Merklova v senci novih napadov na azilne domove obiskala Heidenau

Nemčija je prva od evropskih držav, ki sirskih beguncev ne namerava več vračati v članice, kjer so prvič prestopili meje EU.

Objavljeno
26. avgust 2015 16.10
EUROPE-MIGRANTS/GERMANY
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Berlin – Nemška kanclerka Angela Merkel je danes obiskala azilni center v kraju Heidenau, nedaleč od Dresdna, kjer so minuli konec tedna potekali protipriseljenski protesti. S tem tudi odgovarja na očitke, da je doslej premalo odločno obsodila protipriseljensko razpoloženje na vzhodu države. Ob prihodu v center so jo sicer pričakali jezni protestniki, ki so vzklikali »izdajalka, izdajalka«.

Nemška kanclerka se je srečala s prebežniki, prostovoljci in varnostnim osebjem ter tako podprla pred kratkim odprti azilni center, proti kateremu so potekali protesti, ki so se sprevrgli tudi v izgrede. V ponedeljek je demonstracije označila kot »nizkotne«, kritike pa so bili prvič deležni ne le skrajni desničarji, ampak tudi drugi – med drugimi družine z otroki –, ki so na ulicah podprli proteste.

Iz države medtem znova poročajo o dveh napadih na azilne domove. Azilnega centra v mestu Leipzig, v katerem je prostora za 56 ljudi, se je ponoči lotil neznanec z zažigalnim koktajlom. Napad so še pravočasno prijavili, zagorela je le žimnica. V kraju Parchim pa sta dva moška, oborožena z nožem, vdrla v azilni dom. Policija ju je aretirala.

(Foto: Robert Atanasovski/AFP)

V Nemčiji pričakujejo, da bodo do konca letošnjega leta prejeli 800.000 prošenj za azil, štirikrat več kot lani. Skoraj polovica iskalcev azila, ki je v prvih šestih mesecih dosegla Nemčijo, sicer prihaja iz balkanskih držav, zato se bodo morali najverjetneje vrniti, so pa nemške oblasti včeraj nekoliko olajšale postopek za sirske begunce. Nemčija se je namreč kot prva članica EU odločila, da bo za begunce iz Sirije prenehala izvajati dublinsko uredbo, po kateri morajo za iskalce azila poskrbeti države, kjer je prebežnik prvič prestopil mejo EU.

Tiskovna predstavnica evropske komisije Natasha Bertaud je pozdravila nemško odločitev, za katero, po njenih besedah, stoji spoznanje, da je treba članicam na obrobju meja EU priskočiti na pomoč. V skladu z dublinsko uredbo je za prebežnika odgovorna tista članica, kjer so ga prvič registrirali – Grčija, Italija in druge članice na obrobju nosijo največje breme v EU.

Vsaka od njih se je begunske krize lotila po svoje. Na Madžarskem so se odločili na meji s Srbijo postaviti ograjo, meje pa nadzoruje vse več pripadnikov varnostnih sil, a prebežnikov niso ustavili. Vlada v Budimpešti je danes napovedala, da bo na mejo napotila več kot 2000 dodatnih policistov. Iz sprejemnega centra v vasi Röszke danes poročajo tudi o izgredih - policija je proti okoli 200 prišlekom, ki niso hoteli dati svojih prstnih odtisov, uporabila solzivec. Nedaleč od vasi je sicer včeraj mejo, kljub žičnati ograji, prečkalo več kot 2500 ljudi.