Je Berlusconi nujni zaveznik?

V fragmentirani politiki Italije je postal bivši premier, vešč sklepanja koalicij, neobhoden.

Objavljeno
30. november 2017 15.42
Saša Vidmajer
Saša Vidmajer
Nedavna zmaga Nella Musumecija na deželnih volitvah na Siciliji je pokazala šibkost vladajoče leve sredine in obenem­ primerjalno prednost desne sredine. Očitno bo tudi na spomladanskih parlamentarnih volitvah desnosredinski blok najmočnejši.

Zalet desne sredine je nesporen, razliko med enim in drugim političnim polom je mogoče razložiti z različno sposobnostjo sklepanja predvolilnih koalicij. Gibanje 5 zvezd, stranka, ki nastopa proti establišmentu, ni pripravljena na koalicijo z nikomer, levica, z Demokratsko stranko vred, je obupno razdeljena, medtem ko se je desna sredina, in sicer na pobudo Silvia Berlusconija, znala dobro povezati, strniti vrste. Oziroma kot je v Repubblici komentiral priznani analitik italijanskega javnega mnenja, politolog in profesor Ilvo Diamanti - Berlusconi je postal nujni zaveznik.

Uspeh desne sredine je pomenljiv precedens, saj zarisuje scenarij, ki bi se lahko ponovil, še posebno na severu Italije na spomladanskih volitvah, ugotavlja imenovani.

Veljati bo začela nova volilna zakonodaja, tako imenovani rosatellum, morda se bo sicilski model reproduciral na nacionalni ravni, kar pomeni korist za desno sredino. S tem povezani sta vloga in prisotnost Silvia Berlusconija. Čeprav ni cenjen, je centralen. Videti je neobhoden, pravzaprav edini, ki je zmožen povezati desno sredino oziroma različno usmerjene stranke na desnem polu političnega spektra v Italiji.

Zavezniki

Voditelj stranke Naprej, Italija doživlja veliko osebno zmagoslavje, prepričal je nekdanje zaveznike, da nastopijo skupaj, deželne volitve je izkoristil za oživitev svoje politične kariere. Lokalne volitve so dale nov zagon koaliciji, ki je podprla desnosredinskega kandidata; med Berlusconijevimi somišljeniki je tudi skrajno desna Severna liga Mattea Salvinija in Bratje Italije, nacionalkonservativna naslednica nekdanjih fašistov, ki jo vodi Giorgia Meloni. Glasovanje na Siciliji je bilo zadnje preizkušanje moči pred parlamentarnimi volitvami.

Medijski mogotec, ki je davno pred Trumpom v Združenih državah naredil iz politike ceneno kabaretno predstavo, je že dolgo veljal za odpisanega. Tačas ne more prevzeti javne službe, ker je bil leta 2013 obsojen zaradi davčne utaje, vendar poskuša to izpodbiti. Med drugim je prileten, čeprav 81-letnik za Italijo z gerontološko politično krajino - nekdanji premier Matteo Renzi, ko je zasedel položaj, je bil star 39 let, je bil po Enricu Letti redka izjema, njegova mladost in svežina sta bili pomemben adut - ni nič nenormalnega. Leta 2011 se je sramotno poslovil sredi seksualnih škandalov, zdaj predstavlja njegova stranka jedro desnosredinske koalicije, ki je na vrhu javnomnenjskih lestvic pred volitvami prihodnje leto.

Vladajoča Demokratska stranka je po polomu na Siciliji izgubila veliko javne podpore, medtem ko jo je Naprej, Italija pridobila, kažejo nedavne javnomnenjske ankete. Stranka, ki jo vodi bivši premier Renzi, je po deželnih volitvah ob skoraj 4 odstotke podpore, Berlusconijeva se je pomaknila na tretje mesto, nekaj podpore je izgubila tudi Severna liga. Najbolj priljubljeno je Gibanje 5 zvezd Luigija Di Maia. Po nedavno sprejeti volilni zakonodaji, ki pred volitvami dovoljuje sklepanje večstrankarskih koalicij, je videti, da bo najmočnejša politična sila v Italiji desna sredina.

General

Silvio Berlusconi je že predlagal potencialnega desnosredinskega premiera, če bi ta politični blok zmagal na parlamentarnih volitvah, ki bodo spomladi 2018, morda že marca, morda šele maja - generala karabinjerjev (vojaške policije) Leonarda Gallitellija. Voditelj stranke Naprej, Italija in štirikratni predsednik vlade se ne more potegovati za položaj, ker je bil zaradi davčne goljufije leta 2013 obsojen za zaporno kazen. Moral je oditi iz parlamenta, prizadeva si za vrnitev, najel je najodličnejšo odvetniško pisarno v Londonu, bori se na evropskem sodišču za človekove pravice. Če bi mu ugodilo, bi se lahko vrnil na bližnjih parlamentarnih volitvah. Če mu bo pravna bitka spodletela, pa že išče rezervne scenarije oziroma alternativne kandidate.

(General) Leonardo Gallitelli je trenutno na čelu urada proti dopingu, njegovo ime je Berlusconi omenil konec tedna v pogovorni oddaji Fabia Fazia Che tempo che fa. Pred tem sta že bili v obtoku imeni guvernerja Evropske centralne banke Maria Draghija in izvršnega direktorja avtomobilskega koncerna Fiat Chrysler Sergia Marchionneja. Kot možni prihodnji italijanski premier je bil omenjan tudi predsednik evropskega parlamenta Antonio Tajani. Voditelj stranke Naprej, Italija je med drugim napovedal, da bi njegov politični blok v primeru prevzema oblasti hotel v kabinetu vsaj deseterico ljudi, ki niso iz sveta politike, in samo osem politikov.

Vprašanje je, koliko bi takšna zamisel ugajala

Berlusconijevim zaveznikom, recimo Severni ligi. Slednja, tako kažejo javnomnenjske ankete, se uvršča za stranko Naprej, Italija, vendar je pričakovati, da nobena stranka oziroma blok ne bo dobil dovolj glasov za vladanje. Vse meritve javnega mnenja kažejo, da bi volilni rezultat lahko proizvedel rimski parlament brez kakršnekoli možne večine, torej paralizirani parlament.