Katalonski parlament potrdil resolucijo o odcepitvi

Za resolucijo, ki naj bi pomenila uradni uvod v neodvisno državo Katalonijo, je glasovalo 72, proti njej pa 63 poslancev.

Objavljeno
09. november 2015 14.34
SPAIN-GOVERNMENT-CATALONIA-INDEPENDENCE
Mimi Podkrižnik, zunanja politika
Mimi Podkrižnik, zunanja politika

Katalonska politika je krenila na 18-mesečno pot osamosvajanja: parlamentarci so danes z 72 glasovi za in s 63 proti potrdili, da se začenja postopek odcepitve in nastanka nove katalonske republike. V Madridu so opozorili, da bodo izglasovano resolucijo spodbijali na ustavnem sodišču. 

Zdaj bo, kot nakazujejo pot v proindependentistični koaliciji Junst pel Sí [Skupaj za] in radikalno levičarski stranki CUP, čas za pogajanja o oblikovanju nove demokratične države, pa tudi za komunikacijo z Madridom, Evropsko unijo in mednarodno skupnostjo. Kot so zapisali v besedilu, španske inštitucije ne bodo imele nobene odločilne vloge v odcepitvenem procesu, še posebno ne ustavno sodišče, ki se je »diskreditiralo in je brez kompetenc«. Katalonska vlada da bo spoštovala zgolj ukrepe, ki jih bodo sprejeli v katalonskem parlamentu, zagotavljala bo njihovo učinkovitost in odprt »proces demokratične, množične in miroljubne odcepitve od španske države«. Med drugim je pričakovati, kot še narekuje besedilo, da bodo najpozneje v tridesetih dnevih začeli sprejemati vse, kar je zakonsko potrebno za ustavodajni postopek, socialno varnost in ustanovitev katalonskega davčnega urada. 

Resolucijo je podprlo vseh 62 poslancev iz Junts pel Sí in vseh deset poslancev CUP-a, medtem ko so vsi drugi iz 135-članskega parlamenta glasovali proti; tako Državljani kot socialisti pa Ljudska stranka in še levičarska koalicija Katalonija, da, zmoremo. V tej zadnji verjamejo, da bi bil prava pot le referendum, s katerim bi se strinjala tudi španska država. 

V katalonskem parlamentu so včeraj hkrati zavrnili peticijo Ljudske stranke, po kateri bi morala vlada »opustiti osamosvojitveni proces in se odpovedati politiki, ki razdvaja Katalonce«. Zato pa so, med drugim, sprejeli še odločitev, da bo nova katalonska država ponudila azil »toliko beguncem, kolikor bo največ zmogla«.