Begunce bi namestili v nekdanji podružnici koncentracijskega taborišča

Sveta za begunce v zvezni deželi Severno Porenje-Vestfalija je načrt označila za skrb zbujajoč in brezčuten.

Objavljeno
15. januar 2015 17.26
GERMANY-REFUGEE-HISTORY-HOLOCAUST-RELIGION-SOCIAL
Ma. Ja., Delo.si, STA
Ma. Ja., Delo.si, STA

Berlin − Nemška javnost je ogorčena. Oblasti v mestu Schwerte na zahodu Nemčije namreč razmišljajo, da bi 20 prosilcev za azil namestili v nekdanjo podružnico nacističnega koncentracijskega taborišča Buchenwald, piše Slovenska tiskovna agencija.

Buchenwald je bilo eno največjih in najbolj zloglasnih nacističnih koncentracijskih taborišč na nemškem ozemlju med drugo svetovno vojno. V njem in njegovih podružnicah je bilo med letoma 1937 in 1945 zaprtih okoli 250.000 ljudi iz vse Evrope; zaradi težkih razmer, medicinskih poskusov ali usmrtitev pa jih je umrlo okoli 56.000. V podružnici taborišča Buchenwald v Schwerteju so delali prisilni delavci iz vzhodne Evrope.

Mestne oblasti razmišljajo, da bi begunce namestili v delu, kjer so bile barake za paznike, ki so jih v preteklosti že uporabljali za različne namene, med drugim za skladiščenje, umetniške ateljeje in vrtec. Mestni svetniki in predstavniki tamkajšnjih oblasti so jih obiskali že v torek, po ogledu pa niso hoteli dati izjav, piše STA.

Vodja sveta za begunce v zvezni deželi Severno Porenje-Vestfalija Birgit Naujoks je po poročanju spletne strani Spiegel Online načrte oblasti v Schwerteju označila za skrb zbujajoče in brezčutne.