Večer Mihov v Trnavi: Blažič izključen, Zajc in Mevlja zadela za remi

Slovenska nogometna reprezentanca je na predzadnji tekmi kvalifikacij za svetovno prvenstvo leta 2022 v Katarju remizirala s Slovaško v Trnavi (2:2).
Fotografija: Stanislav Lobotka in strelec prvega gola za Slovenijo Miha Zajc. FOTO: Radovan Stoklasa/Reuters

Slovenska izbrana vrsta je predzadnjo tekmo kvalifikacij za SP 2022 začela v podobni postavi kot zadnji medsebojni obračun s Slovaki, le da sta tokrat priložnost od prve minute dobila Benjamin Verbič in Andraž Šporar, po izpuščenem oktobrskem ciklusu pa je tekmo začel tudi Miha Zajc. Eno redkih tekem v tem letu je na sredini igrišča začel Leo Štulac, na bokih v obrambi sta operirala Petar Stojanović in Jure Balkovec, v osrčje se je namesto suspendiranega Jake Bijola vrnil Miha Blažič. Kapetan Marek Hamšik je bil v osrčju slovaške enajsterice, glavno nevarnost v konici napada je predstavljal šele 22-letni Ladislav Almasi.

Prvi je s prodorom in predložkom z desnega boka po napaki Balkovca v tretji minuti zapretil Robert Mak, a je slovenski vratar žogo zlahka ujel. Matuš Bero je bil v deveti minuti prvi, ki je poskusil s kolikor toliko resnejšim poskusom proti vratom, a z roba kazenskega prostora ni niti ogrel Oblaka. V 11. minuti je imel po predložku Zajca s prostega strela Verbič veliko pritožb nad odločitvijo glavnega sodnika Finca Mattiasa Gestraniusa, ki ni zapiskal za igro z roko domačega nogometaša v kazenskem prostoru. V 18. minuti pa vodstvo Slovenije – Zajc je izkoristil napako pri slovaškem grajenju napada in v prostor poslal žogo proti Šporarju, ob tem pa nadaljeval s tekom proti vratom. Šporar je na boku zadržal žogo in nekdanjega klubskega soigralca iz Šempetra pri Gorici našel z idealnim predložkom na oddaljenejšo vratnico, kjer je Zajc z glavo neoviran zadel za vodstvo.

Enajstmetrovka, ki to ni bila

Slovenci so po vodstvu prepustili žogo Slovakom, ki pa posesti niso znali pretopiti v kakšen nevarnejši poskus proti vratom Oblaka. Slovenci so si v 27. minuti zakuhali težave, ko je najprej Stojanović lahkomiselno izgubil žogo, Blažič pa je storil prekršek točno na robu kazenskega prostora. Finci so že zapiskali za najstrožjo kazen, nato pa odločitev spremenili, tako da je lahko Hamšik zgolj z nevarnim prostim strelom povsem s strani ogrozil slovenska vrata, ki pa so ostala nedotaknjena.

Slovenski nogometaši proslavljajo po prvem zadetku Zajca. FOTO: Radovan Stoklasa/Reuters

Naslednja nevarna situacija v režiji Slovakov je sledila v 35. minuti, ko je Bero že opravil vse in pred Oblakom, ki je zapustil vrata, podal proti Hamšiku, a preslabo, da bi lahko največji slovaški as pomeril proti prazni mreži. Najnevarnejši gostujoči akciji sta bili delo Verbiča, pri drugi v 39. minuti je moral prisebno posredovati Marek Rodak. V 43. minuti se je moral izkazati tudi Oblak, saj je blizu stičišča vratnice in prečke pričakal zavit strel Hamšika, žogo pa na lastno srečo odbil ravno dovolj, da je padla čez prečko. Vroče je bilo pred slovenskimi vrati tudi v sodnikovem podaljšku prvega polčasa, ko se je v veliki priložnosti znašel Lukaš Haraslin, ki je že premagal Oblaka, a uspel oplaziti le prečko.

VAR v drugo ni osrečil Slovenije, Mevlja takoj odgovoril

Domači strateg Štefan Tarkovič je za drugi polčas v slačilnici pustil Hamšika, ki ga je nadomestil Ondrej Duda. Zajc je v 53. minuti lepo premešal slovaško obrambo in poslal žogo proti Verbiču, ki pa ni bil zbran v zaključku. Slovaki so odgovorili z nevarno akcijo dve minuti kasneje, a se je vse končalo z dobrim slovenskim blokom oziroma prepovedanim položajem. VAR-sistem je nato opozoril finskega sodnika na igro z roko Blažiča, ki je v »drugem poskusu« vendarle zakrivil najstrožjo kazen. Za nameček je dobil tudi izključujoči drugi rumeni karton. Zanesljivi izvajalec strela z bele pike je bil sveži Duda, ki je prevaral Oblaka in rutinirano zadel. Kek se je odločil žrtvovati Verbiča, ki ga je zamenjal Žan Karničnik.

David Strelec je po vsega nekaj minutah na zelenici poslal žogo mimo nemočnega Oblaka za končnih 2:2. FOTO: Radovan Stoklasa/Reuters

Slovaki so bili takoj spet nevarni po slabem izbijanju slovenske obrambe točno na nogo Almasija, čigar polvolej pa je zletel prek vrat Oblaka, Finci pa so dosodili tudi prepovedan položaj. Številčno oslabljena Slovenija je nato spet udarila: po kotu Iličića je neoviran z glavo prišel do strela Mevlja in Rodak je lahko le pospremil žogo ob svojo desno vratnico, v 62. minuti so tako Slovenci spet vodili. Kek je naslednjo menjavo opravil v 71. minuti, ko je v igro namesto strelca prvega gola Zajca prišel Blaž Vrhovec.

Strelec je bil strelec za 2:2

V 73. minuti bi Slovenci kmalu spet presenetili nepozorne tekmece, do strela z roba kazenskega prostora je prišel Iličić, Rodaku pa je žoga ušla v kot. Slovaki so številčno prednost unovčili v 75. minuti, ko je rezervist David Strelec z roba kazenskega prostora natančno zadel v daljši kot za 2:2. Na igrišču je bil vsega nekaj minut. Slovenci so se nato brez večjih težav branili, priložnost za igro je v 85. minuti dobil še Žan Rogelj, ki je zamenjal Iličića. Duda je v 87. minuti zapretil z nevarnim strelom, Oblak je žogo le odbil, nato pa storil dovolj, da je zaprl najbližjega slovaškega napadalca.

Slovaki so Slovencem ponudili lepo priložnost v 92. minuti, ko je z roko na robu kazenskega prostora igral Lobotka. Žogo si je namestil Štulac, ki pa je zadel živi zid in iztržil le kot. Almasi in Milan Škriniar sta bila v 94. minuti le centimetre oddaljena od zmagovitega gola, toda po ostrem predložku z desnega boka je žoga švignila mimo vrat Oblaka.

Zadnja tekma v teh kvalifikacijah Slovenijo čaka v nedeljo, ko se bo v Stožicah pomerila s Ciprom. Na lestvici je slovenska izbrana vrsta ostala le pred obema otoškima reprezentancama, Ciprom in Malto, medtem ko so Hrvati oziroma Rusi prednost povišali na že osupljivih devet oziroma enajst točk. V Splitu bosta omenjeni reprezenzanci konec tedna odločali o neposrednem potniku v Katar, Rusom ustreza že remi.

Miha Zajc proslavlja po vodilnem zadetku v Trnavi. FOTO: Radovan Stoklasa/Reuters