Vujović računa na »baresija« in »zurbriggna«

Na priprave za EP gresta tudi Jure Dolenec in Nik Henigman, ki okrevata po operaciji kolena.

Objavljeno
16. december 2017 07.00
Posodobljeno
16. december 2017 07.00

Ljubljana – V idealnem scenariju bo selektor Veselin Vujović na januarskem EP na Hrvaškem imel kar 15 od 18 bronastih rokometašev s SP v Franciji, kar vliva optimizem, da bo Slovenija spet igrala pomembno vlogo. A hitro se lahko stvari pokvarijo ...

Štirinajsto mesto z zadnjega EP na Poljskem Vujoviću ni v ponos in je odločen v južni soseščini sprati madež. V primerjavi z ekipo, ki jo je imel v Metzu in Parizu, ne bo Vida Poteka in Davida Miklavčiča, ki sta poškodovana, in Tilna Kodrina. Ocenil je, da lahko na levem krilu ob Darku Cingesarju več dobi od Nika Medveda, ki ima šele tri nastope za reprezentanco. »Kot kapetan Gorenja ima izkušnje, je močan in bolj uporaben v obrambi,« je pojasnil Vujović, ki se je več kot očitno dobro pripravil na »zagovor« seznama 21 povabljencev na priprave (začele se bodo 26. t. m. v Zrečah).

Na desnem krilu ni imel dilem

Vsako odločitev je pospremil z močjo argumenta, čeprav je sprva ponovil njemu ljubi izrek, da šef morda kdaj nima prav, vendar je še vedno – šef. In šef ima vedno prav ... »365 dni na leto in 24 ur na dan iščem najboljše rešitve. Kot selektor imam pravico narediti tako, kot mislim. Ko bom začel poslušati novinarje ali direktorja reprezentance, bom odstopil,« je dejal Črnogorec in se lotil podrobne analize. Na desnem krilu ni imel dilem. »Blaž Janc in Gašper Marguč sta zame najboljši tandem na svetu.« V vratih se je odločil za Matevža Skoka, Urbana Lesjaka in Urha Kastelica, torej za trio s SP, v rezervi je Klemen Ferlin: »Ne kaže stalne forme, tudi Skok je ne, a v reprezentanci se je vselej izkazal.«

Za borbo na šestmetrski črti je izbral nepogrešljiva Mateja Gabra in Blaža Blagotinška ter Igorja Žabića. Tudi pri organizatorjih igre ni imel pomislekov, čeprav je kdo pričakoval vrnitev Deana Bombača in je Jaka Malus močno trkal na vrata. Vujović se je ob preverjenih Marku Bezjaku in Mihi Zarabcu odločil dati priložnost Patriku Lebanu. »Vzel sem si to pravico. Od vseh je najmočnejši v igri 1 na 1. Ima mirnost v težkih trenutkih in je velik domoljub. Malus? Zelo je perspektiven in v Celju se je izkazal, toda pri njem se sploh ne ve, ali je srednji ali levi zunanji. Z Bombačem se nisem slišal, v Kielcah ne igra dobro.«

Lahko jima uspe

Najbolj pereče težave so pri klasičnih »bekih«, zadolženih za gole z razdalje. Na levi strani je močno vprašljiv Nik Henigman, ki je imel v sredo artroskopijo kolena, na desni Jureta Dolenca, ki okreva po podobni operaciji 9. novembra. Oba naj bi prišla na priprave in vadila po posebnem programu. Morda se bosta reprezentanci pridružila šele v drugem delu v Varaždinu. Vujoviću gredo namreč na roko bolj ohlapna pravila glede igralskih zamenjav. »Na srečo je Borut Mačkovšek spet začel igrati v napadu, kar je dobra novica. Jan Grebenc veliko niha, a je v Gorenju še vedno boljši od Gregorja Potočnika. Zaradi dvomov o Henigmanu sem povabil Sašo Barišića Jamana«.

Pri levičarjih ima »Vuja« še največ skrbi. »Vidu Kavtičniku občasno še vedno zateka koleno. Žiga Mlakar je imel super začetek sezone, po poškodbi dlani pa se lovi. Zato je za vsak primer zraven Nejc Cehte,« pravi Vujović, ki ne razmišlja, da bi na zunanjem položaju uporabil Blaža Janca (»Če se bo to zgodilo, bomo v resnih težavah«), in verjame, da bosta tako Dolenec kot Henigman dobila bitko s časom. »Če je lahko uspelo Baresiju in Zurbriggnu, lahko tudi njima. Rokomet je moški šport in včasih je treba stisniti zobe,« se je Vujović spomnil na čudeža iz preteklosti. Leta 1985 je Pirmin Zurbriggen le 19 dni po posegu dobil smuk na SP v Bormiu, Italijan se je poškodoval na drugi tekmi nogometnega SP 1994, pa se po operaciji vrnil za finale 24 dni kasneje. Res pa je tam zastreljal prvo 11-metrovko …