Košarka: Hrvati za poraz proti Srbiji krivijo sodnike

Srbi so nasmejani. Miloš Teodosić: »Slajše ne bi moglo biti − zmagati v četrtfinalu olimpijskih iger, in to proti Hrvaški.«

17. avgust 2016 17.31
17. avgust 2016 17.53
BASKETBALL-OLY-2016-RIO-AUS-LTU
M. Ž., A. V.

Rio de Janeiro − Srbski košarkarji so slavili v čustvenem dvoboju proti Hrvaški in se prebili v polfinale olimpijskih iger. Zmagali so s 86:83 in večnim tekmecem zadali boleč poraz. Rivalstvo je goreče, zato je zmaga toliko slajša.

V tekmi preobratov so imeli na koncu več sreče Srbi. Po prvem polčasu je vodila Hrvaška z 38:32, po tretji četrtini Srbija s 66:52, toda v zadnji četrtini so se hrvaški košarkarji približali le na točko zaostanka (73:74). Odločili so mirnejši živci pri taktičnih osebnih napakah in izvajanju prostih metov.

Najboljši strelec srbske reprezentance je bil Bogdan Bogdanović z 18 točkami, pri Hrvaški je 28 točk dosegel Bojan Bogdanović. Slednji je po tekmi dejal: »Vedno je težko izgubiti, še toliko bolj proti Srbiji.«

»Slajše ne bi moglo biti − zmagati v četrtfinalu olimpijskih iger, in to proti Hrvaški. Pred tekmo nisem spal dve noči,« je v svojem slogu povedal srbski organizator igre Miloš Teodosić.

Slabo je poraz prenesel hrvaški selektor Aco Petrović. »Sodniki so odločili zmagovalca v zadnjih tridesetih sekundah. Govorim o neobstoječem prekršku nad Raduljico in nešportni osebni napaki Jokića, ki ni bila dosojena. To so štirje prosti meti za nas in zmaga. Kljub temu čestitam Srbiji, toda proti Avstraliji v polfinalu bi imeli tudi mi priložnost za zmago,« je bil nezadovoljen.

Španija ugnala Francijo, Parker pomahal v slovo

Evropski prvaki Španci so v četrtfinalu olimpijskih iger presenetljivo visoko odpravili Francoze z 92:67 in bodo v polfinalu igrali z branilci naslova Američani.

Španci so tako še drugič v dveh letih zagrenili življenje Francozom, saj so jih premagali že v polfinalu lanskega evropskega prvenstva.

Francoski košarkarji so v prvi četrtini še držali stik s Španci in ob odmoru zaostajali za tri točke (16:19), nato pa so Španci stopili na plin in po manj kot desetih minutah pobegnili na deset točk (27:17), ob glavnem odmoru pa so imeli trinajst točk prednosti (43:30).

Španska izbrana vrsta je bila tudi v nadaljevanju boljša od francoske in je po 28 minutah vodila za dvajset točk (62:42), odlično igro pa nadaljevala vse do konca in povsem nadigrala svoje nasprotnike.

Prvi strelec španske reprezentance je bil Nikola Mirotić s 23 točkami, Willy Hernangomez jih je vknjižil 18. Pri Francozih sta največ točk dosegla Tony Parker (14) in Nando De Colo (13).

Parker je po tekmi potrdil, da zaključuje reprezentančno kariero, enako tudi Mickael Gelabale in Florent Pietrus.

Američani po slabem začetku nadigrali Argentino

Špance v polfinalu čaka dvoboj z branilci olimpijskega zlata Američani, ki so bili boljši od Argentine s 105:78.

Američani so v dvoboj krenili sila zadržano in po šestih minutah zaostajali za deset (9:19), nato pa začeli stopnjevati ritem in četrtino dobili za štiri (25:21) in v drugi četrtini dosegli prvih enajst točk za vodstvo s 36:21.

Od tod naprej so imeli ameriški košarkarji vse pod nadzorom in so po polovici tekme vodili s 56:40, po treh četrtinah pa s 87:61. Odpor Argentine je bil zlomljen.

Pri Američanih se je vseh dvanajst košarkarjev vpisalo med strelce, najučinkovitejši pa je bil Kevin Durant s 27 točkami (na spodnji sliki).

Pri Argentini sta bila najbolj razpoložena Luis Scola s 15 točkami in Manu Ginobili s 14 točkami.

Avstralija izločila Litvo

V polfinalu bodo igrali tudi avstralski košarkarji, ki so visoko premagali Litovce z 90:64.

Avstralci so v četrtfinalu vodili od prve do zadnje minute. Po prvi četrtini so imeli devet točk naskoka (26:17), ob polčasu pa že osemnajst (48:30). Razmerje moči se v drugem polčasu ni spremenilo. Avstralska reprezentanca je nadzorovala potek tekme in po treh četrtinah vodila s 70:43, kar ji je omogočilo miren zaključek tekme.

Pri Avstraliji je bil prvi strelec Patty Mills s 24 točkami, nekdanji član Uniona Olimpije Aron Baynes je dodal 16 točk in pet skokov.

Pri Litvi sta bila najbolj razpoložena Mantas Kalnietis in Antanas Kavaliauskas s po 12 točkami.