Celjani s prepričljivo zmago do dvajsetega naslova državnih prvakov

Celjani so v zadnjem kolu DP premagali Gorenje z 29:22 in si priborili dvajseti naslov prvakov.

27. maj 2016 16.22
27. maj 2016 18.30
Rokomet Celje PL:Gorenje Velenje
M. Ž.
M. Ž.

Celje - Rokometaši Celja Pivovarne Laško so si v zadnjem kolu državnega prvenstva priborili svoj dvajseti naslov, potem ko so v domačem Zlatorogu pred 5200 gledalci odpravili Gorenje z 29:22.

Pred odločilno tekmo so bili v boljšem položaju Velenjčani, ki so za naslov potrebovali le točko, vendar pa so bili danes daleč od uspeha.

Gorenje je stik s Celjani držalo do 23. minute, nato pa so domačini polčas zaključili z delnim izidom 5:1 in ob glavnem odmoru vodili s 16:12, v drugem pa brez težav nadzorovali potek tekme in v 51. minuti vodili že za neulovljivih deset golov (26:16).

Pri Celju je bil prvi strelec Gal Marguč s šestimi goli, Miha Zarabec jih je dodal pet, eden izmed ključnih mož pa je bil tudi vratar Urban Lesjak s 14 obrambami.

Pri Gorenju je bil najbolj razpoložen Senjamin Burić s štirimi goli, Mario Šoštarič, Michal Szyba in Rok Ovniček so zadeli po trikrat.

POTEK TEKME CELJE PL : GORENJE VELENJE

Prvi polčas

Tekma v Zlatorogu se je začela z manjšo pobudo Celjanov, ki so prejeli prvi gol na tekmi, nato pa izkoristili dvominutno kazen Staša Skubeta in v četrti minuti prvič povedli (2:1).

Pri Celjanih je bil že od samega začetka dobro razpoložen vratar Urban Lesjak in v prvih sedmih minutah ustavil tri strele in svoji ekipi pomagal do prednosti dveh golov (4:2), ki pa ga je Gorenje hitro izničilo in v štirinajsti minuti izid poravnalo na 5:5.

Velenjčani so v nadaljevanju držali stik s Celjani, tega jim niso preprečile niti številčne izključitve. Gostje so namreč v prvih sedemnajstih minutah prejeli osem kazenskih minut in med 17. in 18. minuto igrali celo z dvema igralcema manj, a so kljub temu našli pot v celjsko mrežo (7:7). Položaj Gorenja bi bil lahko še boljši, vendar pa vratar Benjamin Burić ni ubranil niti enega strela, zato ga je zamenjal Rok Zaponšek.

Ekipi sta bili zelo izenačeni vse do 23. minute in izida 11:0 za domače. Sledil je gol Gala Marguča, nato je njegov soigralec Lesjak ustavil napad Gorenja (to je bila njegova šesta obramba), Blaž Janc pa je povišal na 13:10. Velenjčani so nalet domačinov ustavili z minuto odmora.

Ta ni prinesla želenega zasuka. Pri Velenjčanih je namreč Anže Ratajec žogo slabo podal in jo poslal v avt, Celjani pa so to kaznovali s četrtim golom najboljšega strelca tekme Blaža Janca (15:11). Rezultat polčasa je bil 16:12.

Drugi polčas

Gostitelji so imeli na začetku drugega polčasa vse stvari trdno v svojih rokah. Čeprav je bil v 34. minuti kaznovan Blaž Blagotinšek, se to ekipi ni poznalo, saj se je Urban Lesjak izkazal z novo obrambo, Povilas Babarskas pa z golom za 18:13.

Celjski rokometaši so v naslednjih minutah popolnoma zagospodarili na igrišču in imeli šestnajst minut pred koncem že osem golov prednosti (15:23). Velenjčanom so začeli popuščati živci, kar je potrdil oster prekršek Maria Šoštariča nad Tilnom Kodrinom, za katerega si je prislužil rdeči karton.

Velenjčani so ob koncu le s težavo dosegali gole, tudi zaradi zelo razpoloženega Lesjaka, ki je do 48. minute ustavil že trinajst strelov, tri minute kasneje pa so gostje zaostajali že za deset golov (16:26).

Celjska zasedba je v samem zaključku nekoliko popustila in Gorenje je skoraj prepolovilo zaostanek (22:28), vendar pa je bil zmagovalec odločen. Kljub temu se je v 57. minuti znova zgodil manjši incident, v katerega sta bila vpletena Janez Gams in Vid Poteko, oba pa sta morala predčasno končati tekmo. Končni izid tekme je bil 29:22 za Celje, ki je osvojilo svoj 20. naslov državnega prvaka.

IZJAVI PO TEKMI

Branko Tamše, trener Celja Pivovarne Laško: »V prvi vrsti bi rad povedal, da je za temi vsemi dvajsetimi naslovi državnega prvaka vloženega izjemno veliko truda, dela, neprespanih noči, analiziranja in zato hvala fantom, ki v večji meri vse to zelo dobro naredijo na igrišču. Danes kapo dol za vse, kar so naredili, hvala lepa avditoriju na čelu s Florijani, hvala Šaleškim graščakom, ki so vse to dopolnili. Ko sem prišel v Celje, veste kakšna je bila situacija, želel sem si, da nekega dne z igro, z načinom napolnimo dvorano Zlatorog. Tudi to nam je uspelo. Še enkrat čestitke vsem akterjem, tudi vsem, ki vodijo ta klub, ki so si upali dati možnost človeku, ki je bil v Velenju, ki je osvajal titule v Velenju, in hvala vsem, verjamem in upam, da bomo še nadaljevali v takšnem slogu. Pričakoval sem izjemno težko tekmo, ekipa Gorenja je zelo dobra ekipa, bila je v vzponu, maksimalno se je pripravljala na nas, tudi ni imela toliko tekem kot mi. Smo maksimalno verjeli, kljub temu, da smo izgubili točko v Ribnici, da smo pri + 7 v Velenju ostali pri neodločenem rezultatu, ampak vse to nas je iz treninga v trening, iz situacije v situacijo še bolj zbliževalo. Mogoče bi lahko bila prednost povsem zasluženo celo še višja, če ne bi delali nekih brezzveznih napak. Misli so v zadnjih desetih minutah že ušle k proslavljanju, kar kot trener ne podpiram. Ampak nič ne de, zmagi, naslovu se ne glede v zobe. Še enkrat čestitke vsem.«

Marko Šibila, trener Gorenja Velenja: »V tej sezoni smo naredili vse, kar je bilo možno. V prvenstvu smo vodili do zadnjega kroga. To so naši resursi, to je naš nivo. Prišli smo do te zadnje tekme v tem prvenstvu, ki je odločala o državnem prvaku, že s tem smo zelo zadovoljni. Nismo najboljše odigrali te tekme, predvsem smo slabo realizirali stoodstotne priložnosti. Izkazal se je vratar Celja Urban Lesjak z izjemnimi obrambami, kar je prevesilo tehtnico na stran Celja. Ampak nismo žalostni zaradi tega, biti samo eno točko za Celjem, pripeljati prvenstvo do te točke, da lahko na zadnji tekmi odločaš o prvaku, je zelo pomembna stvar, tudi publika je začutila ta naboj in res prišla v izjemnem številu spodbujati eno in drugo ekipo, za kar smo jim seveda hvaležni. Seveda bomo nadaljevali eni in drugi v tem slogu, medsebojno bo ta dvoboj potekal še naprej med Celjem in Velenjem in mislim, da bodo tudi v prihodnji sezoni zelo zanimive tekme. Nismo našli pravega recepta za Lesjaka in seveda potem, ko se je enkrat vzdramil, je bilo še toliko težje doseči zadetek tudi iz pol izdelanih priložnosti, Celjani pa so praktično zadevali iz vseh položajev, mi smo si morali pridelati stoodstotne priložnosti pa še te smo mnogokrat grešili. Zaradi tega se igralci utrujajo, postajajo nesigurni, nasprotno pa lahko nasprotnik igra celo še bolj tvegano v obrambi, ker ve, da je zadaj vratar, ki lahko ubrani tudi stoodstotne priložnosti in mislim, da je to danes odločilo tekmo.«