Iz lanske avstralske izkušnje se je veliko naučil

Zmagovalec Roland Garrosa Stan Wawrinka je najslabše rezultate na velikih slamih doslej dosegal na Wimbledonu.

Objavljeno
26. junij 2015 03.01
Saša Verčič, šport
Saša Verčič, šport
London – Dvojček Roland Garros-Wimbledon predstavlja poseben teniški dosežek, s katerim se lahko pri moških pohvalijo le Rod Laver (1969), Björn Borg (1978, 1979 in 1980), Rafael Nadal (2008 in 2010) ter Roger Federer (2009). Tokrat je kandidat Stan Wawrinka, presenetljivi zmagovalec pariškega velikega slama, ki pa mu Wimbledon ne ustreza najbolj.

»Dobra stran pri tenisu je, da imaš po porazu takoj priložnost za popravni izpit, slaba pa, da po zmagi nimaš veliko časa za veselje, saj moraš biti hitro nared za naslednji izziv,« pravi Wawrinka o teniškem kolesju, ki se vrti z veliko hitrostjo, pri čemer so imeli letos igralci prvič med Roland Garrosom in Wimbledonom na voljo tri tedne časa. Nekateri so jih izkoristili za počitek in trening, drugi za več igranja na travnatih turnirjih, pariški zmagovalec je, denimo, nastopil le v Queen'su, kjer ga je v 2. kolu ugnal Kevin Anderson. Priprave torej niso bile najboljše, a tudi pred Parizom so bili njegovi rezultati na pesku bolj borni, saj je le v Rimu zaigral v polfinalu, pa je nato vseeno v izjemnem slogu slavil na Roland Garrosu, kjer je ugnal tako drugega kot prvega igrala sveta, Rogerja Federerja in Novaka Đokovića.

Jasno je, da lahko Wawrinka premaga prav vsakega igralca na svetu, če le delujeta tako njegov odlični forehand kot izjemni enoročni backhand, je pa tudi res, da se z Wimbledonom doslej nekako ni najbolj spoprijateljil. Od vseh štirih turnirjev za veliki slam ima prav tu najslabše rezultate. Najdlje je prišel lani do četrtfinala, v zadnjih petih letih pa je kar trikrat izpadel v 1. kolu. Po hitrem porazu v Queen'su je ostal v Londonu in se posvetil treningu, da bo največji turnir pričakal kar najbolje pripravljen, ob tem pa je odločen, da se mu po tokratnem Roland Garrosu ne bo ponovila lanska zgodba po OP Avstralije. Po ravno tako presenetljivi zmagi v Melborunu si je namreč najprej vzel daljši premor, kar zdaj tako ali tako ni bilo možno, uspeh pa je – kot zatrjuje – tokrat dočakal bolje pripravljen. Pred letom dni se mu je namreč pripetil pogost scenarij pri debitantskih zmagovalcih največjih turnirjev – na naslednjem je izpadel v 1. kolu …

»Še vedno nisem povsem spoznal, kaj mi je uspelo v Parizu, a vendarle lahko zdaj veliko bolj nadzorujem vse skupaj, ker že imam izkušnje od lani. Tedaj je bil šesttedenski premor absolutno predolg, česar si zdaj tako ali tako niti nisem mogel privoščiti, tako da je že v tem velika razlika, prav tako vem, da je potreba popolna osredotočenost na tenis,« se Wawrinka zaveda, kaj storiti, da bo kar najbolje opravil z najtežjim teniškim dvojčkom. Počasi spoznava, da lahko osvoji turnir na vsaki podlagi, tudi na travi. Vseeno bi bilo presenečenje, če bi prekinil vladavino velike četverice, ki je v Wimbledonu osvojila vse lovorike od leta 2003, njegova lestvica favoritov pa je: »Novak, Roger in Andy, v tem vrstnem redu.«