Irska še leta ne bo videla Applovega denarja

Evropska komisija vztraja pri oceni, da so bile davčne ugodnosti, ki jih je podjetje uživalo na Irskem, nezakonita državna pomoč.

Objavljeno
01. februar 2017 16.08
EU-APPLE/IRELAND/
Jure Kosec
Jure Kosec

Ameriški tehnološki gigant Apple bi moral do včeraj na poseben račun plačati 13 milijard dolarjev neporavnanih davčnih obveznosti, ki jih je po presoji evropske komisije dolžen Irski in drugim evropskim državam, a se to ni zgodilo. Evropska komisija kljub temu pričakuje, da bo plačilo izvedeno v doglednem času.

Velikost zahtevane vsote je postopek nekoliko zapletla, je med obiskom v Dublinu povedala evropska komisarka za konkurečnost Margrethe Vestager, ki je lani s kontroverzno odločitvijo, da je Apple od irskih oblasti desetletja prejemal nezakonito državno pomoč, razjezila tako vodstvo podjetja kot velik del irske politike. Po besedah Vestagerjeve irski davčni organi napredujejo pri zbiranju sredstev. »Gre za zapleteno nalogo,« je povedala ob srečanju s člani posebnega odbora irskega parlamenta, ki raziskuje ozadje sodbe evropske komisije proti Applu.

Pritožbe na sodišče EU

Vodstvo podjetja je potrdilo, da bo denar nakazalo, toda po poročanju irskih medijev je razlog za zamudo v formuli, ki jo je komisija uporabila pri izračunavanju končnega zneska. Irskim davčnim organom, ki morajo podjetju izdati račun, za zdaj ni uspelo določiti natančne številke, pišejo pri časniku Independent. Ko bo ta enkrat znana, bo Apple lahko plačal celoten znesek, ki pa bo ostal na posebnem računu, vse dokler ne bo znana usoda pritožb, ki sta jih Apple in irska vlada v ločenih zadevah vložila na sodišče EU.

Čeprav bi Irska lahko s 13 milijardami evrov poplačala znaten del svojega dolga in financirala javne storitve, ki jih je skrčila v obdobju krize, konservativna vlada premiera Ende Kennyja v odločitvi komisije vidi potencialno grožnjo irskemu gospodarskemu modelu. Nizke davčne stopnje za podjetja so že desetletja ključni element konkurenčnosti otoškega gospodarstva in razlog za veliko število tujih investicij (zlasti ameriških). Ključen očitek komisiji je, da je ta z odločitvijo presegla svoja pooblastila in neposredno posegla v suverenost ene od članic EU. Davčna politika, poudarjajo nasprotniki sodbe, je v pristojnosti nacionalnih parlamentov. Odločitev komisije ni samo nezakonita, ampak predstavlja tudi neposredno nevarnost za irsko konkurenčnost in delovna mesta, so njihovi argumenti.

Vestagerjeva je med nastopom pred člani parlamentarnega odbora in v pogovorih z irskimi mediji odločno zagovarjala stališče Bruslja. Zavrnila je očitke poslancev dveh največjih strank, Fine Gael in Fianne Fáil, da je komisija pravila o nezakoniti državni pomoči izkoristila za vmeševanje v irske davčne zadeve. Odločitve komisije ne vplivajo na suvereno pravico držav članic, da se same odločijo, koliko davka bodo zaračunale podjetjem, je poudarila komisarka. Apple po trditvah komisije ni plačal zakonsko določene 12,5-odstotne nominalne davčne stopnje na dohodek pravnih oseb, ampak je več let na podlagi posebne sheme za davke namenjal zgolj en odsotek svojega dobička. Razlike med nominalnimi in efektivnimi stopnjami niso nič manjše v nekaterih drugih članicah EU, na očitke komisije odgovorjajo kritiki.

Neprijetni položaj

Razsodba je irsko vlado in velik del politike spravila v neprijeten položaj. Neugodna je bila tudi za Apple. Veliko Ircev po poročanju Politica podjetju zameri očitane davčne mahinacije in meni, da bi morala Irska vzeti denar. Applovemu ugledu na Irskem ni koristila tudi nedavna odločitev direktorja podjetja Tima Cooka, da »zaradi občutljivosti preiskave« zavrne povabilo na zasedanje parlamentarnega odbora, med katerim bi lahko odgovoril na vprašanja irskih poslancev.

Sodni postopki bodo po vsej verjetnosti trajali več let, ves ta čas pa bo 13 milijard evrov mirovalo in čakalo na sodni epilog. Če bo sodišče zavrnilo pritožbe, bo Irska po vsej verjetnosti upravičena do večine denarja, je v Dublinu povedala Vestagerjeva. Za določen delež bi se lahko teoretično potegovale tudi druge članice EU, toda prej bodo morale dokazati, da je bil Applov dobiček obdavčljiv na njihovem ozemlju.

Irski finančni minister Michael Noonan je ob robu obiska evropske komisarke potegnil vzporednice z brexitom in zaplet v šali opisal kot počasno kolesarsko tekmo. Irska po njegovem zdaj tekmuje z Združenim kraljestvom v tem, kdo bo prej prišel na cilj.