Dolenec s postelje: Kar tolažite se, Makedonci

Rokometni zvezdnik Barcelone in slovenske reprezentance po operaciji začel bitko s časom za EP 2018.

Objavljeno
10. november 2017 00.22
Peter Zalokar
Peter Zalokar
Ljubljana – Devet tednov in dan je do prve tekme slovenskih rokometašev na EP in Jure Dolenec, močan adut selektorja Veselina Vujovića, je začel bitko s časom, da bi bil nared za obračun z Makedonci. Dan po operaciji kolena z bolniške postelje v Barceloni navijačem sporoča: »Računajte name!«

Artroskopija desnega kolena v bolnišnici Icatme Serveis Medics, lučaj od štadiona Camp Nou, je bila v noči na četrtek, opravil jo je priznani kirurg dr. Joan Carles Monllau, znan tudi po tem, da je pred leti rešil kariero nogometnemu zvezdniku Carlesu Puyolu.

Kako je šlo? »Kaj pa vem, jaz sem med posegom sladko spal. Kirurg mi je povedal, da je bila poškodba kar resna, a nič takšnega, česar še ni videl. Velik del meniskusa je odstranil, kar ga je ostalo, je moral zašiti, da bo dobro držalo, saj imam uničen tudi del hrustanca in moralo je ostati nekaj meniskusa, da ga varuje. Dva do tri tedne bom moral biti na berglah zaradi šivov, potem pa počasi naprej,« se je o zgradbi in funkciji kolena dobro podučil Škofjeločan, ki je šel prvič pod nož. Pred njim so zdaj dolgi tedni okrevanja. »Rehabilitacije meniskusa so zelo različne. Bral sem na internetu, da skoraj ni dveh enakih primerov. Pri meni ni bil osnovni poseg, treba je bilo narediti nekaj več. Je pa dr. Monllau rekel, da bi načeloma lahko na polno igral že v začetku januarja. Če to reče kirurg, se lahko zgodi tudi kakšen teden prej, saj so zdravniki raje previdni v napovedih. Kako bo v praksi, pa bomo videli. Jaz bom storil vse, kar je v moji moči, da bom pravočasno nazaj, vse pa je odvisno od tega, kako se bo noga odzivala na obremenitve.«

Odločitev za operacijo je bila kljub občutljivemu trenutku – kot kaže – pravilna. »Bila je vzajemna. V klubu smo se že prej o tem pogovarjali in potem, ko sem prišel v reprezentanco, sta se tako selektor kot zdravnik (Saša Djurić, op. p.) strinjala, da to opravim čim prej. Tudi sam sem vedel, da Slovenija ne bi imela veliko koristi od mene na EP, če ne grem na operacijo. V Zagrebu sem proti Hrvaški igral po desetih dneh premora, pa so mi morali naslednji dan iz kolena izsrkati tri injekcije in pol krvi. To je edina možnost, da pridem kolikor toliko normalen na prvenstvo. Ali se bo izšlo ali ne, pa ne ve nihče. Boljše je, da pridem z neko minimalno bolečino, pa dobro pripravljen, kot pa napol invalid,« razmišlja 28-letni nekdanji član Loke, Gorenja in Montpelliera, ki naj bi bolnišnico zapustil danes in se vrnil k družini v predmestje Barcelone.

Poseg naj bi pomenil trajno rešitev, vsaj ko gre za rokometno kariero. »Ko bom enkrat nehal, bom verjetno, če sem prav razumel, moral dobiti nadomestke za meniskus, ker se hrustanca danes še ne da umetno vzgajati. Bral sem tudi, da se polovica operiranih v sedmih letih vrne na mizo. Kaj češ, v takšnem poslu smo,« je stranske učinke vrhunskega športa v zakup vzel Dolenec, ki si obeta, da bo na priprave v Zreče prišel že prvi dan (predvidoma 26. decembra) ali najpozneje takoj po novem letu.«

V tujih medijih so izpostavili slovenske težave na položaju desnega zunanjega igralca, zlasti Makedonci se tolažijo z njimi. Vid Kavtičnik se je šele dobro vrnil po operaciji kolena, Davida Miklavčiča ne bo do februarja, Žiga Mlakar ima počeno dlančno kost, Dolenec je zadnja žrtev gladiatorske panoge. »Še vedno upam, da bomo na koncu vsi na razpolago selektorju, ki bo imel sladke skrbi z izbiro. Tudi Blaž Janc je že pokazal, da se dobro znajde na desnem 'beku', čeprav v Kielcah igra zgolj še na krilu. Zanimivo, da se prav Makedonci spuščajo v takšne računice. V zadnjih letih smo jih na vseh pomembnih tekmah premagali, nazadnje so nas dobili na EP 2012, ko smo imeli v Srbiji 12 debitantov. No, kar naj se tolažijo, bodo že videli.«