Britanija: Volilni dan poskrbel za več presenečenj

Konservativci na Škotskem odslej uradna opozicija, v Londonu se zmaga nasmiha laburističnemu kandidatu Sadiqu Khanu.

Objavljeno
06. maj 2016 13.37
BRITAIN-POLITICS/LONDON
Jure Kosec
Jure Kosec
London -- Izidi četrtkovih lokalnih volitev kažejo, da bo na političnem zemljevidu Združenega kraljestva prišlo do nekaterih sprememb. Volilni dan je poskrbel za več presenečenj. Največji sta se zgodili na Škotskem, kjer so nacionalisti izgubili absolutno večino v tamkajšnjem parlamentu, konservativci pa so prevzeli status uradne opozicije.

Leto dni po splošnih volitvah so Britanci ta teden znova odšli na volišča, kjer so poleg članov lokalnih odborov izbirali poslance v regionalnih parlamentih na Škotskem, v Walesu in na Severnem Irskem. Volitve so potekale tudi v Londonu, kjer so volivci izbirali novega župana, naslednika Borisa Johnsona.

Čeprav bo štetje glasovnic v nekaterih volilnih enotah trajalo še jutri, je bila večina tekem odločenih že dan po zaprtju volišč. Najbolj zanimivi in presenetljivi so bili izidi volitev v škotski parlament. Kljub temu da je zabeležila tretjo zaporedno zmago, Škotska narodna stranka (SNP) ni uspela ohraniti absolutne večine v 129-članskem predstavniškem organu. V primerjavi z volitvami leta 2011 je zbrala šest mandatov manj. Vodja nacionalistov Nicola Sturgeon je rezultat vseeno opisala kot zgodovinski.

Ker je bilo že dolgo časa jasno, katera stranka bo osvojila največ glasov, se je velik del pozornosti že med samo volilno kampanjo preusmeril na tekmo za drugo mesto. Na to so se prvič od ustanovitve škotskega parlamenta leta 1999 povzpeli konservativci pod vodstvom Ruth Davidson, ki so s položaja uradne opozicije izrinili škotske laburiste. Razplet tekme za drugo mesto je pokazal, kje gre iskati ključne delitve znotraj škotskega volilnega telesa: ne med levico in desnico, pač pa med tistimi, ki še vedno podpirajo škotsko neodvisnost in tistimi, ki želijo ostati del Združenega kraljestva. Konservativna stranka po mnenju analitikov v tem pogledu vedno bolj funkcionira kot zatočišče unionističnih glasov.

Corbynu še nekaj časa

Laburisti so izgube, ki so jih utrpeli na Škotskem, uspeli nekoliko omiliti v Walesu, kjer so ostali največja stranka v parlamentu, in v Angliji, kjer so na volitvah v lokalne odbore izgubili manj sedežev, kot so napovedovale predvolilne raziskave. Njihov voditelj Jeremy Corbyn je bil z izidom pričakovano zadovoljen, vedoč, da bo ta vsaj nekoliko utišal kritike na njegov račun. Po mnenju komentatorjev si je z njim pridobil nekaj časa. Toda to ne spreminja dejstva, da laburisti pol leta po njegovem vzponu ostajajo v slabi formi, predvsem pa se oddaljujejo od podobe stranke, ki bi bila sposobna učinkovito voditi državo. Tega ne bo spremenila niti zelo verjetna zmaga Sadiqa Khana, njihovega kandidata v tekmi za novega londoskega župana.

Britanski premier in vodja konservativcev David Cameron je nasprotnike iz opozicije obtožil, da so popolnoma izgubili stik s svojimi tradicionalnimi volivci, kot dokaz tega pa navedel podatek, da je vladajoča stranka po šestih letih na oblasti uspela uspela okrepiti svoj položaj na lokalni ravni. Vlade ponavadi ne pričakujejo dobrih rezultatov na lokalnih volitvah, je priznal premier. »Ponavadi jih spremlja groza, toda včeraj ni bilo tako. Po vsej državi smo zabeležili dobre rezultate.«