Rešitev imajo, zdaj potrebujejo še vlagatelja

Primer Elan: nov projekt izdelave skakalnih smuči bodo nadzorovali Peter Slatnar, Toni Justin in Aljoša Branc.

Objavljeno
22. april 2016 22.44
Aljaž Vrabec
Aljaž Vrabec
Ljubljana – Dosedanja proizvodnja Elanovih skakalnih smuči bo ostala pod slovenskim nadzorom, saj bo delo prevzelo podjetje Slatnar Carbon. Na čelu nove zgodbe bo Peter Slatnar, cenjeni izdelovalec karbonskih vezi in skakalnih čevljev. A brez vlagatelja bo to le kratkoročna rešitev.

Vpleteni so rešitev našli prej kot v tednu dni. Še v ponedeljek dopoldan so presenečeno prejeli odločitev Elanove uprave, da ne bo več podpirala proizvodnje skakalnih smuči, v četrtek so že sklenili dogovor, kako rešiti vsaj prihodnjo sezono. Največjo odgovornost bo prevzel Peter Slatnar. S svojim podjetjem Slatnar Carbon je doslej izdeloval vezi in čevlje, v prihodnje bo nadzoroval še proizvodnjo smuči. Zraven ostajata tudi Toni Justin, dosedanji vodja tekmovalne ekipe za smučarske skoke pri Elanu, in Aljoša Branc, serviser Elanovih smuči in eden najtesnejših zaupnikov skakalnega šampiona Petra Prevca. Branc je z odločitvijo Elana najprej izgubil službo, s 1. majem pa bo zaposlen na Smučarski zvezi Slovenije. Celoten projekt bo v prihodnje deloval z nižjimi finančnimi sredstvi kot pri Elanu.

»Zgodba je rešena, imamo proizvajalca. Pogodbo bomo najprej podpisali za sezono 2016/17, a že delamo naprej, da najdemo dolgoročno rešitev,« je z zmagoslavnim tonom povedal Ljubo Jasnič, predsednik odbora in zbora za skoke in nordijsko kombinacijo pri SZS. »Vesel sem, da smo se tako hitro dogovorili. Razumevanje je bilo na vseh straneh. Malce se nam je tudi mudilo, saj po 1. maju pričenjamo s treningi in testiranji. Zadržali smo isto ekipo, kar je najpomembnejše, saj znajo narediti najboljšo smučko. Ključni možje so Slatnar, Justin in Branc.«

Prve smuči bodo začeli izdelovati takoj po prvomajskih praznikih. Zanimanje za preizkus novih smuči so že pokazali tudi tuji skakalci. Zdaj je potrebno najti še vlagatelja, ki bo poskrbel za dolgoročen razvoj. »Prej ali slej bomo morali najti vlagatelja, saj Slatnar ne bo zmogel iskati še sredstev za razvoj. V tem trenutku je priskočil na pomoč, ker je to najkrajša pot, da nadaljujemo z delom. Prav zato smo se z njim najprej dogovorili samo za eno sezono,« je razložil Jasnič in v isti sapi dodal: »Slatnar je pripravljen novemu vlagatelju prepustiti tudi ime smučke.«

Novega vlagatelja želijo najti do konca maja. Poleg sredstev za razvoj bo moral kriti še stroške najema proizvodnih prostorov in strojev pri Elanu. »Trenutna pogodba z Elanom poteče 30. aprila. V prihodnje smo se dogovorili za najem, končna cena še ni znana. To bomo uskladili v prihodnjih dneh,« je povedal Jasnič.

Če bo želel novi vlagatelj imeti na smučeh tudi lastno ime, bo imel še eno nalogo – registrirati proizvodnjo smuči kot lastno dejavnost. Svetovna smučarska zveza drugače ne bo dovolila sodelovanja v svetovnem pokalu. »Da te FIS prizna kot uradnega proizvajalca, moraš sodelovati pri vsaj 70 odstotkih izdelave opreme,« je pojasnil Jasnič. »Za domači pokal Cockta zadostuje dovoljenje slovenske smučarske zveze, zato bomo verjetno v tem tekmovanju smuči poimenovali kar Cockta. Drugače je za tekmovanja pod okriljem FIS, zato iščemo drugo rešitev.«

Jasnič je priznal, da je že imel pogovore z nekaterimi velikimi slovenskimi podjetji. Pritrdil je tudi, da so razmišljali, da bi na smučeh pisalo »I feel Slovenia«, vendar pravila FIS dovoljujejo največ eno besedo. »Morda bi smučko lahko poimenovali Slovenia. V vsakem primeru želimo imeti slovenskega partnerja.« V zakulisju se sicer največkrat omenjata Gorenje in Triglav.

Vso dokumentacijo o spremembi proizvajalca je potrebno dostaviti na FIS do začetka junija. Takrat bo imela svetovna smučarska zveza kongres v Cancunu. »Če bo novi proizvajalec ustrezal vsem zahtevam, potem ga bomo potrdili na kongresu in ne bo nobenih težav,« je izjavila Jenny Wiedeke, predstavnica za odnose z javnostjo pri FIS. »Kongres je dvakrat na leto, junija in oktobra. Če bo prišlo do spremembe, je to pravi trenutek. Novi proizvajalec bo tako lahko brez težav sodeloval v svetovnem pokalu že v novi sezoni.«