London ujet med Brusljem in Varšavo

Britansko premierko je na Poljskem pričakal politični vihar.

Objavljeno
21. december 2017 17.27
POLAND-BRITAIN/
Jure Kosec
Jure Kosec

Thereso May je doletela neprijetna čast: postala je prva evropska voditeljica, ki je obiskala Poljsko po tem, ko je evropska komisija proti tej državi sprožila postopek zaradi spodkopavanja temeljnih vrednot EU. Premierka je pred odhodom v Varšavo iz Bruslja dobila jasen namig, naj dejanja poljske vlade obsodi.

V nasprotnem primeru, so opozorili evropski uradniki, bo EU njen molk razumela kot dokaz neiskrenosti britanskih obljub, da bo država tudi po brexitu še naprej vztrajno zagovarjala liberalne demokratične vrednote. »Trenutna poljska vlada je kriva spodkopavanja vladavine prava in evropskih demokratičnih vrednot,« je povedal glavni pogajalec evropskega parlamenta za brexit Guy Verhofstadt. »Ta obisk je pomemben prvi preizkus obljube Združenega kraljestva, da bo še naprej ščitilo evropske vrednote.«

Politični vihar

Theresa May  je na Poljsko dopotovala dan zatem, ko je ostala brez najpomembnejšega člana svoje vlade. Njen namestnik Damian Green je bil prisiljen odstopiti, po tem ko je notranja preiskava ugotovila, da je kršil ministrski kodeks, ker z javnostjo ni bil odkrit o obtožbah, da je policija na njegovem službenem računalniku našla večje količine pornografskega materiala. Premierkina pot v tujino bi teoretično morala predstavljati priložnost za odmik od kontroverznih tem in težav, povezanih z njeno vlado. A Theresa May se je na Poljskem znašla sredi povsem drugačnega političnega viharja.

Poglavitni namen njenega obiska na Poljskem, kamor so z njo odpotovali tudi ministri za obrambo, zunanje in notranje zadeve, je bil podpis obsežnega dogovora o obrambnem in varnostnem sodelovanju med državama. Dogovor, podoben tistemu, ki ga ima Britanija sklenjenega s Francijo, je plod britanskih naporov po utrjevanju vezi s posameznimi evropskimi vladami in del obsežnih diplomatskih priprav na izstop Združenega kraljestva iz EU. Britanija upa, da bodo Poljska in druge vzhodnoevropske države v nadaljevanju pogajanj o brexitu stopile na njeno stran, še posebno ko bo beseda tekla o prihodnjih odnosih. To je glavni razlog, zakaj z njimi dela v rokavicah.

Britanska premierka Theresa May. Foto: Kacper Pempe/Reuters

Neprijetne teme

Britanska vlada se v zadnjih letih namenoma ni želela vpletati v spore med Brusljem in vladami nekaterih vzhodnoevropskih članic, predvsem iz skrbi, da bi s tem odtujila potencialno pomembne zaveznice v pogajanjih o brexitu. V primeru Poljske je dodaten pomislek porajala tudi politična naveza med britanskimi konservativci in stranko Zakon in pravičnost, katerih evropski poslanci so del iste politične skupine v evropskem parlamentu.

Pred prihodom v Varšavo so iz Downing Streeta sporočili, da se premierka med obiskom ne bo izogibala neprijetnim temam, tudi vmešavanju poljske nacionalkonservativne vlade v neodvisnost sodne veje oblasti. Kljub temu je Theresa May med novinarsko konferenco s poljskim  kolegom Mateuszom Morawieckijem vztrajala, da je postopek, ki ga je dan pred njenim prihodom sprožila evropska komisija, notranja zadeva Poljske. Britanska premierka je pohvalila pripravljenost poljskega premiera na dialog s komisijo in poudarila, da vse države v EU delijo skupen pogled na pomen vladavine prava. Kdor koli je iz njenih ust pričakoval konkretno obsodbo ravnanja poljske vlade, je bil po vsej verjetnosti razočaran.