Skoki: Slovenija na petem mestu z velikim zaostankom

Slovenijo so zastopali Anže Lanišek, Jernej Damjan, Jurij Tepeš in Peter Prevc. Svetovni prvaki so postali Poljaki.

04. marec 2017 16.42
SKI-JUMPING-NORDIC-WORLD-MEN
A. V.
A. V.
Lahti - Na Finskem zaključujejo svetovno prvenstvo v nordijskem smučanju. Predzadnji dan so se skakalci pomerili še na ekipni tekmi na veliki skakalnici. Slovenijo so zastopali Anže Lanišek, Jernej Damjan, Jurij Tepeš in Peter Prevc.

Svetovni prvaki so postali poljski skakalci - Piotr Zyla, Dawid Kubacki, Maciej Kot in Kamil Stoch (1104,2). Drugo mesto so osvojili Norvežani (1078,5), tretji pa so bili Avstrijci (1068,9). Slovenci so zasedli peto mesto (941,6).

Slovenska izbrana vrsta je tudi po drugi seriji ostala tam, kjer je bila po prvi. Torej v stiku s tistimi ekipami, ki so se borile za odličja, a hkrati predaleč, da bi se resno vmešala v boj za kolajne. Spodletelo je že Tepešu v prvem skoku, kjer so mu trije sodniki dosodili padec, čeprav je, kot je pokazal posnetek, padel dejansko za črto, ki označuje, do koder mora skakalec ostati na nogah.

Skoki, ekipno:
1. Poljska 1104,2 točke
(Piotr Zyla 130,5 m/123,0 m, Dawid Kubacki 129,0/119,5, Maciej Kot
130,5/121,5, Kamil Stoch 130,5/124,5)

2. Norveška 1078,5
(Anders Fannemel 131,0/112,5, Johann Andre Forfang 126,5/138,0,
Daniel Andre Tande 126,0/126,0, Andreas Stjernen 127,5/125,5)

3. Avstrija 1068,9
(Michael Hayböck 130,0/118,5, Manuel Fettner 126,5/121,0, Gregor
Schlierenzauer 124,0/113,5, Stefan Kraft 134,0/126,0)

12. Kazahstan 192,3

V drugi seriji so sledilne številne spremembe razmer, nekateri so tako leteli zelo daleč, Norvežan Johann Andre Forfang je s 138 metri za 2,5 metra celo izboljšal rekord skakalnice, pa tudi zelo kratko, nekaj skokov je bilo le nekaj metrov daljših od stotice. Sodniška žirija je zato višala in nižala nalet, kar pa ni zmedlo Poljakov, ki so tudi v drugo samo potrdili svoj primat. S tem so prvič v zgodovini osvojili ekipni svetovni naslov, medtem ko so se morali branilci naslova Norvežani zadovoljiti s srebrom.

Avstrijcem na čelu z dvakratnim svetovnim prvakom Stefanom Kraftom je pripadel bron, medtem ko so Nemci, ki so bili po prvi seriji še na tretjem mestu in s tem v boju za odličja, dobro izhodišče v drugo zapravili, saj je Stephan Leyhe zmogel zgolj 103,5 metra in tako tekmo končali na četrtem mestu.

Slovenska reprezentanca je na današnji tekmi izpolnila svoje cilje in prizorišče pred nadaljevanjem sezone zapušča s petim mestom. Daljavo dneva je med varovanci trenerja Gorana Janusa postavil Peter Prevc, ki je skočil 127,5 metra.

»Skoki so bili dobri. V drugi seriji so bile težke razmere. Skupaj smo pokazali, da nismo tako slabi. Štiri reprezentance so precej boljše, takšno je realno stanje,« je rekel Peter Prevc. »Svetovno prvenstvo je odsev celotne sezone. V mojih skokih so napake. Nisem pustil večjega pečeta.«