Ko se je slovenski motor ogrel, je bilo nizozemskega odpora konec

Ekipa Ljubomirja Vranješa je zmagovito začela kvalifikacije za EP 2022. Odpor gostiteljev je zlomila v nekaj minutah drugega polčasa. V nedeljo revanša v Celju
Fotografija: Dragan Gajić se je po petih letih vrnil v reprezentanco in se izkazal s petimi goli. Foto AFP

Tako to delajo velike reprezentance. Slovenci niso »delali drame« po slabem prvem polčasu na prvi tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo in tekmece iz Nizozemske zlomili že v nekaj minutah drugega polčasa, ko so dosegli šest zaporednih golov. Selektor Ljubomir Vranješ lahko z optimizmom zre k svetovnemu prvenstvu v Egiptu.

Na prvi tekmi po skoraj letu dni in osvojitvi 4. mesta na EP na Švedskem so bili slovenski rokometaši na začetku zarjaveli, nespremenjena udarna sedmerka ni našla ritma, obramba je bila brezkrvna in Nizozemci so znova pokazali, da niso rokometni analfabeti. Brata Smits sta parala mrežo Klemna Ferlina in tulipani so imeli po prvi četrtini že štiri gole prednosti (10:6).

Tudi ob odmoru je kazalo, da bodo imeli Slovenci podobne težave kot pred letom in pol, ko so se v predmestju Amsterdama iz izgubljenega položaja rešili šele v zadnjih minutah (27:26). Samo kapetan Jure Dolenec ter njegova levoroka kolega Blaž Janc in Dragan Gajić so kazali formo in poskrbeli za kar 12 od 14 golov Slovenije.

Vranješ ni zagnal preplaha, zaupal je fantom, ki so se mu oddolžili že v nekaj minutah, ko so uprizorili odločilni zasuk. Z golom ga je napovedal Blaž Blagotinšek, ki je imel v prvem delu veliko težav z realizacijo, njegovemu zgledu so sledili Dean Bombač, Gajić, Matej Gaber, Dolenec in Janc ter z delnim izidom 6:0 tekmecem sporočili, da iz te moke ne bo kruha.

Blaž Blagotinšek je imel sprva težave z realizacijo, ampak potem pokazal, zakaj je eden najboljših krožnih napadalcev v Evropi. Foto Roman Šipić

Nadaljevanje je bilo igra mačke z mišjo, Slovenci so drugi polčas dobili z 20:8 in potrdili, da sodijo med najboljše reprezentance, ki jo mnogi vidijo med nosilci kolajn na SP, ki ga bodo začeli že čez teden dni proti Južni Koreji v Aleksandriji. Pred tem bodo v nedeljo v Celju vrnili gostoljubje Nizozemcem, ki so pokazali dober rokomet, a imeli prekratko klop. Ta je pri Slovencih morda najdaljša v Evropi, Vranješ bi lahko sestavil dve reprezentanci, ki bi merili med najboljše v Evropi.

Gajić kot v najboljših časih

Dragan Gajić je po petih letih, odkar je nazadnje igral na EP na Poljskem, pokazal, da je še bolj hladnokrven eksekutor. Gaber je po treh letih odsotnosti učvrstil slovensko obrambo, Stašu Skubetu se ni poznal dolgoletni premor, podobno velja za 15 cm višjega in 31 kg težjega hrusta Matica Suholežnika, ki je postavil končni izid.

Tekma bo v večnem spominu ostala Miljanu Vujoviću, ki je debitiral z ubranjeno 7-metrovko, in Domnu Makucu, ki je šele ob prestopu v Barcelono dobil reprezentančni klic. Čaka ga veliko dokazovanja, saj so pred njim dirigenti Bombač, Skube, Ovniček in kajpak zmagovalec lige prvakov Miha Zarabec, ki čaka v Laškem in si obeta nastop na nedeljski tekmi. Malo je selektorjev, ki imajo tako sladke skrbi pred objavo ekipe za mundial v severni Afriki ...

Staš Skube se je zmagovito vrnil v reprezentanco. Foto Tadej Regent

»Pričakovali smo težko tekmo, vedeli smo, da imajo Nizozemci kakovost. Skupaj nismo bili od januarja lani, to se je poznalo. Ob polčasu smo se mirno pogovorili, potem se je vse postavilo na svoje mesto. V nedeljo moramo bolje vstopiti v tekmo, bilo je veliko stvari, s katerimi nisem bil zadovoljen,« je z nasmehom na obrazu po tekmi povedal selektor Vranješ.

Kapetan Dolenec, ob soigralcu iz Barcelone Jancu s sedmimi goli prvi strelec, je dodal: »Vsa gostovanja so težka in Nizozemci so nam pokazali zobe. Razlika je bila v drugem polčasu, ko smo igrali odločneje v obrambi in dobili vratarja ter tekmo mirno pripeljali do konca.«