Žan Kranjec je učinkovito izkoristil dobro izhodišče za napad v Söldnu

Uvodno tekmo 56. svetovnega pokala alpskih smučarjev je dobil Švicar Marco Odermatt, na stopničkah tudi glavni slovenski adut.
Fotografija: Žan Kranjec je upravičil optimizem pred uvodno tekmo svetovnega pokala. FOTO: Matej Družnik/Delo

Potem ko so v soboto veleslalomsko tekmo izpeljale ženske, so bili na ledeniku Rettenbach danes v ospredju moški. Slovenske navijače je razveselil Žan Kranjec, saj je sezono svetovnega pokala odprl z uvrstitvijo na zmagovalni oder. Uvodni veleslalom na ledeniku Rettenbach je končal na tretjem mestu. Zmagal je Švicar Marco Odermatt, drugo mesto je pripadlo Avstrijcu Rolandu Leitingerju. Drugi Slovenec na tekmi Štefan Hadalin je zasedel 25. mesto.

Kranjec je bil hiter že na prvi prvi, ko je na četrtem mestu zaostal za 27 stotink sekunde za takrat vodilnim Leitingerjem. V finalu je nadgradil svoj nastop. Ob prihodu v cilj je prevzel vodstvo. Nato pa sta ga prehitela le še drugi po prvi vožnji Odermatt in Leitinger.

Najhitrejša današnja trojica: Marco Odermatt (v sredini), Roland Leitinger in Žan Kranjec (desno). FOTO: Matej Družnik/Delo

Razlike so bile zelo majhne. Kranjca je od prvega mesta ločila zgolj desetinka sekunde, od Leitingerja pa je bil počasnejši tri stotinke. Pred začetkom sezone se je slovenski smučar odločil za novo opremo, daljše smuči in očitno se je menjava obrestovala že na uvodni tekmi sezone.

»Občutki so krasni, lepo je začeti sezono na stopničkah. V prvem nastopu sem imel kar nekaj rezerve, v drugem bi se tudi kaj našlo, a mislim, da sem dal več od sebe. Na koncu je tretje mesto super, razlike so majhne. Sem izjemno vesel in samozavesten, da bo šla sezona dobro naprej. Veliko mi pomeni, da so ljudje na tribuni,  sploh ko vidim mojo družino in prijatelje. Po takem rezultatu je lepo videti, da se veselijo z mano,« je dejal Kranjec, ki bo 15. novembra dopolnil 29 let.

Najbolje je začel Leitinger

Po nastopu na prvi progi je bil v najboljšem položaju Leitinger, za njim so se zvrstili Francoz Mathieu Faivre (+0,19), Odermatt (+0,21), Kranjec (+0,27) in še en Švicar Mauro Caviezel (+0,35). Hadalin je nosil številko 27 in je končal na 23. mestu (+1,44).

»Vesel sem, da smo predrli led in začeli sezono. Hitro mi je steklo, predvsem pa mi je dobro uspel naslednji del. Če bom želel opraviti še več in se zavihteti na oder za zmagovalce, bom moral na drugi progi pokazati še več,« je po opravljenem na prvi progi za TV Slovenija napovedal Žan Kranjec in ostal zvest obljubi.

Tudi Štefan Hadalin si je zagotovil nastop na drugi progi. FOTO: Matej Družnik/Delo

Kranjec lani na tekmovalnem uvodu na Tirolskem sedmi

Kranjec je slovenskemu moškemu smučanju, upoštevajoč dosežke športnikov po osamosvojitvi Slovenije leta 1991 prismučal že 55. stopničke v svetovnem pokalu. Sicer pa je to njegova osme uvrstitev med najboljšo trojico, od tega je dvakrat zmagal (Saalbach-Hinterglemm 19. december 2018, Adelboden 11. januar 2020).

Kranjec je bil v Söldnu na stopničkah tudi pred dvema letoma s tretjim mestom, leta 2016 pa je pristal tik pod stopničkami na četrtem. Lani je bil na tekmovalnem uvodu v sezono na Tirolskem sedmi. Po prvi vožnji je bil drugi, v drugo pa je na nemirni podlagi, ki mu ne leži, dosegel 17. čas. Zaostanek za konkurenco za najvišja mesta bo skušal nadoknaditi tudi z novimi daljšimi smučmi, ki jih je konkurenca že uporabljala v minuli sezoni. Na stopničkah je bil v minuli zimi enkrat z drugim mestom na veleslalomu v Santa Caterini.

Žan Kranjec se je v Söldnu pripravljal v družbi slovenskih smučark. FOTO: Matej Družnik/Delo

Pri moških je štiri veleslalome od desetih v minuli zimi dobil Francoz Alexis Pinturault, ki je osvojil zmago v skupnem seštevku svetovnega pokala, dobil pa je tudi končni veleslalomski seštevek, njegov rojak Faivre, svetovni prvak v disciplini, je bil na vrhu enkrat, prav tako Norvežan Lucas Braathen, ki je lani dobil söldenski uvod, nato pa poškodbi izpustil večji del sezone, med veleslalomske zmagovalce sta se vpisala še Odermatt in Hrvat Filip Zubčić, ki sta vsak zmagala po dvakrat.