Kvalifikacije za EP: Hrvaška do točke na »gorečem« San Siru

V kvalifikacijah za euro 2016 sta se Italija in Hrvaška razšli z izidom 1:1, BiH z 0:3 klonila proti Izraelu.

16. november 2014 19.12
FBL-EURO-2016-NED-LAT
Š. Ro., Delo.si

Ljubljana - V kvalifikacijah za uvrstitev ma evropsko nogometno prvenstvo je bil osrednji dvoboj na sporedu v skupini H na štadionu San Siro v Milanu, kjer sta se pomerili Italija in Hrvaška. Derbi, ki so ga zaznamovali izgredi hrvaških navijačev, se je končal z izidom 1:1.

Za vodstvo Italije je v 11. minuti s strelom z roba kazenskega prostora poskrbel Antonio Candreva, toda Hrvati so hitro vrnili udarec, štiri minute pozneje je za izenačenje poskrbel Ivan Perišić. Že v prvem polčasu je Hrvaška ostala brez prvega zvezdnika Luke Modriča, ki si je poškodoval stegensko mišico, zamenjal ga je Mateo Kovačić. V drugem polčasu so imeli varovanci Nika Kovača pobudo, toda naposled so njihov nalet v 75. minuti ustavili kar njihovi navijači. Zaradi metanja pirotehničnih sredstev na zelenico je moral sodnik Björn Kuipers za nekaj minut prekiniti tekmo, poslal igralce v slačilnico, policija pa je medtem spraznila del tribun z najbolj vročekrvnimi privrženci rdeče-belih. Tekma se je nato le nadaljevala, v zadnjih 15 minutah je imel najlepšo priložnost Perišić, a zgrešil zmagoviti gol.

V skupini A je Nizozemska s kar 6:0 premagala Latvijo. Tulipani so tako vsaj delno razbremenili pritisk na selektorja Guusa Hiddinka. Za zmago sta po dvakrat zadela Arjen Robben in Klaas-Jan Huntelaar, med strelce sta se vpisala še kapetan Robin van Persie in Jeffrey Bruma. Tako so vendarle nekoliko popravili vtis z zadnjih tekem. Po tretjem mestu na SP so na zadnjih petih tekmah doživeli kar štiri poraze, Hiddink, ki je nedavno spet sedel na selektorsko klop, pa je že napovedal, da se bo v primeru novega razočaranja umaknil. Po zmagi je bil še precej bolj zaskrbljen prejšnji nizozemski selektor Luis van Gaal, na tekmi se je namreč poškodoval njegov varovanec pri Manchester Unitedu Daley Blind. Že v 20. minuti si je ob naletu z Eduardsom Visnakovskim poškodoval kolenske vezi in ga zato verjetno čaka daljša odsotnost.

Turki so s 3:1 premagali Kazahstan za prvo zmago v kvalifikacijah, Burak Yilmaz je zadel dvakrat v treh minutah prvega dela, zadnji gol je dosegel Serdar Aziz. Bolj zanimivo je bilo na drugi tekmi te skupine, na kateri sta se merili do tega kola neporaženi ekipi s polnim izkupičkom. Domačini Čehi so se vrnili po zaostanku proti Islandcem. Te je v prvem delu v vodstvo popeljal Ragnar Sigurdsson, Jon Dadi Bödvarsson je nato premagal svojega vratarja, piko na i preobratu pa je dodal še Pavel Kadarabek. Čehi zdaj vodijo v tej skupini, Islandci pa so dobili sploh prva zadetka.

Tekma vodilni moštev v skupini B med Walesom in Belgijo se je končala brez golov, Valižani pa so z osmimi točkami ostali na prvem mestu. Tekmo bi lahko v prid Belgije odločil Nicolas Lombaerts, a je v prvem polčasu zadel vratnico. Najlepšo priložnost za Wales je imel zvezdnik Real Madrida Gareth Bale. Valižani so tako na dobri poti, da se prvič po letu 1958 prebijejo na veliko tekmovanje. Za Belgijce to pomeni, da so zdrsnili celo na četrto mesto na lestvici, saj jih je prehitel Ciper, ki ni imel težav z malčkom Andoro in je slavil s 5:0. S tremi goli se je izkazal Giorgos Efrem.

Nov presenetljiv poraz je doživela udeleženka SP v Braziliji, reprezentanca BiH. S 3:0 jo je ugnal Izrael, zadeli pa so Eran Zahavi, Gil Vermouth in Omer Damari. Izrael ostaja stoodstoten in se je prebil na vrh lestvice celo s tekmo manj, Valižani so drugi.