SP, četrti dan: šok za Litovce, Avstralci premočni

V derbiju skupine D, v kateri nastopajo tudi Slovenci, so Avstralci nenadejano spravili na kolena evropske podprvake.

02. september 2014 14.05
BASKET-WC-2014-ANG-MEX
M. Ž., J. P., Delo.si

Bilbao/Las Palmas - Na svetovnem prvenstvu v Španiji bodo danes potekali dvoboji tretjega kola v skupinah C in D.

Na uvodni tekmi dneva je Mehika visoko premagala Angolo z 79:55 in zabeležila prvo zmago na prvenstvu, v skupini D bosta sledili še tekmi Avstralija - Litva (17.30) in Južna Koreja - Slovenija (20).

V prvi četrtini je imela pobudo Angola, ki je zaostajala le pri izidu 4:5, nato pa se je oddaljila z delnim izidom 10:2 (14:7) in na prvi odmor odšla s prednostjo 20:15. Mehičani so v drugi četrtini igrali kot prerojeni in v sedmih minutah zrežirali preobrat. Roman Martinez se je izkazal s tremi trojkami, Francisco Cruz in Gustavo Ayon pa sta dodala po štiri točke za vodstvo s 34:27. Košarkarji Mehike so vodstvo zadržali vse do konca polčasa, ki so ga dobili s 36:35.

Mehiška reprezentanca je tudi v drugem polčasu nadaljevala z odlično igro in si z delnim izidom 17:6 priborila dvanajst točk prednosti. Pri strelskem nizu je bil najbolj razpoložen Hector Hernandez z 9 točkami, Ayon pa jih je prispeval 6. Angola je bila v tretji četrtini v povsem podrejeni vlogi in je pred zadnjimi desetimi minutami zaostajala za 12 točk (45:57).

Mehičani so na začetku zadnje četrtine s serijo trojk dokončno zlomili odpor Angole. Roman Martinez, Paul Stoll in Hector Hernandez so zadeli po en met za tri točke, Francisco Cruz pa je s košem povišal na 68:48. Mehičani so na koncu zmagali s prepričljivih 79:55.

Pri zmagovalcih je bil najbolj razpoložen Hector Hernandez s 24 točkami (za tri 6/10, za dve 1/2, prosti meti 4/4), pri Angoli pa Valdelicio Joaquim in Yanick Moreira s 13 točkami.

Avstralci sneli skalp evropskim podprvakom

Dvoboj moštev, ki v skupini D veljata za najresnejša slovenska tekmeca, so Avstralci nadvse nenadejano spravili na kolena evropske podprvake Litovce, predvsem po zaslugi atomskega prvega polčasa, saj so na glavni odmor odšli s kar 19 točkami zaloge (47:28). To je tekmece vendarle predramilo in so se v tretji četrtini približali le na tri točke zaostanka, kar pa ni prestrašilo izbrancev selektorja Andreja Lemanisa (ima latvijske korenine), ki so spet strnili vrste in dvoboj rutinirano pripeljali pod streho. Zmagovalci so slabši met za dve točki (le 46-odstotna uspešnost) nadoknadili s sedmimi zadetimi trojkami (50 %) in 32 skoki, medtem ko so bili Litovci uspešni za dve (61 %), zgrešili pa so zgolj dva od 22 prostih metov.