Cipras na turneji, Evropska unija še čaka

Reševanje Grčije: iz Aten prihajajo s kar kreativnimi predlogi, a navdušenja nad njimi v skupini držav z evrom ni.

Objavljeno
03. februar 2015 23.43
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj
Bruselj – Grški premier Aleksis Cipras in njegov finančni minister Janis Varufakis nadaljujeta turnejo po evropskih glavnih mestih, na kateri hočeta pridobiti naklonjenost za zamisli svoje države o reševanju tamkajšnjih dolžniških težav.

V Rimu je Cipras zatrdil, da se evropski državljani in upniki ne bi smeli bati nove grške vlade, a od gostitelja, premiera Mattea Renzija, kaj več od načelne podpore ni dobil. Renzi je povedal, da o konkretnih predlogih nista razpravljala, saj da se o takšnih zadevah na dvostranskih sestankih ne govori. Renzi je sicer Ciprasu na tiskovni konferenci poklonil kravato italijanskega predsedovanja EU. Grški premier pa je napovedal, da si jo bo zavezal, ko bo sklenjena trdna rešitev krize v njegovi državi.

Varufakis predlaga zamenjavo obveznic

Preden bo dosežena, bodo sledila še napeta pogajanja v evrski skupini. Varufakis je že razkril prve zamisli, kako bi reševal dolžniško vprašanje. Namesto politično nesprejemljivega odpisa dolga zagovarja zamenjavo obveznic. Tiste, ki izhajajo iz evropskega reševanja Grčije, bi zamenjali v obveznice, ki bodo indeksirane skladno z gospodarsko rastjo. Drugih tip obveznic, ki jih je Varufakis poimenoval večne obveznice (perpetual bonds), naj bi zamenjale grške obveznice, ki jih ima v svojih bilancah ECB.

Nemški FAZ je zvečer poročal o še enem atenskem predlogu. V skladu z njim naj bi evropska posojila za stabilizacijo grškega bančnega sistema spremenili v lastniške deleže (ki so bili do zdaj v rokah države) v bankah. Konkretnih uradnih odzivov evrskih partnerjev na grške predloge še ni bilo. Vsaj iz Berlina prihajajo znamenja nenaklonjenosti predlogom, ki bi bili nekakšen obvod do enakega cilja – odpisa dolgov. Strokovnjak z bruseljskega inštituta Bruegel Zsolt Darvas jih je po drugi strani ocenil za dobro podlago za pogajanja.

Ker grška vlada noče zaprositi za podaljšanje rešilnega programa – izteče se konec meseca – s starimi varčevalno-reformnimi zavezami, je veliko negotovosti glede prihodnjega ravnanja ECB. Grške banke so namreč življenjsko odvisne od njenih injekcij. Po eni od razlag bi bil Frankfurt pripravljen privoliti v nadaljnje financiranje, če bi vsaj potekala pogajanja z Grčijo o programu. Po poročanju Financial Timesa ECB ni pripravljena odobriti desetmilijardnega povečanja prodaje kratkoročnih zakladnih menic, s katerim bi se Grčija lahko financirala do sklenitve novega sporazuma z upniki.

V Bruslju jutri »grški dan«

Cipras se bo jutri dopoldne sestal s predsednikom evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem, ki je leta 2010 in 2012 kot vodja evrske skupine sodeloval v pripravi rešilnih programov za Grčijo. Glavna tema pogovora bo predvidoma podaljšanje sedanjega rešilnega programa. Juncker je v nastopu pred parlamentarci glede vpliva grških volitev in zahtev po drugačnih prijemih v bitki s krizo opozoril, da v Bruslju že tako prilagajajo politiko, »a ne bomo spreminjala vsega zaradi volilnega rezultata, ki je nekaterim všeč, drugim pa ne«.