Duda vložil amandma k sporni reformi sodstva

Poljski predsednik po že potrjenem zakonu meni, da bi moralo imenovanje podpreti tri petine poslancev.

Objavljeno
18. julij 2017 22.05
Be. B., STA
Be. B., STA

Varšava - Andrzej Duda je potem, ko sta oba domova parlamenta prešnji teden potrdila zakon o imenovanju poljskega sodnega sveta, danes vložil amandma k zakonu o imenovanju poljskega sodnega sveta. V skladu z novim zakonom bi parlament imenoval vseh 25 članov, zdaj pa predsednik predlaga, da bi moralo imenovanje podpreti tri petine poslancev.

Senat in sejm sta prejšnji teden potrdila reformo pravosodja, ki jo sestavljata dva zakona. Prvi predvideva spremembe sodnega sveta, katerega člane bodo odslej imenovali v parlamentu. Poleg tega bo 30 dni po uveljavitvi predčasno prenehal mandat vsem članom sveta, na njihova mesta pa bodo imenovali nove ljudi.

Podpora treh petin poslancev

»Dokler poslanci ne bodo sprejeli danes vloženega amandmaja k zakonu o sodnem svetu in mi ga poslali nazaj v podpis, ne bom podpisal zakona o vrhovnem sodišču, o katerem razpravljajo v sejmu« je poudaril Duda, poroča poljska tiskovna agencija PAP.

Vladajoča poljska stranka Zakon in pravičnost (PiS) je namreč v četrtek v parlament vložila že nov predlog zakona, ki spreminja delovanje vrhovnega sodišča. Med drugim bi morali vsi trenutni sodniki - razen izjem, ki bi jih določil pravosodni minister - v pokoj. Pravosodni minister bo v skladu s predlogom zakona tudi odgovoren za izbiro kandidatov, ki bodo nasledili upokojene sodnike.

Glede reforme vrhovnega sodišča je Duda dejal, da so Poljaki nezadovoljni s pravosodnim sistemom. Za pravosodje je predlagal »modre reforme«. V sodnem svetu so se pozitivno odzvali na predsednikovo stališče, saj da je ugotovil, kako slabi so trenutno obravnavani zakoni.

V skladu z drugim zakonom reforme pravosodja, ki jo je parlament podprl prejšnji teden, bo medtem lahko pravosodni minister imenoval predsednike vseh sodišč. Poleg tega bo lahko v šestih mesecih predsednika sodišča zamenjal brez navedbe razlogov. Novi predsedniki bodo ob tem lahko zamenjali vse sodnike.

Protesti

V Varšavi se je v nedeljo pred predsedniško palačo zbralo več sto ljudi, ki so protestirali proti reformi sodstva poljske konservativne vlade. Protestniki so predsednika pozvali, naj izkoristi možnost veta.

Poljska vlada je sicer že decembra 2015 uvedla spremembe delovanja ustavnega sodišča. Te med drugim določajo, da lahko ustavno sodišče razsodbe sprejme samo z dvotretjinsko večino, postopki pa se ne morejo začeti takoj, pač pa šele po šestih mesecih od vložitve zahteve in to po kronološkem zaporedju.

Evropska unija je Varšavo že večkrat pozvala, naj odpravi reformo ustavnega sodišča, a Poljska pozivov ne upošteva.