Međugorje na nogah: Sveta Marija ni poštar

Odločitev o pristnosti prikazovanj je vse bližje. Bo Vatikan nadziral Međugorje?

Objavljeno
11. junij 2015 18.05
10.8.2007 Medjugorje, BiH. Vernice in verniki prižigajo svečke ob križu v romarskem središču Medjugorje.FOTO:JURE ERŽEN/Delo
Dejan Vodovnik, Zagreb
Dejan Vodovnik, Zagreb
Zagreb – V 34 letih, odkar se v svetišču v Međugorju »prikazuje« Marija in se dogajajo »čudeži«, ki jih napovedujejo jasnovidci, je to romarsko svetišče v Bosni in Hercegovini obiskalo približno 40 milijonov ljudi. Mesto je iz hercegovskega zaselka zraslo v katoliški Las Vegas, zdaj pa se zaradi besed papeža Frančiška, izrekel jih na poti iz Sarajeva proti Vatikanu, utegne zgoditi še en »čudež«, ki ga jasnovidci niso pričakovali.

Ugibanj, ali bo ob svojem obisku v Sarajevu papež Frančišek rekel kakšno besedo tudi o romarskem Međugorju, v katerem se že 34 let domnevno prikazuje Marija in se dogajajo različni čudeži, je bilo veliko, zgodila pa se je le papeževa izjava, da »Marija ni poštar, ki vsak dan ob 16. uri prinaša sporočila«, in vsem je bilo jasno, da so se te besede nanašale na hercegovsko Marijo. Po prepričanju številnih bi tudi utegnile nakazovati osrednje sporočilo njegove odločitve o pristnosti prikazovanj, ki naj bi sledila lanskemu poročilu komisije kardinala Ruinija o problematiki Međugorja.

Spomnimo; Međugorje je kraj, kjer naj bi se od leta 1981 prikazovala Marija. Sledile so številne razprave o tem, ali je vse skupaj res. Škofovska konferenca Jugoslavije je pripravila poročilo, v katerem so jugoslovanski škofje zapisali, da »člani komisije po opravljeni analizi niso mogli potrditi, da so bili dogodki nadnaravni, Cerkev pa bo še naprej spremljala ta pojav«.

Od hercegovske bede do »verskega Las Vegasa«

Tudi komunistična oblast v Republiki BiH je bila zadržana. Ko je videla, da se je Cerkev distancirala od pojava in da se eden najrevnejših hercegovskih krajev zaradi domnevnega prikazovanja Marije hitro razvija in bogati – romarsko središče vsako leto obišče približno milijon romarjev – pa je presodila, da bo imela od razvoja verskega turizma več koristi, kot če bi ga trmasto preprečevala. Kraj se je razvil v svojevrsten verski zabaviščni park, »verski Las Vegas«, poln verskih čustev, želja in upov pa tudi komercialnega kiča, ki je preplavil mesto.

Međugorje ima v srcih hrvaških vernikov poseben prostor. Svojega dela se je lotila tudi znanost. Zvrstile so se sociološke, kulturološke, psihološke, medicinske raziskave in razlage, ene bolj površne, druge bolj natančne, na svoje načine so se videnj lotili teologi. V Međugorju naj bi se leta 1985 s takimi nameni inkognito pojavil celo kardinal Ratzinger. Videli sta ga dve romarki, vedo povedati v verskem Las Vegasu. Preiskave o prikazovanju in romanjih v Međugorje so se tako nadaljevale v kongregaciji za doktrino vere, potem ko je prikazovanja preiskovala in lani ugotovitve preiskave Vatikanu predala posebna komisija pod vodstvom kardinala Camilla Ruinija. Papež Frančišek naj bi stališče o pristnosti prikazovanj povedal »kmalu«, to pomeni, da v »nekaj prihodnjih tednih«. Kot svojevrstno pripravo na odločitev pa mnogi omenjajo prav tokratno izjavo o tem, da »Marija ni poštar, ki vsak dan ob 16. uri prinaša sporočila«, kar je posredno dal vedeti tudi predstojnik papeške teološke fakultete Marianum Salvatore Marija Perrella (je tudi član komisije, ki je proučevala fenomen Međugorja, ustanovil pa jo je pred petimi leti Benedikt XVI.), ki je te dni dejal, da »papež vse že pripravlja na odločitev o Međugorju brez flancanja in mlatenja prazne slame«.

Bo Sveti sedež prevzel Međugorje?

Kakšna bo odločitev, ne ve nihče. Iz Međugorja sporočajo, da bi bila zavrnitev prikazovanj oziroma papeževa odločitev, da tamkajšnje dogajanje ni nadnaravno (constat de supernaturalilitate), hladen tuš za milijone vernikov, vendar bodo odločitev absolutno spoštovali. Ne glede na vse pa popolne zavrnitve prikazovanj bržkone le ne bo. Kot menijo nekateri poznavalci, je pričakovati kompromisno odločitev, ki ne bo povsem izključujoča.

Morda pa se rešitev »skriva« v dve leti stari novici, ko je spletni portal Vatican Insider objavil, da naj bi Sveti sedež prek apostolskega nuncija v Bosni in Hercegovini, zdaj je to Luigi Pezzuto, prevzel upravljanje in nadzor nad pastoralno dejavnostjo Međugorja, s čimer naj bi, kot so takrat ocenili nekateri hrvaški analitiki, zmanjšali pristojnosti mostarskega škofa za dogajanje v romarskem mestu in župniji.

Omenjeno besedilo na portalu je nato povzročilo številna ugibanja, zlasti zaradi novega čudeža, ko se je zadnje dni predlanskega septembra v hiši ženske – ta je bila leta 1981 med šestimi otroki, ki so trdili, da se jim je prikazala devica Marija – začel svetiti 40 let star Marijin kip. Pred njim sta takrat molili dve romarki iz Italije, jasnovidka Vicka, lastnica hiše, pa je takrat predavala v Italiji. Vest se je po romarskem središču razširila v nekaj minutah in bila nov vzrok za – romanja.