Hollande: Charlie Hebdo je živ in bo živel

V Franciji se vrstijo aretacije osumljenih zločinov iz sovraštva. Med aretiranimi je tudi kontroverzni komik Dieudonne.

Objavljeno
15. januar 2015 11.47
COLOMBIA-FRANCE-ATTACK-CHARLIE-HEBDO-DEMO
Mo. B., Ma. Ja., Delo.si
Mo. B., Ma. Ja., Delo.si

Pariz − »Lahko umoriš moške in ženske, a idej se ne da ubiti,« je povedal francoski predsednik François Hollande, ki je pozdravil »prerod« satiričnega tednika Charlie Hebdo.

Ljudje so včeraj stali v vrstah, da bi si zagotovili enega od 700.000 izvodov časopisa. Razgrabili so ga že v jutranjih urah, a ga bodo prihodnjih dneh še ponatisnili. Končna naklada prve številke Charlie Hebdoja po napadu na uredništvo je bila menda pet milijonov izvodov, izšla je v šestih jezikih, med drugim v angleščini, arabščini in turščini.

Izkupiček bo šel v roke družinam žrtev krvavega napada, v katerem je umrlo 12 ljudi, od tega osem novinarjev časopisne hiše. V družinskem krogu se bodo danes poslovili še od 80-letnega Georgesa Wolinskija in 57-letnega Bernarda 'Tignousa' Verlhaca.

(Kontroverzni komik Dieudonne. Foto: Joel Saget/AFP)

Medtem ko se svojci tiho poslavljajo od svojih ljubljenih, francosko tožilstvo hiti s pregonom osumljenih tako imenovanih zločinov iz sovraštva. Do zdaj je sprožilo postopek proti več kot 50 ljudem, osumljenim načrtovanja napadov ali groženj s terorizmom. Med aretiranimi je tudi kontroverzni komik Dieudonne, ki je bil že večkrat obsojen zaradi antisemitizma. Prijeli so ga zaradi objave na facebooku, v kateri je namignil na solidarnost z napadalcem, ki je v judovski trgovini ubil štiri ljudi. Pred sodišče bo prvič stopil 4. februarja.

Iz sveta tudi danes prihajajo obsodbe na odločitev uredništva Charlie Hebdoja, da na naslovnici upodobijo preroka Mohameda. Na ulicah Filipinov in Mavretanije se je po poročanju AFP včeraj zbrala ogorčena množica protestnikov, senegalska vlada je prepovedala prodajo zadnje izdaje satiričnega tednika, turške oblasti pa so začasno ustavile distribucijo časnika Cumhuriyet, ki je v znamenje solidarnosti s Charlie Hebdojem objavil nekaj karikatur. Tožilstvo je prodajo dovolilo šele, ko se je prepričalo, da med izbranimi karikaturami ni podobe Mohameda.

(Turški protestniki ogorčeni nad odločitvijo časnika Cumhuriyet, ki je objavil nekaj karikatur Charlie Hebodja. Foto: Ozan Kose/AFP)

Hollande: Muslimani − glavne žrtve fanatizma

Muslimanski voditelji v Franciji so se na objavljeno karikaturo odzvali s pozivi k razsodnosti in mirnosti. Na francoskih ulicah še vedno veljajo poostreni varnostnih ukrepi. Več tisoč policistov in vojakov varuje sinagoge in judovske šole, tarče napadov so bile v zadnjih dneh tudi številne mošeje in molilnice po državi.

Francoski predsednik je v govoru na arabskem inštitutu danes dejal, da bo Francija skrbno varovala vse vere in poudaril, da so glavne žrtve fanatizma in nestrpnosti prav muslimani. Dejal je, da so nauki islama kompatibilni z demokracijo, in se pri tem zahvalil vsem arabskih državam, ki so obsodile krvavi napad.

Francoska politika medtem mrzlično išče ukrepe, s katerimi bi preprečili podobne napade v prihodnosti. Premier Manuel Valls je priznal, da bo treba protiteroristično zakonodajo v držav zaradi »očitnih pomanjkljivosti« zaostriti. Belgijski časnik Het Laatste Nieuws, ki ga povzema AFP, poroča, da je Amedy Coulibaly, ki je v trgovini ubil štiri talce, orožje kupil nedaleč od osrednje bruseljske železniške postaje Gare du Midi. Za več kosov orožja, med njimi tudi ročni raketomet, je menda odštel manj kot 5000 evrov.