Nasilje ob odprtju palače ECB

Protesti v Frankfurtu: Gibanje Blockupy nezadovoljno z reševanjem evrske krize.

Objavljeno
18. marec 2015 22.21
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin

Frankfurt – Skoraj sto ranjenih policistov, goreči avtomobili in stotine aretiranih aktivistov je bilanca današanjih protestov gibanja Blockupy ob odprtju novega sedeža Evropske centralne banke v Frankfurtu.

S svojim običajnim zadržanim nasmeškom, tako znanim iz govorov o reševanju evra, je predsednik Evropske centralne banke Mario Draghi dopoldne prerezal modri slavnostni trak pred novo stolpnico ECB. Na spletni strani gibanja Blockupy, ki v nasprotovanju ECB, drugim finančnim organizacijam in kapitalizmu nasploh združuje vrsto mednarodnih organizacij, sindikatov in protestnih skupin, pa je tedaj že pisalo: »Naš čas za akcijo je nastopil!«

Na svoje »slavje« ob odprtju steklene palače ECB so napovedali dva vlaka in šestdeset avtobusov iz devetintridesetih evropskih mest in res je policija že zgodaj zjutraj poročala o zažganih avtomobilih, med njimi tudi svojih. Ocenjujejo, da je v celodnevnih protestih sodelovalo okrog sedemnajst tisoč ljudi.

»Ta stavba je simbol najboljšega, kar lahko skupaj doseže Evropa,« je predsednik ECB Mario Draghi na dopoldanskem sprejemu za okrog sto povabljencev napovedoval, da bodo pridobili tudi tiste, ki se počutijo odrinjene. Stekleno stolpnico dunajskih arhitektov Coop Himmelb(l)au, ki je stala 1,3 milijarde evrov in v kateri bo delalo skoraj tri tisoč ljudi, pa so morali z vseh strani zaščititi pred zakrinkanimi protestniki, ki so prevračali avtomobile in smetnjake ter na policijo metali kamenje. Potem ko so privrženci gibanja Blockupy novogradnjo ECB že novembra lani obmetavali z barvo in povzročili za nekaj deset tisoč evrov škode, so sredine proteste pričakale okrepljene policijske sile s polovico vseh nemških vodnih topov in tudi s solzivcem.

»Za večino nasilja so krivi tujci, govorili so francosko in italijansko,« je v prodajalni z biološko neoporečnim pecivom v bližini frankfurtske železniške postaje dejal 25-letni prodajalec. Že malo naprej pred znamenito evrsko skulpturo umetnika Ottmarja Hörla pa je za pot do demonstracij spraševala skupina Nemcev iz Kassla. »Politika ECB je grozna, spet bankam mečejo denar,« je komentirala 41-letna gledališčna pedagoginja Gisela.

»Nemci nismo toliko bogatejši od drugih; tudi če smo privarčevali nekaj več denarja, ga bo naslednji pok finančnega balona tudi nam odnesel!« Na drugi strani ceste je nekaj moških s skandiranjem proti ECB pozdravljalo demonstrante, ki so nosili rdečo zastavo z likom Cheja Guevare. »Rojen in odrasel sem tu, v Frankfurtu, zato vem, da vedno tiskajo denar in ga razdajajo z obema rokama, naj ga zdaj nekaj natisnejo tudi za Grke!« je komentiral koncertni organizator Bernd, pa čeprav je malce ironično s prijatelji pil pivo pri kiosku z velikim napisom »Časopis za zasebno investiranje«.

V običajnih časih je Frankfurt pač oaza prijetnih kavarn in razkošnih trgovin za finančnike, ki delajo v ECB in frankfurtskih podružnicah številnih evropskih in drugih bank.

»Nič nimam proti demonstracijam, če so le mirne, veliko demonstrantov pa je tokrat tu le zato, da povzročajo nemire,« je zaskrbljeno komentiral policist Christian iz skupine več ducatov pripadnikov varnostnih sil, zbranih pred luksuznim hotelom.

Za pripadnike gibanja Blockupy je Frankfurt z novo centralo ECB na čelu simbol krizne politike, ki južnoevropskim državam prinaša le trpljenje in nazadovanje, bogatim pa še večje bogastvo. Med protesti je bilo mogoče videti tudi zastave Grčije, ki se kljub svojemu neznanskemu dolgu pod novo skrajno levo in desno nacionalistično vlado ta čas najbolj upira finančnemu reševanju, kakršno poleg ECB določajo še pri Evropski uniji in Mednarodnem denarnem skladu.

»Izpolnili bomo vse, kar smo obljubili ljudstvu!« je premier Aleksis Cipras prav na dan frankfurtskih demonstracij v parlamentu obljubil brezplačno električno energijo, hrano in drugo pomoč revnim, potem ko je njegova vlada že prej napovedala postopno zvišanje najnižje zajamčene plače s 580 na 751 evrov.