Evro 2016: Francija se zaveda nevarnosti terorizma

Organizatorji in predstavniki policije kljub temu zagotavljajo, da bodo varnostnim izzivom kos.

Objavljeno
08. junij 2016 18.51
SOCCER-EURO-SECURITY/
Ju. K.
Ju. K.

Pariz − Visoka stopnja verjetnosti terorističnega napada postavlja organizatorje evropskega nogometnega prvenstva v Franciji pred težko nalogo: zagotoviti ustrezno varnost na različnih lokacijah po državi, ki je bila pred komaj pol leta tarča teroristov.

Nekatere tuje vlade so svoje državljane v zadnjih dneh opozorile pred nevarnostjo napadov v času nogometnega prvenstva. Opozorila sama po sebi ne povedo dosti. Nikakor ne pomenijo, da je nov napad neizogiben oziroma da so življenja navijačev ogrožena. A dejstvo je, da je Francija med prvenstvom potencialna tarča. Veliki dogodki, kakršen je Evro 2016, niso zanimivi samo za športne navdušence, opozarjajo strokovnjaki za varnost, ampak tudi za teroriste, ki v njih vidijo priložnost za uresničitev svojih načrtov pred resnično globalnim občinstvom.

Francija, kjer po novembrskih napadih v Parizu, v katerih je umrlo 130 ljudi, še vedno veljajo izredne razmere, je odločena preprečiti uresničitev takšnega scenarija. Pred začetkom nogomentnega spektakla je dodatno povečala že tako poostrene varnostne ukrepe.

Država je po poročanju zahodnih medijev za namen nogometnega prvenstva skupno mobilizirala 100.000 policistov, vojakov in pripadnikov zasebnih varnostnih služb. Samo v Parizu bo v prihodnjih tednih na delu 13.000 policistov. Ti bodo skrbeli za varnost okoli 2,5 milijona obiskovalcev nogometnih tekem ter več milijonov navijačev, ki bodo doganje na prvenstvu spremljali s tako imenovanih navijških con.

Največja bo pred Eifflovim stolpom v središču francoske prestolnice, na kateri organizatorji v času tekem pričakujejo do 90.000 obiskovalcev. Vsakdo, ki bo hotel vstopiti v katero od navijaških con, bo moral skozi varnostni pregled. Policija bo za njihovo varovanje skupno namenila okoli 25 milijonov evrov. Varnostni standardi ne bodo nič nižji na stadionih (tekme bodo potekale na desetih prizoriščih), ki bodo trdno zastraženi, zračni prostor nad njimi pa bo v času nogometnih dvobojev zaprt.

Francoska vlada verjame, da bo z ločevanjem navijačev od mestnega vrveža lažje poskrbela za njihovo varnost, kot pa če bi bili ti razpršeni. Nekateri strokovnjaki, med njimi nekdanji načelnik francoske policije Frédéric Péchenard, o tem niso prepričani, skrbi jih, da bi lahko cone, in ne stadioni, postale tarče teroristov. Toda organizatorji in predstavniki policije mirijo in zagotavljajo, da bodo varnostnim izzivom kos. »Nikoli ne bomo mogli trditi, da tveganja ni. Smo v težkem obdobju in napad se lahko zgodi kjer koli,« je v pogovoru za televizijo France24 dejal šef pariške policije Michel Cadot. »Toda mislim, da bolje, kot smo, ne bi mogli biti pripravljeni.«

Postavljanje v vlogo sovražnika

Evropsko nogometno prvenstvo je bilo po navedbah osumljenega terorista Mohameda Abrinija prvotna tarča skupine teroristov, ki so marca letos izvedli napade v Bruslju. Predstavniki francoske vlade zatrjujejo, da varnostne službe niso zaznale nobene neposredne grožnje evropskemu nogometnemu prvenstvu. Toda terorizem po besedah francoskega predsednika Françoisa Hollanda kljub temu še vedno predstavlja največjo nevarnost pri izvedbi Eura 2016.

Organizatorji prvenstva bodo storili vse, da se izognejo ponovitvi lanskih tragičnih dogodkov, ko so teroristi napadli več krajev v Parizu (med drugim je bil njihova tarča tudi francoski nacionalni stadion Stade de France). Toda grožnjo in njen izvor je v večini primerov težko natančno določiti. Na koncu jim pogosto ne preostane dosti drugega, kot da se poskušajo postaviti v vlogo teroristov, razmišljati tako, kot to počne sovražnik. Varnostne priprave so tako temeljile na obsežnih vajah, v katerih so pripadniki posebnih enot policije preizkusili več kot 30 različnih katastrofalnih scenarijev, vse z namenom, da bi lahko v primeru nevarnosti pravočasno odreagirali in s tem rešili čim več življenj. »Delamo vse, da bi se izognili terorističnemu napadu, hkrati pa se pripravljamo nanj,« je ta teden potrdil francoski notranji minister Bernard Cazeneuve.

Opozorila pred terorističnimi napadi najverjetneje ne bodo odvrnila navijačev od ogleda Eura 2016. Tega si navsezadnje nihče ne želi, še najmanj država gostiteljica. Francija bo v prihodnjih tednih poskušala dokazati svetu in sebi, da je pol leta po enem najhujših terorističnih napadov v zadnjem desetletju pripravljena na izvedbo enega najbolj obiskanih športnih dogodkov na svetu. Izvedbo prvenstva kljub izrednim razmeram in varnostnim tveganjem podpira velik del francoske javnosti.