Morilske vrednote, pridobljene pred radikalizacijo

Mladi terorist je videti kot eden od samotnih volkov, ki vse pogosteje napadajo čisto navadne Zahodnjake ali tuje turiste.

Objavljeno
20. julij 2016 16.34
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin

Berlin – Ali islamski terorist Riaz A., ki je na vlaku proti Würzburgu s sekiro hudo ranil štiri ljudi, res izvira iz Afganistana, kot se je predstavljal? Je bil res star le sedemnajst let? Odkar so predstavniki Islamske države objavili videoposnetek, na katerem kot Mohamed Riad z nožem grozi nemuslimanom, je vse močnejši sum, da gre za še enega džihadista, poslanega v Evropo sredi zgodovinskega begunskega navala.

»Alah je velik!« je domnevni mladoletnik po poročilu očividcev vpil med napadom na kitajske turiste. »Pokončal te bom, kurba!« je med udarjanjem s sekiro kričal na mimoidočo med svojim begom z vlaka, preden so ga pokosili streli v Würzburgu le po naključju navzoče posebne policijske enote. »Videti je bilo kot v klavnici,« nemški mediji navajajo priče terorističnega divjanja v vlaku in tudi fotografije kažejo vsepovsod kri.

Mladi terorist je videti kot eden od samotnih volkov, ki vse pogosteje napadajo čisto navadne Zahodnjake ali, kot v würzburškem primeru, tuje turiste. Prav zato, ker je veljal za odlično integriranega ter bil za to nagrajen z rejniško družino in učenjem poklica, je Riaz A. – ali Mohamed Riad? – grozljiv dokaz nevarnosti zaslepljenega islama za zahodni svet. Nekateri še vedno domnevajo, da se je radikaliziral v zelo kratkem času. Kaj pa, če je svojo pravo naravo le prikrival? Skoraj sočasno z islamističnim napadom v bavarskem vlaku in le nekaj dni po uboju 84 ljudi v Nici je sedemintridesetletnik maroškega rodu v francoskem Laragne-Monteglinu z nožem napadel mater in njeni hčeri, ker so bile po njegovem prepričanju v kratkih hlačah in poletnih majicah pomanjkljivo oblečene. Osemletna deklica se še bojuje za življenje.

Brez milosti

Radikalni islam v svojem sovraštvu do zahodnih vrednot ne pozna milosti. Že po pariških dogodkih novembra lani so francosko vlado obtoževali, da je prikrila prave razsežnosti trpljenja njegovih žrtev, saj so morilci iz Bataclana nekaterim žrtvam odrezali genitalije in izpraskali oči. Osrednja tema radikalnega islama pa je tudi zatiranje žensk in v Nemčiji še vedno odmevajo silvestrski dogodki v Kölnu in drugih mestih, med katerimi so mladi moški v večini magrebskega rodu brutalno otipavali in v nekaterih primerih tudi posiljevali mlada dekleta samo zato, ker so si po zahodnih običajih in v oblačilih po svojem okusu želela v mestnih središčih pričakati novo leto.

»Bolje moramo razumeti, od kod izvirajo krize na Bližnjem in Srednjem vzhodu in predvsem, zakaj so nekateri mladi v naših evropskih družbah tako dovzetni za radikalne islamistične ideje in se pustijo instrumentalizirati za nečloveške zločine,« je v intervjuju za časopis Bild dejal nemški predsednik Joachim Gauck. Večina terorističnih morilcev tudi po njegovem prepričanju prihaja z družbenega obrobja in zato potrebujejo boljše perspektive. Razen če jim je bilo tako kot Riazu A. – Mohamedu R.? – ponujeno vse, a so se raje kot za integracijo v nemško družbo odločili za džihad. Domnevni Afganistanec, ki ga zdaj sumijo, da je v resnici Pakistanec, je v svojem poslovilnem pismu robantil nad neverniki in pisal o branjenju islama.

Nihče ni več varen

V takšnih primerih se je bati, da bi morala integracija seči veliko globlje. Nemški psiholog palestinskega rodu Ahmad Mansour, ki velja za vodilnega poznavalca vzrokov islamske radikalizacije, verjame, da so med temi vrednote, pridobljene že veliko pred dejansko radikalizacijo. Med njimi je prezir do vsega, kar je drago zahodnim družbam: do ver, ki niso islam, žensk, ki živijo svoje svoboščine. Takšni ljudje so še posebej lahek plen za islamske skrajneže, ki tudi v Nemčiji nagovarjajo predvsem mladoletne begunce brez družin. Naj je zanje še tako dobro poskrbljeno, nič ni dovolj, dokler ne vemo, da zahodne vrednote sprejemajo tudi s srcem.

»Svojih vrednot, svobode, človekovih pravic, pravne države in liberalnega življenjskega sloga, seveda ne bomo spremenili,« je v intervjuju povedal nemški predsednik. »Nimamo pa nobenega razloga za brezskrbnost, zato pa veliko razlogov, da svoje vrednote branimo.« Joachim Gauck poziva k še okrepljenemu evropskemu varnostnemu sodelovanju, zaradi vse številnejših terorističnih napadov pa spet tesneje sodelujejo tudi nemški in ameriški obveščevalci. Vodilni nemški politiki opozarjajo, da lahko sedanji val terorizma zadene prav vsakogar, da nihče ni več varen. Zunanji minister Frank-Walter Steinmeier pa spet poziva k odločnemu mednarodnemu odgovoru na teroristične skupine v Siriji in Iraku.