli na tekme. Pri tem ne govorim o navijaških skupinah. Klub s tem ni utrpel veliko škode, v seštevku je takšna kazen največ škode storila nogometu. NZS ima na voljo vrsto drugih možnosti, da kaznuje klub in ne potrebuje spreminjanja pravilnika o kaznovanju. V Sloveniji ni tisoče navijačev, in vsakega nasilnega navijača je mogoče takoj identificirati, zato je treba ukrepati, preden je 'prestopnik' že na tribuni. In po zdravi kmečki pameti.«

Tone Frantar, nekdanji podpredsednik NZS:
»Rad bi videl polne tribune in zadovoljstvo navijačev, ampak v Ljubljani ni več navijačev in razlogov za zadovoljstvo. Če bi imel na voljo druge rešitve, predvsem boljše, bi o ustreznosti kazni lahko polemiziral. Očitno ta ukrep v drugih državah deluje. Na vsak način pa je zaradi nekaj sto navijačev kaznovanih več tisoč drugih, ki bi prišli na tekmo uživat. Ni pa res, da klub ni kriv, saj na neki ravni zagotovo sodeluje z navijaško skupino. Tu je treba omeniti še varnostne službe, ki bi pri vstopu na štadion morale zaostriti pregled. Problem je večplasten in je povezan tudi s tradicijo obiskovanja tekem, ki je tako rekoč ni več.«

Brane Oblak, najboljši slovenski nogometaš:
»Nogomet brez navijačev ni nogomet. Nikoli nisem igral pred praznimi tribunami in si tega nikakor ne bi želel. Enkrat sem gledal tekmo brez navijačev po televiziji in videl, da to z nogometom nima nobene zveze. Nogomet se vendarle igra za navijače. Kazen je zato nesmiselna in nima učinka za klub, ki mora plačevati kazni v razmerah, ko je denarja čedalje manj. Če bi Olimpija živela od navijačev in prodaje vstopnic, bi jo še razumel. Kaznovani pa so gledalci, ki niso člani navijaške skupine, in jih je na tekmah vse manj, namesto da bi jih bilo vse več. Na ta način odganjajo še tiste redke navijače, ki jih zanima spremljanje tekem.«