Wimbledon: Žemlja rešil slovensko čast, napredovanje Đokovića in Williamsove

Grega Žemlja se je kot edini Slovenec prebil v drugo kolo, potem ko je po štirih nizih premagal Američana Michaela Russlla.

25. junij 2013 10.31
25. junij 2013 12.00
TENNIS-GBR-WIMBLEDON

Wimbledon - Najboljši slovenski tenisač Grega Žemlja je poskrbel, da bo imela Slovenija tudi v drugem kolu wimbledonskega turnirja svojega predstavnika.

Žirovničan, 55. z lestvice ATP, se je v prvem kolu srečal z Američanom Michaelom Russllom (95.) in ga premagal po štirih nizih (6:7, 6:4, 6:4, 6:1). Njegov naslednji nasprotnik bo Bolgar Grigor Dimitrov.

V Wimbledonu sta danes igrala tudi Blaž Kavčič in Aljaž Bedene, ki pa sta brez dobljenega niza morala priznati premoč Nemcu Janu-Lennardu Struffu oziroma Argentincu Leonardu Mayerju.

Žemlja ugnal Russlla

Grega Žemlja in Michael Russell sta v prvem delu prikazala enakovredno igro in oba izkoristila po dve break priložnosti, na koncu pa je o zmagovalcu odločala podaljšana igra, ki jo je s 7:3 dobil Russell.

Tudi v drugem nizu se je nadaljevala izenačena igra, saj je bil izid poravnan tako po štirih (2:2), šestih (3:3), kot tudi osmih igrah (4:4). Nato slovenski predstavnik prevzel pobudo in z dvema zaporednima igrama dobil drugi niz (6:4).

Grega Žemlja je tudi naslednji niz dobil na enak način, saj je bil rezultat izenačen do osme igre (4:4), nato je slovenski tenisač dobil svojo servisno igro, v deseti pa prišel do breaka in zmage v tretjem nizu s 6:4. Začetek četrtega niza je bil povsem na strani 26-letnega slovenskega tenisača, ki je ob vodstvu z 2:0 odzvel servis nasprotniku (3:0), to pa je ponovil v šesti igri (5:1).

Žemlji je preostalo le še to, da s serviranjem potrdi uvrstitev v drugo kolo, kar mu je brez izgubljene točke tudi uspelo.

Kavčič nemočen proti Struffu

Blaž Kavčič, 132. igralec sveta, je izgubil svoj dvoboj prvega kola proti 115. igralcu lestvice ATP, Nemcu Janu-Lennardu Struffu (6:4, 6:1, 6:3).

Nemec je v 96 minutah serviral kar 20 asov (Kavčič 7) in imel izjemno prevlado pri razmerju winnerjev (53:16). Izkoristil je tudi 5 izmed 14 break priložnosti, na drugi strani pa Kavčič niti ene izmed devetih.

»Zanesljivo ni šlo, kot sem si zamislil. Lahko rečem, da sem zadnje tri dni na treningih igral zelo dobro, igral z veliko bolje uvrščenimi igralci, kot je Struff in bil konkurenčen oziroma še boljši, bolj agresiven. Danes na tekmi, če dobiš 30 asov in 50 'winnnerjev' iz zadnje črte, je težko delati neke zaključke. Enostavno je bil nasprotnik danes predober. Nekako mislim, da sem letos igral najboljši tenis kot kadarkoli na travi, tudi dobro sem se počutil na travi. Lahko rečem, da sem res dobro igral. Na žalost je nasprotnik danes igral brez napak, ni mi dal nobenih priložnosti. Imel sem nekaj break žog, ki jih na žalost nisem izkoristil. Če potegnem črto, je bil nasprotnik za razred boljši, to dokazuje tudi rezultat,« je o svojem nastopu povedal Kavčič.

Tega že v kratkem čakajo na domačem turnirju v Portorožu, kjer pa si ne postavlja visokih ciljev. »Če čisto po pravici povem, nič ne pričakujem. V zadnjem času nisem dosegal rezultatov, kot bi si jih želel. Vsak rezultat, vsaka zmaga bo dobra. Jaz se bom poizkusil na turnir maksimalno pripraviti, maksimalno odigrati, zanesljivo pa si ne postavljam nekih visokih rezultatskih ciljev, ker v trenutnem rezultatskem stanju ne bi bilo realno. Želim igrati na domačem turnirju, motivacije ne bo manjkalo. Turnir bom vzel kot čisto vsak drug turnir, sproščeno bom odigral. Če bo rezultat, bo super, če pa ne bo, je pa še kar nekaj turnirjev do konca sezone in bomo na naslednjih turnirjih poskušali narediti rezultat«

Mayer izločil Bedeneta

V prvem kolu je bil neuspešen tudi Aljaž Bedene, ki je brez osvojenega niza klonil proti Argentincu Leonardu Mayerju (6:2, 6:3, 6:4).

26-letni Argentinec je imel na svoji strani večino statističnih podatkov, saj je bil slabši le pri neizsiljenih napakah (33:30), kar je nadoknadil z winnerji (41:19) in asi (13:7). Na drugi strani je bil 23-letni Ljubljančan, tako kot njegov rojak Kavčič, zelo neuspešen pri pretvorbi break priložnosti (0/6).

Đoković zlahka prek Mayerja

Prvopostavljeni Srb Novak Đoković se je danes prvič predstavil na wimbledonskem turnirju in v svojem prvem dvoboju premagal Nemca Floriana Mayerja (6:3, 7:5, 6:4).

»Dvoboj ni bil lahek, saj je Florian Mayer zelo dober igralec, odlikujejo ga raznovrstni udarci in njegova igra je zelo primerna za travnato podlago. Vložiti sem moral veliko truda, da sem napredoval,« je dejal Đoković, ki se bo v drugem kolu pomeril z zmagovalcem ameriškega obračuna med Bobbyjem Reynoldsom in Stevom Johnsonom.

Ferrer izgubil niz

Nekoliko manj prepričljiv je bil četrtopostavljeni Španec David Ferrer, ki je po štirih nizih izločil Argentinca Martina Alunda (6:1, 4:6, 7:5, 6:2).

Španec je med dvobojem dvakrat nerodno padel, a je lahko nadaljeval z igro, tako da si je po dveh urah in devetih minutah zagotovil mesto v drugem kolu, kjer bo njegov nasprotnik rojak Roberto Bautista Agut.

Williamsova na nezapolnjenem osrednjem igrišču izločila Minello

Prva igralka sveta in branilka naslova v Wimbledonu, Američanka Serena Williams, je prepričljivo dobila svoj uvodni dvoboj, potem ko je s 6:1 in 6:3 izločila Luksemburžanko Many Minello.

»Bilo je nekaj posebnega, ko sem na igrišče stopila kot branilka naslova. Na lanski turnir imam lepe spomine, a vsak dvoboj je poglavje zase, nikoli ne razmišljam o preteklosti,« je po dvoboju povedala Američanka.

Novinarji so jo nato vprašali, ali je opazila, da so bili številni sedeži prazni, njen odgovor pa se je glasil: »Nisem opazila. Moram reči, da ko pridem na športni teren, se ne oziram prav veliko naokoli. Ljudje verjetno počnejo, kar jim je pač všeč. Če grem sama v zabaviščni park, tudi ne preživim celega dneva na vlakcu smrti, ampak grem tudi jest. Morda pa je tukaj tako dobra hrana,« je v šali dejala mlajša izmed sester Williams, ki bo v naslednjem kolu igrala proti Francozinji Carolini Garcia.

Robsonova presenetila Kirilenkovo

19-letna Britanka Laura Robson je pripravila presenečenje in izločila deseto nosilko, Rusinjo Marijo Kirilenko (6:3, 6:4).

»To je zame velika zmaga, saj sem bila zelo živčna zaradi igranja pred domačimi gledalci v Wimbledonu. V drugem nizu bi lahko povedla s 5:1, a sem se nekoliko zmedla, saj sem začela razmišljati o zmagi. Nato sem se osredotočila na vsako točko posebej in tudi moje serviranje je bilo dobro,« je po zmagi povedala Robsonova, čigar naslednja nasprotnica bo Kolumbijka Mariana Duque-Marino.

Wimbledon (26,35 milijona evrov)

Moški, prvo kolo

Grega Žemlja (Slo) - Michael Russell (ZDA) 6:7 (3), 6:4, 6:4, 6:1;

Jan-Lennard Struff (Nem) - Blaž Kavčič (Slo) 6:4, 6:1, 6:3;

Leonardo Mayer (Arg) - Aljaž Bedene (Slo) 6:2, 6:3, 6:4;

Ivan Dodig (Hrv) - Philipp Kohlschreiber (Nem/16) 4:6, 6:7 (6), 7:6 (3), 6:3, 2:1, predaja;

Roberto Bautista (Špa) - Teimuraz Gabašvili (Rus) 6:3, 6:4, 7:6 (3);

Santiago Giraldo (Kol) - Horacio Zeballos (Arg) 3:6, 7:6 (4), 6:7 (6), 6:1, 6:3;

Igor Sijsling (Niz) - Alex Kuznetsov (ZDA) 6:3, 6:4, 6:4;

Grigor Dimitrov (Bol/29) - Simone Bolelli (Ita) 6:1, 6:4, 6:3;

Feliciano Lopez (Špa) - Gilles Simon (Fra/19) 6:2, 6:4, 7:6 (11);

Daniel Brands (Nem) - Daniel Gimeno-Traver (Špa) 7:6 (5), 6:7 (4), 6:7 (5), 6:1, 6:4;

Paul-Henri Mathieu (Fra) - Ricardas Berankis (Lit) 7:6 (4), 7:5, 6:7 (3), 6:4;

Bobby Reynolds (ZDA) - Steve Johnson (ZDA) 1:6, 7:6 (4), 6:3, 6:7 (4), 6:4.