Slovenci za konec skupinskega dela premagali Poljake

Slovenski rokometaši so na zadnji tekmi skupinskega dela ugnali Poljake s 25:20 in si zagotovili najmanj drugo mesto.

15. avgust 2016 13.19
15. avgust 2016 14.10
HANDBALL-OLY-2016-RIO-POL-SLO
M. Ž.
M. Ž.

Rio de Janeiro - Slovenska rokometna reprezentanca je na zadnji tekmi skupinskega dela olimpijskega turnirja s 25:20 premagala Poljsko.

Varovanci Veselina Vujovića so si s to zmago zagotovili najmanj drugo mesto v skupini B, na končno uvrstitev in nasprotnika v četrtfinalu pa bo treba še počakati.

Slovenci so v tekmo krenili zelo slabo in po sedmih minutah zaostajali z 1:4. Veselin Vujović je hitro opravil spremembo v postavi in priložnost ponudil Mihi Zarabcu, kar je bil zadetek v polno, saj je reprezentanci pomagal do delnega izida 4:0 in vodstva s 5:4. Slovenci so nato vodili večji del prvega polčasa, v zaključku pa zapravili dva gola prednosti in na odmor krenili z izidom 13:13.

V drugem polčasu je v ospredje stopil izkušeni vratar Gorazd Škof in s številnimi obrambami Poljake spravljal v obup. Slovenija je predvsem po njegovi zaslugi nadzorovala potek tekme, ključno prednost pa si je priigrala med 45. in 49. minuto, ko je s štirimi zaporednimi goli pobegnila na neulovljivih pet golov (22:17) in tekmo mirno pripeljala h koncu.

V slovenski reprezentanci je bil najboljši strelec Miha Zarabec s sedmimi goli, Vid Kavtičnik je dodal štiri, vratar Gorazd Škof pa se je izkazal z devetimi obrambami.

POTEK TEKME

Prvi polčas

Slovenska reprezentanca je tekmo začela zelo raztreseno in v prvih treh minutah naredila tri napake v napadu, kar so Poljaki kaznovali z goloma Adama Wisniewskega in Kamila Syprzaka (2:0).

Za Slovenijo je prvi zadel Uroš Zorman v peti minuti, nato pa je na drugi strani Darko Cingesar prejel dvominutno kazen, v kateri so Poljaki zadeli dvakrat in v sedmi minuti pobegnili na tri gole (4:1). Veselin Vujović je zahteval minuto odmora in namesto Zormana na igrišče poslal Miho Zarabca.

To se je Slovencem obrestovalo, saj so v napadu iztržili dvominutno kazen Wisniewskega, v tem času pa so bili v napadu uspešni Vid Kavtičnik, Miha Zarabec in David Razgor (4:4). Preobrat je v enajsti minuti dokončal Zarabec, ki je poskrbel za prvo vodstvo Slovenije (5:4).

V nadaljevanju polčasa je Poljska lovila Slovenijo, ki je v štirinajsti minuti prvič povedla za dva gola (7:5) in vseskozi nadzorovala potek tekme, za kar je imel največ zaslug razpoloženi Zarabec, ki je do dvajsete minute dosegel polovico golov svoje reprezentance (10:8).

Vujovićevi igralci so vodili vse do 29. minute, nato pa je bil pri izidu 13:11 izključen Vid Poteko, kar je Poljakom omogočilo povratek. Najprej je zadel Michal Szyba, rezultat pa je poravnal vratar Piotr Wyszomirski, ki je v 29. minuti izkoristil igranje slovenske reprezentance brez vratarja in žogo vrgel v prazna vrata. Izid polčasa je bil 13:13.

Drugi polčas

Drugi počas se je začel po željah Slovencev. Izkušeni vratar Gorazd Škof je v prvih treh minutah ustavil tri strele, Matej Gaber in Vid Kavtičnik pa sta zadela za prednost dveh golov (15:13).

Slovenci so po šestih minutah nadaljevanja vodili s 16:14, ko je poljski selektor Talant Dušebajev zahteval minuto odmora. Po njej so njegovi varovanci zapravili napad, Slovenci pa so odgovorili z goloma Darka Cingesarja in Blaža Janca za prednost štirih golov (18:14).

Ko je že kazalo, da se bo slovenska reprezentanca odlepila od Poljske, se je Slovencem ustavilo v napadu in kar šest minut niso dosegli gola. Poljaki so to znali izkoristiti in so se v igro vrnili z dvema goloma Karola Bieleckega, nato pa je Krzysztof Lijewski v 44. minuti zadel čez celo igrišče in razliko zmanjšal le na gol (17:18).

Slovenijo je v ključnih trenutkih rešil Miha Zarabec, ki je med 45. in 46. minuto dvakrat zadel s sedmih metrov, dve minuti kasneje pa je Vid Kavtičnik s polovice igrišča povišal na 21:17.

Poljaki so se znašli v težkem položaju, ki ga je v 49. minuti z rdečim kartonom še dodatno poslabšal Mariusz Jurkiewicz. Slovenci so ponujeno darilo sprejeli z obema rokama in prek Uroša Zormana povedli za pet (22:17).

Zaključek tekme ni prinesel preobrata. Poljaki so še naprej vztrajno napadali, vendar pa jih je v obup spravljal Gorazd Škof, ki je do 56. minute ubranil devet strelov in imel velike zasluge za vodstvo s 24:19. Končni izid tekme je bil 25:20.