Bolgarija se lahko obrne proti Rusiji

Novi predsednik velja za trdega nacionalista, ki goji predsodke do Turčije.

Objavljeno
14. november 2016 17.42
BULGARIA-ELECTION/
Vili Einspieler
Vili Einspieler
Bolgarska vlada Bojka Borisova je včeraj odstopila, potem ko je proruski kandidat opozicijskih socialistov Rumen Radev zmagal na predsedniških volitvah. Bolgarijo čaka več mesecev nestabilnosti, ker po ustavi predsednik države Rosen Plevneliev ob izteku mandata ne more razpisati predčasnih parlamentarnih volitev.

Bojko Borisov je uradno odstopil, ker je ocenil, da nima več vladne večine, Bolgarija pa je tako ostala brez stabilnega političnega vodstva. Čeprav ima predsednik države predvsem protokolarno vlogo, se Borisov zaveda, da v takšnem razmerju sil ni možna miroljubna in aktivna koeksistenca. Zaradi revščine, strahu, negotovosti in nestrpnosti do tujcev bi se lahko Bolgari znova zgrnili na ulice.

Ker so mnogi hkrati prepričani, da je Evropa pozabila Bolgarijo, bi lahko množični protesti prežeti z nacionalizmom povzročili novo krizo v državi, ki je na občutljivi meji med Turčijo in Evropo. Tudi če Borisov računa, da se bo v eksplozivnih razmerah vrnil na oblast kot princ na belem konju, bi lahko zabolela glava tudi Bruselj, ki se že tako ali tako sooča s kaosom na lastnem dvorišču. Še zlasti v primeru, če bo EU pustila Sofijo, da sama išče izhod iz krize.

Predsednik bo general čvrste roke

Bivši poveljnik letalskih sil Rumen Radev podpira evroatlantsko usmeritev države, vendar je v nasprotju s prozahodno vlado Borisova bolj naklonjen Rusiji. Radev je poudaril, da ne želi, da bi Bolgarija obrnila hrbet svojim zahodnim zaveznicam, hkrati pa se je zavzel za ukinitev sankcij proti Rusiji in za pragmatično stališče Bolgarije do ruske aneksije Krima. Po mnenju analitikov se Radev zaveda finančnega vpliva EU na državo, za otoplitev odnosov z Moskvo pa se zavzema predvsem zaradi bolgarske energetske odvisnosti od Rusije. Če bo Radev res obrnil bolgarsko letalo proti Moskvi, bi lahko v težkih gospodarskih razmerah v državi računal tudi na vzhodni kapital in na ruske turiste, ki so se začeli izogibati Črni gori in Turčiji.

Poznavalci so kljub temu prepričani, da general, ki se je šolal v ZDA in delal za Nato, ne bo spremenil zunanjepolitične smeri Bolgarije in se oddaljil od EU in Nata. Po njihovem bi lahko bil Radev nevaren, ker v javnosti velja tako kot večina bolgarskih oficirjev za trdega nacionalista, ki goji že tradicionalne bolgarske predsodke do sosednje Turčije. Po javnomnenjskih raziskavah se devet od desetih Bolgarov boji, da bo Turčija odprla meje z Bolgarijo za begunce, državo pa bodo preplavili Arabci in muslimani. Kolikšna sta nestrpnost in strah prebivalstva je pokazal tudi prvi krog predsedniških volitev, v katerem so ultranacionalisti z agresivno kampanjo proti tujcem in beguncem osvojili skoraj petino glasov volivcev. V takšnih histeričnih razmerah je general čvrste roke, ki bo po potrebi hermetično zaprl mejo s Turčijo, za mnoge volivce več kot prava izbira. Mnogi so tudi prepričani, da bo Radev usmerjal Bolgarijo proti višegrajski skupini.

Kabinet Borisova, ki vodi Bolgarijo od leta 2014, je skladno s premierjevo napovedjo odstopil, ker je kandidatka vladajoče stranke Gerb Šeška Šačeva utrpela poraz v drugem krogu predsedniških volitev. Novi predsednik bo položaj prevzel 22. januarja, predčasne volitve pa bodo predvidoma pomladi prihodnje leto.