Francozi spet rekli »ne« vladajoči politiki

V rokah desnice sta kar dve tretjini departmajev, levica jih je izgubila skoraj polovico.

Objavljeno
30. marec 2015 20.47
FRANCE-GOVERNMENT-VALLS-FILES
Mimi Podkrižnik, zunanja politika
Mimi Podkrižnik, zunanja politika

Vsake volitve so za predsednika Françoisa Hollanda nov poraz, tudi ob tokratnih – za departmajske svete – so volivci pridržali ogledalo, v katerem si socialisti ne morejo biti všeč: fiasko je hud. V večini departmajev slavi desnica Nicolasa Sarkozyja, medtem ko skrajna desnica kljub dobrim napovedim v prvem krogu na koncu ni prevzela nobenega.

Po nedeljskem drugem krogu departmajskih volitev je politična slika videti nekako takole: desnica, ki je imela v rokah 40 departmajev, je odslej na čelu vsaj v 67, levica, ki je nadzorovala 61 departmajev, je zmagala v 34. Ali drugače: desnica je levici iztrgala 28 departmajev, eden pa je iz desnih rok prešel v leve. Skrajno desna Nacionalna fronta ni dobila večine v nobenem departmaju, lahko pa se pohvali z 31 »binomi« ali drugače: z 62 departmajskimi svetniki med skupaj več kot 4000 imen po celotni Franciji. Ni nepomembno, da je po prvem krogu vodila kar v 43 departmajih in da je tudi končni rezultat za stranko najboljši doslej.

Na desnici so zadovoljni, češ, pod Nicolasom Sarkozyjem spet piha ugoden veter za Zvezo za ljudsko gibanje (UMP), kar je dober znak za regionalne volitve konec letošnjega leta, za predsedniške predvolitve prihodnje leto in za predsedniške 2017. Na levici priznavajo poraz s precej grenkobe, mediji pa med tem zanj že »krivijo« prvi dvojec v državi – predsednika Hollanda in (še posebno) predsednika vlade Manuela Vallsa. Da so volivci prisolili res bolečo zaušnico vladajoči struji, je razumeti iz izgube nekaterih za levico ključnih departmajev. Desnica (UMP v povezavi s sredinsko Zvezo demokratov in neodvisnih, UDI) jim je izmaknila, na primer, Essone, kjer je bil kot poslanec izvoljen sedanji predsednik vlade Manuel Valls, pa tradicionalno levi Hollandov Corrèze, še Seine-Maritime, kjer je bil izvoljen minister za zunanje zadeve Laurent Fabius ter nekatere druge utrdbe levičarstva: Nord, Bouches du Rhône, Deux-Sèvres in podobno. Kakor analizira znana francoska novinarka in urednica Anne Sinclair (za Huffington Post), bo vladajoči dvojec težko zdržal pri stari pesmi, češ: slišali smo vas, državljani, vendar bomo še naprej igrali po svoje, kajti naša politika se bo pokazala za pravo ... Kakor ni zelo verjetno, da bi na sredi poti zamenjali smer, je po drugi strani malone jasno, da po starem nekako ne bodo mogli več nadaljevati, kajti neodobravanje Francozov je očitno. Je pa po nedeljskem porazu z gotovostjo pričakovati še več notranjih razprtij ... Ekonomsko-socialna slika je prvemu dvojcu za zdaj še vedno bolj breme kot v prid, čeprav je že slišati o rahlem statističnem popravljanju ekonomskih razmer.

Vse bolj skrajno desno

Skrajno desni Nacionalni fronti na koncu resda ni uspelo osvojiti nobenega departmaja, kar bi bil tudi izjemen simbolni preboj, toda njeno očitno širjenje po terenu (v departmajske svete) je neizpodbitno dejstvo. Zato tokratni izid zagotovo pomeni nov zalet za skrajno desnico, tako v luči regionalnih volitev kakor tudi ob jasni ambiciji Marine Le Pen, da se čez dve leti poteguje za predsedniški stolček. Nanj cilja prav tako Nicolas Sarkozy, ki se drži zelo desno na desnici in bo, kakor že ob predsedniških volitvah 2007 in 2012, skakal tudi zelje skrajne desnice. Že zdaj je videti, pravijo analitiki, da bo boj trd ...