Atletico se je znesel nad Realom, Barcelona slavila v Bilbau

Atletico je v 22. kolu španskega prvenstva premagal Real s 4:0, Barcelona je bila s 5:2 boljša od Athletica.

07. februar 2015 14.39
07. februar 2015 15.00
FBL-ESP-LIGA-ATLETICO-REALMADRID
M. Ž., G. L., Delo.si

Madrid - Španski prvak Atletico je v 22. kolu domačega prvenstva visoko premagal mestnega tekmeca Reala s 4:0. Slovenski reprezentančni vratar Jan Oblak je tekmo spremljal s klopi Atletica.

Za Atletico je bila to prva domača prvenstvena zmaga nad Realom po letu 1999, hkrati pa so ostali neporaženi tudi na šesti zaporedni tekmi z mestnim tekmecem v vseh tekmovanjih - od poraza v lanskem finalu lige prvakov so nanizali štiri zmage in dva neodločena izida.

Vodilno moštvo lige je na štadion Vicente Calderon pripotovalo v oslabljeni zasedbi, glavni trener Carlo Ancelotti ni mogel računati na Sergia Ramosa, Jamesa Rodrigueza, Luko Modrića, Pepeja in Marcela.

To se je poznalo tudi na igrišču, saj je Atletico hitro zagospodaril na igrišču in v obeh polčasih dosegel po dva gola. V prvem sta zadela Tiago (14. minuta) in rezervist Saul Niguez (18.), ki je le osem minut poprej zamenjal poškodovanega Kokeja, v drugem pa Antoine Griezmann (67.) in Mario Madžukić (89.).

PRVI POLČAS

Gostujoči nogometaši so imeli v uvodnih petih minutah terensko premoč, vendar pa si niso pripravili resnejše priložnosti. Tako so prvi zapretili domačini, in sicer v sedmi minuti, ko je Arda Turan z desne strani sprožil v Ikerja Casillasa.

Po dveh minutah nadaljevanja je sledil prvi šok za Atletico, saj je Koke obležal na zelenici in pokazal, da ne more nadaljevati z igro, namesto njega je vstopil Saul Niguez.

A domačega moštva ni ustavila poškodba enega izmed nosilcev in je povedlo v 14. minuti. Domačini so akcijo začeli na desni strani, nato je Mario Mandžukić z leve strani podal do Tiaga, ta pa je udaril z roba kazenskega prostora in presenetil Casillasa.

Le štiri minute kasneje, ko si pri Realu še niso opomogli od šoka, je Atletico zadel še drugič. Guilherme Siqueira je prodrl po levi strani in podal v sredino, kjer je rezervist Niguez atraktivno poskusil s »škarjami« in žogo poslal mimo nemočnega Casillasa.

Domači so tudi po drugem golu vztrajno napadali in si v 25. minuti pripravili novo priložnost, ko je z roba kazenskega prostora poskusil Antoine Griezmann, tokrat pa je bil Casillas na pravem mestu.

Po desetih minutah nadaljevanja je bilo znova vroče pred vrati Reala. Branilec Diego Godin je sprožil z leve strani, njegov strel pa je Sami Khedira ustavil z roko, vendar pa je glavni sodnik David Fernandez Borbalan spregledal njegovo dejanje in pokazal, naj se igra nadaljuje.

Gostujoči igralci so v zadnjih petnajstih minutah pokazali več življenja in imeli nekaj polpriložnosti, vendar pa so bili v zaključkih premalo natančni, da bi ogrozili vrata Atletica.

Prvi polčas se je končal z vodstvom Atletica z 2:0. Razmerje strelov je bilo 5:1 v korist domačih.

DRUGI POLČAS

Domačini so drugi polčas začeli z nespremenjeno postavo, pri Realu pa je prišlo do ene spremembe, in sicer je Jese Rodriguez Ruiz zamenjal Samija Khediro.

Varovanci Carla Ancelottija so v prvih desetih minutah pokazali napadalno igro in željo po znižanju izida, a so bili njihovi napadi še naprej jalovi.

Sledili sta priložnosti Griezmanna v 59. minuti. Domačin je naprej z desne strani kazenskega prostora izsilil obrambo gostujočega čuvaja mreže, nato pa v isti minuti poskusil še s »škarjami«, vendar je žogo poslal čez prečko.

Prav Griezmann je v 67. minuti dosegel tretji gol na tekmi. Arda Turan je z roba kazenskega prostora podal proti Realovi desni vratnici, kjer je z glavo posredoval Niguez in jo poslal na drugo stran, kjer je Griezmann zadel iz neposredne bližine.

Oba trenerja sta v dvajsetih minutah osvežila svoji moštvi, pri Atleticu sta vstopila Raul Garcia in Fernando Torres, pri Realu pa Asier Illarramendi in Javier Hernandez.

Rezervisti so ob koncu tekme nekoliko popestrili dogajanje. Raul Garcia je neuspešno poskusil v 76. minuti, na drugi strani pa je Illarramendi v 81. minuti ogrel dlani Moye.

»Galaktiki« so minuto pred koncem rednega dela prejeli še četrti gol. Fernando Torres je z desne strani podal v kazenski prostor, kjer je Mandžukić natančno sprožil z glavo in poskrbel za končnih 4:0 (spodaj na sliki).

Barcelona visoko premagala Athletic

Nogometaši Barcelone so na najboljši možen način izkoristili spodrsljaj madridskega Reala. Katalonci so na težkem gostovanju v Bilbau odnesli celo kožo, še več, odlično formo so potrdili s kar petimi zadetki v mreži Baskov (5:2).

Barca je odpor sicer vselej trdoživih in neugodnih Baskov strla že v 15. minuti, ko je za vodstvo zadel Lionel Messi. V 26. minuti je po podaji sijajnega Argentinca na 2:0 povišal Luis Suarez in zdelo se je, da je zmagovalec odločen. Athletic je v drugem polčasu sicer uspel znižati na 1:2, ko je v 60. minuti zadel Rico, a je Oscar de Marcos z avtogolom že dve minuti kasneje spet poskrbel za varnejšo prednost Kataloncev. Ko je dve minuti kasneje zadel še Neymar, je bilo tekme konec. Končni izid je v 86. minuti postavil rezervist Pedro.

Barcelona se je vodilnemu Realu sedaj približala le na točko zaostanka, madridski Atletico na tretjem mestu za mestnimi tekmeci zaostaja štiri točke.