Nekdanji hrvaški nogometaš v zapor zaradi podkupovanja

Zaradi vpletenosti v stavniške škandale mora v zapor nekdanji hrvaški nogometaš Nenad Pralija.

Objavljeno
04. januar 2012 17.33
Posodobljeno
04. januar 2012 18.39
Š. Ro., Delo.si
Š. Ro., Delo.si

zagreb - V podkupovanje, stavniški škandali in nameščanje izidov nogometnih tekem naj bi bil vpletem nekdanji hrvaški nogometaš Nenad Pralija. Hrvaške oblasti so ga namreč aretirale, ker je skušal vplivati na izide tekem in podkupoval sodnike.

Pralija je nekdanji nogometaš in športni direktor Splita. Hrvaški urad za boj proti organiziranemu kriminalu in korupciji (USKOK) je pod drobnogled vzel še dva nogometna funkcionarja, in sicer podpredsednika Hrvaške nogometne zveze Željka Širića ter predsednika zveze sodnikov Stjepana Djedovića.

Policija je Pralijo prijela v Splitu in ga pozneje premestila v Zagreb. Že lani je bilo zaradi stavniškega kriminala na zagrebškem sodišču obsojenih 15 hrvaških nogometašev. Sodišče jim je zaradi nameščanja izidov tekem prve hrvaške lige dosodilo do 10 mesecev zapora. Hrvaška je s temeljito preiskavo na tem področju začela leta 2009, ko je prve šknadale razkrila nemška policija.

Hoyzer začel plačevati za stare grehe

Tudi nekdanji nemški nogometni sodnik Robert Hoyzer, ki je pred leti postal znan zaradi vpletenosti v afero prirejanja izidov v nemškem nogometu, je danes plačal prvi obrok denarne kazni, ki je bila del dogovora z nemško nogometno zvezo (DFB) ob izreku zaporne kazni. To je Hoyzer odslužil že leta 2008.

Hoyzerja so leta 2007 obsodili na 29 mesecev zapora zaradi vplivanja na izide tekem v nemškem nogometu, s katerimi se je okoristila hrvaška stavniška mafija v Berlinu. Zaradi vzornega vedenja je Hoyzer za zapahi preživel le 14 mesecev, preostali del kazni so mu spremenili v pogojno, tako da je na prostosti že od leta 2008.

A del dogovora z DFB ob izreku kazni je bilo tudi plačilo odškodnine zvezi. Ta je sprva zahtevala kazen v višini 1,1 milijona evrov, nazadnje sta se strani pogodili za plačilo 126.000 evrov. Ta znesek bo Hoyzer odplačeval v mesečnih obrokih po 700 evrov naslednjih 15 let, prvi del pa je, kot je pojasnil njegov odvetnik, nakazal danes, in sicer 8400 evrov.

Hoyzer se po dogovoru z DFB tudi ne sme okoristiti s kakršnokoli marketinško dejavnostjo, povezano z njegovo afero. Če bi mu kdo ponudil, da bi o njem napisal knjigo, ali pa v primeru, da bi si kdo zaželel posneti film o Hoyzerju, bo moral nekdanji sodnik vse prihodke od avtorskih pravic nakazati zvezi.