Peter Prevc po srebrni osvojil še bronasto kolajno

Tudi na veliki napravi je slovenski smučarski skakalec Peter Prevc osvojil kolajno: tokrat bron. Zlato spet Kamilu Stochu.

15. februar 2014 12.31
15. februar 2014 16.30
OLY-2014-SKIJUMP-MEN
Š. Ro., Delo.si

Soči - Slovenija se veseli že pete kolajne na OI. Še drugo je osvojil smučarski skakalec Peter Prevc, ki je na srednji napravi osvojil srebro, tokrat pa se veselil še brona.

Še drugo zlato je osvojil Poljak Kamil Stoch, srebro pa si je priboril japonski veteran Noriaki Kasai in pri 41 letih osvojil šele svoje prvo posamično odličje na OI, potem ko je leta 1994 v Lillehammerju osvojil ekipno srebrno kolajno.

»Po pravici povedano sem bil prve kolajne bolj vesel, danes sem delal napake. A pomembno je to, da je nova kolajna tu, premagala sta me mojstra. Bilo je lažje, ker sem napadal s 4. mesta, a vedno je treba biti umirjen,« je takoj po drugi kolajni povedal Prevc.

Mladi slovenski skakalni mojster je kolajno napadel s 4. mesta po prvi seriji, v zelo slabih vetrovnih razmerah izvlekel odličnih 131 m. Tako je v tesnem preračunavanju točk za seboj pustil tretjega v prvi seriji Nemca Severina Freunda, za srebrom pa zaostal za 2,6 točke. V finale sta se prebila še dva Slovenca: Jernej Damjan je končal na 17. mestu, Jurij Tepeš je bil 20.  Robertu Kranjcu v boju s poškodbo ni uspel najboljši skok, ostal je brez finala na 37. mestu.

Prevc je tako znova dokazal, da je skakalec za velike tekme. V slabih vetrovnih razmerah sta mu uspela dva dobra skoka, ki nista bila brez napak, a njegova trdnost ga je znova popeljala do odličja. Tako je ponovil uspeh iz prejšnje zime, ko je na SP prav tako osvojil srebro in bron. Tako je postavil piko na i še enemu uspešnemu dnevu za slovenske olimpijce, ki so ga sicer s senzacionalno zmago nad Slovaško zaznamovali tudi hokejisti, ki so na prvi tekmi tako glasno navijali zanj.

»Na teh tekmovanjih se vse poklopi, ampak saj že od Bischofshofna nizam dobre rezultate. Našel sem dobre skoke in dobre občutke, važno, da gre,« je povedal Prevc, ki bo na jutrišnji slovesnosti dobil še drugo težko odličje. »Z veseljem bi dal okoli vratu še kakšno težjo,« je namignil. Naslednja preizkušnja smučarskih skakalcev v Sočiju bo ponedeljkova ekipna tekma.

Prva serija: Kranjec brez finala

Potem ko je zaradi slabih vetrovnih razmer žirija predčasno končala poskusno serijo, se je veter ob začetu nekoliko umiril. Na vrhu je dolgo časa ostal Čeh Roman Koudelka (128,0; 191,1). Z daljavo 132 m ga je prehitel Kanadčan Mackenzie Boyd-Clowes, ki pa ga je z boljšim pribitkom hitro izrinil Japonec Reruhri Shimizu (130,0; 122,2). Dotlej najdaljši skok serije je uspel Švicarju Gregorju Deschwandnu (134,5; 130,3). Finec Anssi Koivuranta je nato izboljšal njegov točkovni izplen (131,5; 130,9) in celo ostal na 5. mestu do finala.

Avstrijec Michael Hayböck, ki je blestel na treningih, je skočil 134 m, a imel težave pri doskoku, kar mu je močno pokvarilo uvrstitev (134,0; 127,3). Nekoliko slabše vetrovne razmere so na skakalnici zavladale pred skokom Jurija Tepeša. Prvi slovenski skakalec na zaletišču se ni posebej izkazal s skokom 124,5 m (118,2) in dosegel šele 13. mesto, vseeno pa je lahko računal na finalni nastop.

Bolje (130,5 m) je nastopil Jernej Damjan, a na sam vrh se ni zavihtel. S 124,5 točkami je bil sedmi. Izjemno daleč se je za njim zavihtel Japonec Daiki Ito - 137,5 m, a to ni bilo dovolj za prvo mesto, ob kar devetih točkah odbitka je bil šele četrti.

Avstrijec Thomas Morgenstern, ki ima v tej sezoni za seboj že dva huda padca, je nevarno nihal v zraku, s ponesrečenim skokom pa že ostal izven trideseterice. Tudi slovenski poškodovanec Robert Kranjec je kljub pogumni odločitvi, da s poškodovanim kolenom nastopi na tekmi, doživel podoben scenarij. Nekoliko zamujen skok je končal pri 125,5 m in pristal na 29. mestu ter se tako lahko poslovil od finalne serije.

Niti zmagovalec novoletne turneje Avstrijec Thomas Diethart se ni uvrstil v finale in bil s 126,5 m v težkih razmerah med osmoljenci, prav tako Nemec Andreas Wellinger. Bronasti na srednji napravi Anders Bardal je vendarle skočil nekoliko bolje (127,5; 120,5) in se uvrstil na 13. mesto.

Slabe obete pred nastopi najboljših je vendarle popravil Nemec Severin Freund. S 138 m (140,2) se je zavihtel na vrh, medtem ko najbolje ni nastopil Avstrijec Gregor Schlierenzauer, ki bo še drugič ostal razočaran. Odlično je poletel japonski veteran Noriaki Kasai - 139 m in Freunda izrinil s prvega mesta.

Petru Prevcu je uspel zelo lep skok, brez napak, a ga ni odneslo tako daleč kot Nemca in Japonca. Pristal je pri 135 m (134,5) in se uvrstil na 3. mesto. Iz prve trojice ga je nato potisnil vodilni v svetovnem pokalu in zlati s srednje naprave Kamil Stoch. Tako je napovedal novo kolajno: s 139 m in 143,4 točkami je kot vodilni pričakal finale.

V finale so se tako uvrstili trije Slovenci: Peter Prevc kot 4., Jernej Damjan na 13. mestu in Jurij Tepeš kot 23. Robert Kranjec je obstal na 37. mestu.

Druga serija: Krausu rekord skakalnice

V finalni seriji je prvi navdušil Rus Dimitrij Vasilijev, ki je poletel kar do 144 m, a podrsal in zato ni vpisal rekorda skakalnice. Je pa to uspelo naslednjemu, Nemcu Marinusu Kraus, ki je skočil 140 m z lepšim doskokom. Tik pred nastopom Jurija Tepeša je žirija že znižala zaletno mesto, Slovenec pa je tako pristal pri 131 m (242,2).

Nemec je hitro napredoval po lestvici. Japonec Reruhi Shimitzu se mu je približal s 134,5 m, blizu je bil tudi Avstrijec Gregor Schlierenzauer, šele 14. po prvi seriji. Serijski zmagovalec je zmogel 130,5 m, Soči pa bo zapustil razočaran brez kolajne na posamični preizkušnji.

Tudi Jernej Damjan ni imel sreče z vetrom in vpisal 124,5 m (245,9). Kraus je v vodstvu ostal vse do nastopa zadnje deseterice, žirija je namreč še naprej vztrajala pri nižje zaletnem mestu. Tako je svojo uvrsitev pokvaril tudi Japonec Taku Takeuči, pa Avstrijec Michael Hayböck, niti Daiki Ito, ki je imel pred Nemcem skoraj 10 točk prednosti.

Vendarle je niz povprečnih skokov prekinil Norvežan Anders Fannemel s 132 m in tako prehitel Krausa. Švicar Gregor Deschwanden in Finec Anssi Koivuranta, šesti in peti v prvi seriji, sta z vetrom v hrbet pokvarila svoji uvrstitvi.

Izjemno slabe razmere je imel Peter Prevc, a vseeno izvlekel 131 m in s pribitkom prevzel vodstvo. Začelo se je dramatično preračunavanje točk za najvišja mesta. Tretji po prvi seriji Severin Freund je imel boljše razmere in s skokom 129 m tako zaostal za Prevcem, kar je že pomenilo novo kolajno za Slovenijo.

Japonec Noriaki Kasai je v drugo zmogel 133,5 m, a tudi vodilni Kamil Stoch znova ni razočaral. Bilo je tesno, a 132,5 m je zadostovalo za novo zlato.