Donald Tusk v Rompuyeve čevlje

Z Donaldom Tuskom se je končala kadrovska prenova na vrhu najpomembnejših institucij EU.

Objavljeno
01. december 2014 22.51
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj

Zadnjih pet let je bil kot prvi na položaju, ki je bil uradno ustanovljen z lizbonsko pogodbo, Flamec Herman Van Rompuy. Evropski svet sestavljajo voditelji 28 članic, ki odrejajo splošne usmeritve in prednostne naloge EU. Naloga njegovega predsednika je v napornih pogajanjih skleniti kompromise med državami z različnimi interesi. »Prepričan sem, da je evropski svet v dobrih rokah človeka izkušenj in modrosti, ki je pravi Evropejec,« je Rompuy ob slovesu od funkcije pohvalil svojega naslednika.

Belgijec se je moral v dveh mandatih največ ukvarjati z bitko proti gospodarski in dolžniški krizi na stari celini, Tusk pa bo moral imeti pred očmi še nemirno mednarodno okolje. »Varovanje temeljnih vrednot: solidarnosti, svobode, enotnosti proti grožnjam, ki prihajajo tako od znotraj kot od zunaj,« je ob primopredaji poslov v bruseljski palači Justus Lipsius kot svojo prvo nalogo navedel sedeminpetdesetletni Poljak, ki prihaja iz desnosredinske stranke Državljanska platforma.

Po besedah Tuska niso le evroskeptiki tisti, ki spodkopavajo vrednote EU. Pravi, da ima Unija celo sovražnike. »Politika se je vrnila v Evropo, zgodovina je nazaj. Takšni časi zahtevajo vodenje in politično enotnost,« je povedal. Tusk zagovarja močno Evropo na mednarodnem odru. »Zavarovati mora svoje meje in podpirati tiste v sosedstvu, ki imajo enake vrednote,« je namignil na ukrajinsko krizo. Poseben pomen je pripisal odnosom med EU in ZDA, ki da so hrbtenica skupnosti demokracij.

Tusk je naklonjen čezatlantskemu partnerstvu in je zagovornik prostotrgovinsko-investicijskega sporazuma z ZDA (TTIP). To je sporočil že po včerajšnjem telefonskem pogovoru z ameriškim predsednikom Barackom Obamo, češ, TTIP ni le svobodna trgovina, ampak tudi izraz geopolitičnega partnerstva. Obama in Tusk si bosta prizadevala za pospešitev njegovega sprejemanja. Glede ukrajinske krize sta se sogovornika strinjala o nadaljevanju tesnega sodelovanja na področju sankcij in finančne pomoči Kijevu.

Donald Tusk, novi predsednik evropskega sveta

Imenovanje Hermana Van Rompuya za predsednika evropskega sveta so pred petimi leti spremljali zapisi o skoraj nevidnem človeku, ki da so si ga voditelji najmočnejših članic izbrali, da bo plesal po njihovih taktih. Toda mirni Belgijec in pisec poezije haiku je svojo nalogo odlično opravil in ob koncu njegovega mandata skoraj ni slišati kritik. Drugače kot predsednik evropske komisije José Manuel Barroso se je Rompuy poslovil brez odvečnega trušča in z nekaj hudomušnimi mislimi.

V Uniji z 28 članicami z različnimi interesi je iskanje kompromisov velik zalogaj. Še posebno v kriznih časih, ko postane pomembnejša ozka nacionalna optika. To, kar se je najprej zdelo njegova slabost, se je izkazalo za prednost. Kot belgijski premier se je v skrajno zapleteni notranji politiki naučil z mirnim in potrpežljivim delom v ozadju pripraviti rešitve. Ob koncu mandata so bili z njegovim delom zadovoljne tako velike kot tudi majhne članice, ki poudarjajo Rompuyev posluh za njihove interese.

Donald Tusk je že ob nastopu funkcije opozoril, da stopa v velike čevlja in da je občudovalec Rompuya, ki je moral »pogosto med težkimi karakterji [tudi sam nisem bil angel] ustvarjati kompromise, iskati rešitve, vzpostavljati zaupanje«. Sam bo na preizkušnji že v prihodnji tednih. Na decembrskem vrhu EU se bodo voditelji članic lotili velikega naložbenega svežnja, ki ga je zasnoval novi predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker. Sam je bil dolga leta kritik Rusije, na novi funkciji bo moral upoštevati stališča vseh članic.

Tusk je izkušen politik, eden od najbolj izkušenih v evropski garnituri. Na bruseljskem parketu ni novinec, kot poljski premier od leta 2007 se je udeleževal vrhov EU, ki jih bo po novem vodil. Uspešno je krmaril poljsko barko med evropsko gospodarsko krizo. Njegova dežela je postala čudež na Visli, saj nobeno leto ni bila v recesiji. Je pragmatičen in ni obremenjen z ideološkimi vprašanji. Že kot študent je bil v domačem Gdansku aktivist Solidarność. Pogosto omenjanje svobode kot osrednje vrednote ga povezuje z nemško kanclerko Angelo Merkel.

Je pripadnik majhne kašubske manjšine. Njegova angleščina do zdaj sicer ni bila bleščeča (francoščine ne obvlada), a govori še nemško in rusko. »I will polish my English,« je napovedal piljenje znanja angleščine, ko je bil izbran za Rompuyevega naslednika. Že dolgo velja za zaupnika Merklove, ki ga je ob izboru konec avgusta izrecno pohvalila, češ da je strasten, prepričan in prepričljiv Evropejec. Kot prvi politik iz katere od mlajših vzhodnih članic bo na čelu katere od najmočnejših institucij EU. Doslej je bil le Poljak Jerzy Buzek predsednik evropskega parlamenta.