Liga prvakov: City utišal evropske prvake, sledi nadaljevanje v Istanbulu

Bo v osmino finala lige prvakov napredoval Galatasaray ali Juventus? Z vstopnico še Olympkiakos in Bayer Leverkusen.

10. december 2013 18.53
FBL-EUR-C1-BAYERN-MUNICH-MANCHESTER-CITY
Š. Ro., Delo.si

Ljubljana - Skupinski del nogometne lige prvakov se bliža koncu, na voljo je le še nekaj prostih mest za nastop v osmini finala. Napredovanje so si že zagotovili Real Madrid, Atletico Madrid, Barcelona, PSG, Manchester United, Manchester City, Chelsea in Bayern, po nocojšnjih tekmah pa sta si februarsko nadaljevanje rezervirala tudi Olympiakos in Bayer Leverkusen.

Osrednji spopad za vstopnico v osmino finala se je sicer obetal v Istanbulu, kjer je bil v skupini B na sporedu dvoboj med Galatasarayem in Juventusom. Toda v Turčiji je sredi polčasa začelo tako močno snežiti, da je sodnik Pedro Proenca pri izidu 0:0 prekinil tekmo.

Zaradi pobelenje površine se namreč sploh niso več videle niti črte zelenici. Tekma je bila sprva prekinjena za 20 minut, v tem času pa delavci niso mogli odstraniti snega z igralne površine. Ker sneženje niti ni ponehalo, so tekmo za danes odpovedali. Po pravilih UEFA, morata ekipi preostanek tekme odigrati jutri ali na kakšen drug rezervni datum, ki ga bo določilo vodstvo tekmovanja.

Nadaljevanje v Istanbulu v sredo ob 14. uri

UEFA je tako po tekmi že sporočila, da bosta moštvi obračun nadaljevali jutri, v sredo, ob 14. uri po srednjeevropskem času. Tekma se bo nadaljevala od 31. minute dalje.

Italijansko moštvo (6 točk) potrebuje vsaj točko, da obstane na drugem mestu v skupini. Turška ekipa, ki ji je spodrsnilo v Københavnu, na drugi strani nujno potrebuje zmago (4).

Prvo mesto je bilo v tej skupini sicer že pred zadnjo tekmo oddano madridskemu Realu, ki se je tokrat pomeril s Københavnom. Španci so brez težav odpravili danske nogometaše. Svoj prvi gol v sezoni je zabil Luka Modrić v 25. minuti, ko je na robu kazenskega prostora iz igre vrgel domačo obrambo in lepo zadel desni zgornji kot. Cristiano Ronaldo je postavil piko na i v 48. minuti. Portugalec je tako tudi podrl svojevrsten rekord: dosegel že deveti gol v skupinskem delu lige prvakov.

Bayern in City za prvo mesto

Zanimiv je bil tudi dvoboj Bayerna in Manchester Cityja za prvo mesto v skupini D. Čeprav sta si oba že zagotovila napredovanje, je bil obračun zelo razburljiv. Evropski prvaki so na domači Allianz Areni do vodstva prišli že v 5. minuti. Izjemno podajo Danteja je prestregel Thomas Müller in zabil za 1:0. Ofenziva Bayerna se je nadaljevala, Franck Ribery je v 11. minuti stresel vratnico, minuto pozneje pa je po strelu iz kota z bližine zadel še Mario Götze.

Tako se je že zdelo, da bodo Nemci povsem prevladali, a so se Angleži hitro odzvali in že v prvem polčasu znižali zaostanek z golom Davida Silve, ki mu je odlično podal James Milner. Tudi sicer so v drugem delu prvega polčasa nogometaši Cityja postali nevarnejši, Jesus Navas je imel priložnost za izenačenje, v zadnjih minutah pa je nato znova trepetal vratar Joe Hart po strelu Riberyja in Müllerja.

V drugem polčasu se je za evropske prvake vse postavilo na glavo. Sodnik je v 59. minuti pokazal na belo točko zaradi prekrška Danteja nad Milnerjem. Odločitev je močno razburila domačo klop, a ostalo je pri 11-metrovki, ki jo je uspešno izvedel kapetan Aleksander Kolarov. Tik za tem je sledil še en šok: City je zadel za 3:2. Napako je v obrambni vrsti naredil Jerome Boateng, ki ni izbil podaje Navasa, Milner pa je imel prosto pot za zadetek. Bavarci so v zaključku skušali vseeno priti do zmage, a so bili bližje še enemu zadetku nogometaši Manchestra, ko je v 80. minuti veliko napako naredil Dante.

Bayern tako ni izpolnil namere, da ostane neporažen v prvem delu, vseeno pa s 15 točkami in boljšo gol razliko ostal na prvem mestu v skupini.

Na drugi tekmi skupine D med Viktorio Plzen in CSKA Moskvo je sodil Slovenec Damir Skomina, obračun se je končal z 1:1. Moskovčane je v vodstvo popeljal Ahmed Musa (65.), Daniel Kolar je v 77. minuti izenačil, v 90. minuti pa je ob številčni prednosti (rdeči karton sta prejela dva igralca CSKA-ja) zmago domačim priigral Tomaš Wagner.

Šahtar ostal praznih rok

V skupini A so bili brez skrbi že rdeči vragi, ki so na Old Traffordu gostili Šahtar. Ukrajinsko moštvo, ki se je z Bayerjem borilo za drugo mesto v skupini, je računalo na slabo formo Manchester Uniteda v zadnjem obdobju. A varovanci Davida Moyesa so zmagali z 1:0 po golu Phila Jonesa. Z 1:0 je Leverkusen tudi zmagal na gostovanju pri Real Sociedadu in si tako zagotovil napredovanje. Za Nemce je v 50. minuti edini zadetek na tekmi dosegel Ömer Toprak.

V skupini C je imel osmino finala že rezervirano PSG, ki je nocoj gostoval v Lizboni. Benfica je nujno potrebovala zmago in tudi ugnala slovito francosko moštvo z 2:1. Za Francoze je v 37. minuti zadel Edinson Cavani, na 1:1 je poravnal Lima (44.), za tri točke Benfice je v 59. minuti poskrbel Nicolas Gaitan. A portugalskemu moštvu to ni pomagalo.

Uspešen je bil namreč tudi Olympiakos, ki je gostil že odpadli Anderlecht in zmagal z 2:1. Zvezda večera je bil Javier Saviola. Ta je grško moštvo v vodstvo popeljal v 33. minuti, šest minut kasneje je izenačil Sacha Kljestan. Saviola je v 50. minuti zapravil najstrožjo kazen, je pa zadel v 58. minuti. Belgijci so do konca ostali brez treh izključenih igralcev, v sodnikovem dodatku je to izkoristil Alejandro Dominguez.

V sredo bodo na sporedu še tekme v skupinah od E do H, pari pa so: Chelsea - Steaua Bukarešta, Schalke 04 - Basel, Olympique Marseille - Borussia Dortmund, Napoli - Arsenal, Atletico Madrid - Porto, Austria Dunaj - Zenit St. Peterburg, Milan - Ajax Amsterdam in Barcelona - Celtic Glasgow.