Ceca v Arkanovem trezorju

Je Ceca spravila v svoj žep več kot deset milijonov evrov, ki jih je pokojni vodja Tigrov hranil v trezorju NK Obilić?

Objavljeno
08. februar 2016 22.58
Vili Einspieler
Vili Einspieler
Srbska javnost se sprašuje, ali je Ceca spravila v svoj žep več kot deset milijonov evrov, ki jih je pokojni vodja Tigrov hranil v trezorju NK Obilić. Arkan je svojega morilca najbrž poznal.

Nekdanji finančni direktor vseh podjetij Željka Ražnatovića je po 16 letih sodnemu notarju v Novem Sadu razkril, da je v trezorju nogometnega kluba Obilić ostalo po umoru Arkana skoraj 21 milijonov nemških mark v gotovini ter torba, polna nakita, briljantov in dragocenih ur. Pavle Stevović iz Žabljaka v Črni gori je izpovedal, da sta bila le on in Arkan pooblaščena podpisnika, ki sta razpolagala z denarnimi sredstvi na računih njegovih podjetij. Zato je bil pogosto navzoč, ko je Arkan odpiral trezor NK Obilić.

Ljubitelj briljantov in dragocenih ur

Stevović je bil zadolžen za menjavo nemških mark v dinarje in plačilo računov, v trezorju pa je bilo vedno najmanj deset milijonov nemških mark gotovine za rezervo, ki se jih Arkan ni dotaknil. Če ni imel dovolj denarja za plačilo računov, si ga je raje izposodil, kot da bi posegel v svojo zlato rezervo. Po njegovih navedbah je Arkan tik pred smrtjo od bolgarskega kluba Liteks za prodajo osmih igralcev dobil skupaj 6,4 milijona nemških mark na roko. V tem času je dobil še 4,5 milijona nemških mark za prodajo še dveh igralcev, ves ta denar pa je hranil v trezorju.

Kot je izpovedal Stevović, je Arkan ogromno količino dragih kamnov, zlata in zlatega nakita hranil v trezorju v svoji hiši na Senjaku, zaklad pa je med bombardiranjem Nata shranil v več različnih stanovanjih, po njem pa v trezorju NK Obilić. V njem je hranil še veliko količino briljantov, ki se jim ni mogel upreti, in veliko kolekcijo dragih ur. Samo za ročno uro, ki jo je nosil tudi na dan umora v hotelu Interkontinental, je odštel kar 153.000 nemških mark.

Arkan je bil tudi zbiratelj slik, med njimi je bilo največ umetniških del srbskih slikarjev, najdragocenejša pa je bila slika Francisca Joséja de Goye. Po pričevanju Stevovića je Arkan večino slik hranil v svoji hiši na Senjaku, manjši del pa v kazinoju Grand.

Ko je Arkan umrl za posledicami ran v urgentnem centru, je Svetlana Ražnatović takoj začela spraševati, kje so ključi od trezorja v NK Obilić. Njegov sin Mihajlo jih je našel v jakni pokojnega Arkana, izročil pa jih je Ceci. Stevović je kasneje slišal, da je Ceca še isto noč poslala svojo sestro v NK Obilić, da zamenja ključavnice pisarne in trezorja.

Poveljnika srbske prostovoljne garde Željka Ražnatovića Arkana so umorili 15. januarja 2000 v veži beograjskega hotela Interkontinental, Ceca pa je med sojenjem izpovedala: »Pritekla sem v separe in zagledala strjeno kri na Željkovem levem očesu, ki je bilo zaprto. Vsi njegovi zobje so bili izbiti, ko sem ga stresla, pa je začel kašljati in pljuvati kri iz ust. Sedel je upognjen in krvavel iz očesa in ust ...«

Arkan se je rokoval z morilcem

Napadalci so Arkana likvidirali s tremi streli v glavo, v napadu pa sta bila ubita tudi njegov telesni stražar Milenko Mandić in Dragan Garić. Za njegov umor je beograjsko okrožno sodišče na 35 let zapora obsodilo bivšega policista Dobrosava Gavrića, ki so ga šele leta 2012 prijeli v Južni Afriki, ter Milana Đurišića in Dragana Nikolića. Na sojenju je Ceca prepoznala prvoobtoženega Gavrića. Kot je izpovedala, sta ji sestra in Zvonko Mateović pomagala, da je krvavega Arkana odnesla iz hotela, policija pa ga ni hotela prepeljati v urgentni center.

Skrivnost je ostala, kdo je naročil Arkanov umor in komu je bilo v ineteresu, da za vedno umolkne. Najbolj podrobno evidenco je objavil londonski Sunday Times, ki je poudaril, da je bil vodja Tigrov likvidiran, ker je bil pripravljen haaškemu sodišču posredovati dokaze o vpletenosti Slobodana Miloševića v vojne zločine. Po oceni časnika bi lahko šlo tudi za obračun znotraj srbske mafije, še posebno zaradi spora med Arkanom in Miloševićevim sinom Markom. Kot zadnjo možnost Sunday Times navaja obračun zaradi NK Obilić in nameščanja rezultatov tekem. V igri sta bila domnevno tudi politični voditelj bosanskih Srbov Radovan Karadžić in poveljnik vojske Republike srbske Ratko Mladić.

Po pričevanju očividcev se je Arkan rokoval in poljubil z morilcem, ki sta ga očitno dobro poznala tako Arkan kot njegov telesni stražar Mandić, ki ga je Arkan poslal po pecivo. Ko je Arkan sedel v fotelj, je likvidator potegnil pištolo in ga ustrelil v glavo, nato pa je sledilo rafalno streljanje. Mandić je poskušal zavarovati Arkana, morilec pa je iz neposredne bližine izstrelil vanj več strelov, tako da je bil na mestu mrtev. Priče umora še menijo, da Arkanovi varnostniki zelo dobro poznajo identiteto njegovega morilca, v strelskem obračunu pa je menda umrlo skupaj tri ali šest ljudi, kar je oblast prikrila javnosti.