Na dan streznitve do srečne točke proti Tuniziji

Slovenski rokometaši so na četrti tekmi na SP v Franciji proti Tuniziji iztržili neodločen izid z 28:28 (15:13).

17. januar 2017 18.06
HANDBALL-WORLD-2017-SLO-TUN
Š. Ro.
Š. Ro.

Metz - Slovenski rokometaši so z odliko opravili prvi del naloge na svetovnem prvenstvu v Franciji in si po treh zmagah v skupinskem delu tekmovanja že izborili nastop v osmini finala, a se morali nato hitro pripraviti na novo tekmo. Današji obračun s Tunizijo se je izkazal za vse prej kot enostavnega, Slovenija je že bila v zadnjih minutah še v povsem izgubljenem položaju, nato pa z nekaj sreče prišla do neodločenega izida 28:28 (15:13).

To je bila za varovance selektorja Veselina Vujovića morda celo dobrodošla streznitev po veliki zmagi nad Makedonijo. Tokrat slovenska obramba ni bila dovolj zanesljiva, Tunizijci so prelahko prihajali do zadetkov in imeli tudi razpoloženega vratarja Makrema Missaouija. Še pet minut pred koncem so Afričani v rokah držali zmago in vodili za pet golov (23:28),  toda ko je šlo Sloveniji zares za nohte je spet zablestel vratar Matevž Skok, odločilni gol za izenačenje pa je zabil Blaž Janc. Slednji je bil s šestimi goli drugi najboljši slovenski strelec, še enega več je zabil kapetan Vid Kavtičnik.

Slovenija je tako po štirih nastopih ostala brez poraza. Po dnevu premora se bo v četrtek, 19. januarja, v medsebojnem obračunu za prvo mesto v skupini pomerila s Španijo, tekma pa se bo pričela ob 20.45. Slovenija se bo v primeru zmage v osmini finala pomerila s četrtouvrščeno, v primeru poraza s tretjeuvrščeno izbrano vrsto iz skupine A, glavni kandidatki za njen prvi izločilni dvoboj na letošnjem mundialu pa sta Rusija in Brazilija.

Iz izgubljenega položaja do točke

Slovenija je začela v nekoliko spremenjeni postavi v primerjavi s tekmo z Makedonijo, med drugim je v vratih namesto Matevža Skoka začel Urh Kastelic. Po treh zaporednih golih kapetana Vida Kavtičnika je po petih minutah igre slovenska vrsta prvič vodila (4:3). Tunizija je na drugi strani precej lahko prihajala do zadetkov, imela je tudi razpoloženega vratarja. Makrem Missaoui je v prvem polčasu ubranil kar 40 odstotkov strelov. Tako je Tunizija tudi povedla s 6:4, a po prvi obrambi Kastelica je Slovenija narekovala ritem igre in vztrajala v vodstvu (10:8). Strelsko je bil stoodstotno zanesljiv zlasti Kavtičnik s šestimi goli, pridružil se mi je tudi mladi Nik Henigman (3) z nekaj močnimi projektili. Tunizijci, znani po svoji grdi in umazani igri, so grobo zaustavljali slovenske napadalce, kapetan Issam Tej je na tla zbil Miho Zarabca in si prislužil rdeč karton. Slovenci so večinoma vzdrževali prednost dveh golov, Kastelic (štiri obrambe) se je izkazal tudi s prvo ubranjeno 7-metrovko, največ golov (4) pa mu je v prvem polčasu nasul Mosbah Sanai. Borut Mačkovšek je v tunizijsko mrežo zabil 15. gol, Slovenija pa je na odmor šla z zasluženim vodstvom 15:13.

V drugem polčasu je selektor Vujović na igrišče poslal tudi Gašperja Marguča in Jureta Dolenca. Tunizijci so z razpoloženim Sanaijem takoj začeli jurišati proti vodstvu in ga po treh minutah že dosegli (16:17). Slovenija je nasprotnika sicer sprva ujela in izenačila, toda s premalo agresivno obrambo so se Tunizijci ves čas vračali, slovenski napad pa je bil s številnimi napakami vse manj učinkovit. Tako se je prednost Afričanov začela počasi višati, Vujoviću pa ni preostalo drugega, kot da je v 43. minuti na pomoč poslal Skoka. A kaj ko je bil na drugi strani tako razpoložen Missaoui in poskrbel za prednost +3 (20:23). Položaj so skušali rešiti z natančnim Kavtičnikom, pomemben je bil gol Tilna Kodrina, a Slovenci so ves čas dobivali po prstih, tudi za tvegano igro s praznimi vrati. Pet minut pred koncem so Slovenci zaostajali za pet golov (23:28), zdelo se je, da ni več rešitve, a se niso dali in prišli do čudežnega preobrata. Med najbolj zaslužnimi zanj je bil Skok, njegovi soigralci so vendarle bolj strmini vrste in ustavili Tunizijce. Minuto in 22 sekund pred koncem je Zarabec zadel 7-metrovko, ki jih je pripeljala le na gol zaostanka. Ostala jim je manj kot minuta, toda Tunizijci so ključni napad za zmago zapravili, na drugi strani pa se je s krila opogumil Janc in zadel za srečno točko.