Nemčija opozarja na napake obeh strani in poziva k pogovorom

Madrid ima pravico na svoji strani, Barcelona pa je dobila slike do zob oboroženih policijskih sil proti mirnim demonstrantom.

Objavljeno
02. oktober 2017 21.51
Spain Catalonia
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin

Berlin - »Slike, ki so nas v nedeljo dosegle iz Španije, kažejo, kako pomembno je prekiniti spiralo nasilja,« izjavlja nemški zunanji minister Sigmar Gabriel ter obe strani poziva k iskanju politične rešitve. »Ohraniti je treba mirno kri in se pogajati v okviru pravne države ter španske ustave!«

Spoštovanje pravne ureditve je po prepričanju nemškega zunanjega ministra Sigmarja Gabriela temelj Evropske unije »in nas druži tudi s Španijo«. Poudarja, da ta država ni le tesna partnerica Nemčije v meddržavnih odnosih, EU in Natu, ampak državi povezujejo tudi številna prijateljstva Špancev, ki živijo v Nemčiji, in Nemcev, ki obiskujejo Španijo, »zato je močna partnerica in članica EU Španija tudi v našem interesu«. Gabriel je prepričan, da Španija lahko premaga notranje razkole, če se bosta obe strani strinjali o skupni poti.

Napake obeh strani

Tudi številni komentarji nemških medijev poskušajo predstaviti argumente in napake obeh strani. Časnik Frankfurter Allgemeine Zeitung piše, da Španija z načelnim ukrepanjem dokazuje, da je pravna država. »V Kataloniji brani temelje demokracije: politiki se morajo podrediti zakonom in sodiščem.« Položaj se po avtorjevem mnenju razlikuje od tistega v baltskih državah in na Balkanu v 90. letih minulega stoletja, saj sta bili Sovjetska zveza in Jugoslavija diktaturi, Španija pa je demokratična pravna država. »To so katalonski separatisti na poti k tako imenovanemu referendumu spodkopali s preziranjem sodnih odločitev.«


Španske varnostne sile so poskušale nasilno ustaviti katalonske volivce. Foto: AP

A tudi vlada v Madridu ni nedolžna, z ignoranco do nacionalnih ambicij Kataloncev naj bi bil ministrski predsednik Mariano Rajoy, ki že leta zavrača več avtonomije za Katalonijo, najboljši pomočnik tamkajšnjih nacionalistov. V konservativnem nemškem časopisu verjamejo, da tudi Evropska unija lahko le podpira špansko vlado, karkoli drugega bi bilo žrtvovanje lastne verodostojnosti v konfliktih z »notoričnimi kršilci pravne države« v Varšavi ali Budimpešti.

Utemeljeno nezadovoljstvo Kataloncev

Tudi številni drugi nemški komentatorji menijo, da sta v Kataloniji odpovedali obe strani. »Centralna vlada konservativnega premiera Mariana Rajoya se moti, če verjame, da bo množično demokratično gibanje razbila z denarnimi kaznimi in plašilnimi puškami. In območni voditelj Carles Puigdemont nima legitimnosti za odcepitev,« piše Süddeutsche Zeitung. »Že dolgo pa je očitno, da imata oba interes za zaostrovanje konflikta.«

Nezadovoljstvo Kataloncev s centralno vlado ni neutemeljeno, je prepričan komentator Thomas Urban. »Čas je, da konservativci v Madridu nehajo nasprotovati politični obravnavi težke dediščine državljanske vojne, ki je še posebno v Kataloniji pustila globoke rane.« Madrid ima sicer pravico na svoji strani, Barcelona pa je dobila televizijske slike do zob oboroženih policijskih sil proti mirnim demonstrantom. Številni nemški opazovalci se bojijo, da se bo položaj le še poslabšal, saj imajo poleg Katalonije velike zamere na račun centralne oblasti tudi nekateri drugi deli države.