Blejski forum: kako spet pridobiti zaupanje

V času krize in pomanjkanja vrednot bo rdeča nit, kako spet pridobiti zaupanje na globalni in regionalni ravni.

Objavljeno
01. september 2014 10.27
imo/bled
S. V., zunanja politika
S. V., zunanja politika
Ljubljana – Deveti Blejski strateški forum (BSF), ki se začenja danes, bo potekal pod naslovom Moč zaupanja. V času krize in pomanjkanja vrednot bo rdeča nit, kako spet pridobiti zaupanje na globalni in regionalni ravni. V zadnjih letih je BSF prerasel v tukajšnjo osrednjo razpravo o mednarodnih odnosih.

Vsako leto se ga udeležujejo visoki gostje iz politike, gospodarstva in akademskih krogov. Na letošnjem pričakujejo več kot 500 udeležencev iz okoli 65 držav. Med predstavniki mednarodnih organizacij bosta, recimo, predsednika Evropske banke za obnovo in razvoj Sumo Chakrabarti in Evropske investicijske banke Werner Hoyer.

Mednarodna konferenca se bo začela z razpravo o filozofiji vodenja. Zvečer bo sledila debata o potencialih zaupanja, posvečena težavam mladih in brezposelnosti, ki je eden največjih problemov evropske krize. Nadaljnja omizja bodo o kibernetski varnosti, ki predstavlja enega največjih izzivov 21. stoletja, o političnemu sodelovanju in nasploh duhu Srednje Evrope, o prihodnosti Zahodnega Balkana in regionalnem sodelovanju ter o demografskih spremembah.

Letos bo zlasti okrepljen poslovni del foruma, ki bo posvečen krepitvi gospodarskega sodelovanja Jugovzhodne Evrope z Indijo. Slovenija bi v tem okviru lahko pomenila odskočno desko za prodor Indije v regijo. Forum hoče med drugim potrditi, da gospodarska diplomacija tudi vnaprej ostaja prioriteta slovenske zunanje politike. Novost je, da bosta potekala poslovni in politični del foruma vzporedno, zaradi česar organizatorji pričakujejo še več navezovanja stikov med udeleženci.

Aktualne mednarodne teme, še posebno kriza v Ukrajini in odnosi z Rusijo, pa bodo vpete, denimo, v razpravo na poslovnem delu o infrastrukturi in energetiki, kjer bosta sodelovala pomembna gosta iz Ukrajine in Rusije. Pričakovati je debato o odvisnosti Evrope od ruskih energentov.