Nemško ustavno sodišče ne nasprotuje Evropski centralni banki

Sodišče ne nasprotuje programu OMT, s katerim je ECB sredi najhujše krize brez enega samega centa pomirila finančne trge.

Objavljeno
21. junij 2016 15.19
reu-ECB-POLICY/
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin

Berlin − Nemško ustavno sodišče ne nasprotuje programu OMT (Outright Monetary Transactions), s katerim je Evropska centralna banka sredi najhujše evrske krize brez enega samega centa pomirila finančne trge. Dokler program, ki pod določenimi pogoji dovoljuje nakupe državnih obveznic na sekundarnih trgih, nadzorujeta nemška vlada in bundestag, po mnenju sodnikov iz Karlsruheja takšni ukrepi niso v nasprotju s prepovedjo financiranja držav z denarno politiko.

Leta 2014 so tudi nemški ustavni sodniki presodili, da so pri ECB z OMT prestopili svoje pristojnosti, a so za dodatno mnenje zaprosili evropsko sodišče, ki je program julija lani ocenilo pozitivno. Že med februarskimi razpravami je predsednik drugega senata Andreas Voßkuhle nakazal, da ne bodo nasprotovali evropskemu sodišču. Predstavniki ECB in nemškega finančnega ministrstva so sodišču zagotovili, da je OMT nujen za delovanje evropskega reševalnega sklada ECM, o katerem odloča tudi nemški bundestag, pa tudi da zdaj ni velike verjetnosti za aktivizacijo programa, ki je svojo nalogo vsaj med zadnjo krizo opravil že s svojim obstojem.

Nemška Bundesbanka je do programa bolj zadržana, saj so po njihovem mnenju tveganja prenesena na davkoplačevalce. Kritiki še naprej verjamejo, da ECB s programom vodi gospodarsko politiko evrskega območja in pri Bundesbanki opozarjajo celo pred skorajšnjo inflacijo ter drugimi neprijetnimi posledicami dolgoletne politike izjemno poceni denarja.