Črn dan za Petra Prevca: Freundu zmaga v Kuopiu, Kraftu rumena majica

Nemec Severin Freud je zmagovalec kaotične tekme z eno serijo, Peter Prevc je s 17. mestom izgubil skupno vodstvo.

10. marec 2015 16.12
10. marec 2015 16.30
SKI-JUMP-WORLD

Kuopio - Nemški skakalec Severin Freund je slavil na kaotični tekmi v Kuopiu, kjer je Peter Prevc s 17. mestom izgubil rumeno majico.

Današnjo tekmo so zaznamovale kaotične razmere. Finski prireditelji so imeli veliko težav z močnim vetrom, zaradi česar je prva serija trajala več kot uro in pol, po koncu le-te pa so se odločili, da odpovedo finalno serijo.

Največ razlogov za dobro voljo je imel Freund, ki je stopil na najvišjo stopničko zmagovalnega odra (139,3 točke/103,5m), drugi je bil Norvežan Anders Bardal (135,9/102,5), tretja pa Avstrijec Stefan Kraft (132,5/99), ki je prevzel vodstvo v skupnem seštevku, in Švicar Simon Ammann (132,5/106).

V slovenski reprezentanci so nastopili pod pričakovanji. Najboljši je bil Nejc Dežman na 9. mestu, nove točke pa sta osvojila le še Peter Prevc (17.) in Jernej Damjan (26.). Prekratki so bili Jurij Tepeš (34.), Jaka Hvala (36.), Cene Prevc (44.) in Matjaž Pungertar (59.).

V skupnem seštevku pred zadnjimi petimi tekmami vodi Stefan Kraft s 1368 točkami, drugi je Severin Freund s 1343 točkami in tretji Peter Prevc s 1329 točkami.

Naslednja tekma bo v četrtek v Trondheimu.

PRVA SERIJA

Žiriji tekmovanja je ob pol šesti uri uspelo začeti posamično tekmo, med katero pa je bilo veliko krajših prekinitev zaradi močnega vetra.

Prvi Slovenec, ki se je spustil po skakalnici, je bil Jaka Hvala s številko 8. Ta je skočil 89,5 metra in zasedel drugo mesto, za vodilnim Rusom Denisom Kornilovom je zaostal za 12,9 točke.

Drugi slovenski predstavnik Cene Prevc (18) se je moral zaradi neustreznih pogojev kar dvakrat umakniti z zaletnega mesta, nato pa je skočil 81,5 metra in zasedel osmo mesto, tako da je bilo jasno, da ga ne bo v finalu. Jaka Hvala je ostal na četrtem mestu.

Po štiridesetih tekmovalcih je vodil Švicar Gregor Deschwanden z daljavo 105 metrov, Hvala je bil 17. in Cene Prevc 22.

Sledila sta slovenska nastopa. Nejc Dežman (41) je pristal pri 98 metrih in se uvrstil na drugo mesto, sedem desetink točke za Deschwandnom, nato pa je Matjaž Pungertar s ponesrečenim poskusom skočil le 59 metrov in ostal brez finala (38. mesto).

S številko 46 se je po skakalnici spustil Jurij Tepeš. Stanežičan ni bil prepričljiv in se je z 88 metri uvrstil na 20. mesto, najboljši Slovenec je bil Nejc Dežman na četrtem mestu. Tudi predzadnji slovenski skakalec Jernej Damjan (53) se s svojim skokom ni proslavil, saj je pristal pri 94 metrih in zasedel 20. mesto.

Izmed članov elitne deseterice je prvi skočil Švicar Simon Ammann in se s 106 metri uvrstil na drugo mesto, njegov zaostanek za vodilnim Norvežanom Andersom Bardalom je bil 3,4 točke.

Bardal je vodil tudi pred skoki zadnjih treh tekmovalcih. Prvi od teh je bil Nemec Severin Freund, ki je skočil 103,5 metra in prevzel vodstvos prednostjo 3,4 točke.

Za njim se je po skakalnici spustil Avstrijec Stefan Kraft, ki je bil nekoliko krajši in je pristal pri 99 metrih, kar je bilo dovolj za tretje mesto.

Na vrhu je bil le še najboljši skakalec v svetovnem pokalu Peter Prevc. Ta ga je polomil in je skočil zgolj 91 metrov ter zasedel 17. mesto.

Vodstvo tekmovanja je po prvi seriji sporočilo, da zaradi težkih vremenskih pogojev ne bodo izpeljali finalne serije. Zmagovalec je postal Severin Freund, veliko razlogov za veselje pa je imel tudi tretjeuvrščeni Stefan Kraft, ki je prevzel vodstvo v skupnem seštevku.