Novo mesto sredi Beograda

Vučić je prepričan, da je bila postavitev temeljnega kamna velik dan tako za Srbijo kot za njene državljane.

Objavljeno
29. september 2015 22.34
SERBIA-UAE-CONSTRUCTION-BELGRADE
Vili Einspieler, zunanja politika
Vili Einspieler, zunanja politika

Srbski premier je prepričan, da Beograd in Srbija s projektom Beograd na vodi pišeta novo zgodbo in obračata nov list v srbski zgodovini. Proti projektu je ob postavitvi temeljnega kamna protestirala državljanska pobuda Ne da(vi)mo Beograda, ki je zbrala nekaj tisoč somišljenikov.

Srbski premier Aleksandar Vučić je na začetku del pri projektu dejal, da v Beogradu raste novo mesto, stanovanja in stolpe bodo gradili srbski delavci, projekt pa bo prispeval k rasti bruto domačega proizvoda in povečanju zaposlenosti. Vučić je prepričan, da je bila postavitev temeljnega kamna velik dan tako za Srbijo kot za njene državljane ter da bo postala srbska prestolnica čez deset let turistični center, ki bo bolj obiskan od Budimpešte.

Del mesta za Arabce

Postavitev temeljnega kamna na začetku projekta je zaznamoval tudi protest nekaj tisoč protestnikov, ki so srbskim oblastem očitali, da projekt vodijo nepregledno in nelegalno. V nos jim gre, da bo na območju Beograda razglašen del, ki bo rezerviran samo za arabske partnerje. Zato so pozvali Vučića, naj od projekta odstopi. Protestniki so demonstrirali v manjših skupinah po nekaj sto ljudi, zbralo pa se jih je približno štiri tisoč. Številne nevladne organizacije in opozicijske parlamentarne stranke so napovedale, da bodo nadaljevale boj proti uresničevanju projekta.

Na očitek protestnikov, da je projekt protiustaven, je Vučić odgovoril, da o tem odloča ustavno sodišče. Da protest nima nobene teže, je sklepal iz podatka, po katerem se je na njem zbralo le nekaj sto aktivistov, čeprav so jih demokrati in druge opozicijske stranke pripeljali v Beograd tudi iz Novega Sada, Smederevske Palanke in Velike Plane. Vučić je pojasnil, da je bila policija, ki je sam ni videl, ob postavitvi temeljnega kamna navzoča na vsakem koraku, da bi vsem zagotovila varnost.

Na smetišču bo zrasel dragulj

Srbski premier je poudaril, da nekdanja oblast v Beogradu 70 let ni premaknila niti kamna, temveč je ohranjala smetišče, zdaj pa protestira, ker si je nekdo drznil delati. Opozicija lahko pripelje tudi pol milijona ljudi, vendar se postavlja vprašanje, ali bodo tudi kaj naredili ali samo kradli. To navadni ljudje vidijo, je bil oster Vučić in poučil protestnike, da ne razumejo lastnine in najemnih pravic. Njihov cilj da je za vsako ceno nasprotovati projektu, čeprav nimajo nobenih resnih argumentov.

Skupaj z Vučićem je postavil temeljni kamen predstavnik podjetja Eagle Hills Mohamed Alabbar, ki je poudaril, da je Beograd na vodi pravi dragulj in da imata z Vučićem isti cilj – spremeniti sedanji videz srbskega glavnega mesta in ustvariti napredek za Beograd in Srbijo. Alabbar je tudi prepričan, da bo Beograd na vodi gospodarsko središče, namenjen pa ne bo le tistim, ki bodo v njem živeli, ampak tudi prebivalcem Beograda in Srbije, ki bodo tja hodili kupovat, se zabavat ali preprosto samo uživat.

Ukaz politike ali tujih investitorjev

Srbija je s partnerji iz Združenih arabskih emiratov začela gradnjo 3,5 milijarde evrov vrednega projekta Beograd na vodi. Ta je skupna investicija mesta Beograd, države in podjetja Eagle Hills iz ZAE. V skladu z dogovorom o sodelovanju bo imela država v njem 32-odstotni delež, partner iz ZAE pa 68-odstotni. Projekt naj bi v celoti zaživel v največ 30 letih, več kot polovica pa ga mora biti končana v prvih dveh desetletjih. Beograd na vodi so razglasili za projekt posebnega značaja tako za državo kot metropolo, da so lahko sprejeli zakon lex specialis, ki omogoča v imenu javnega interesa razlastitev in izdajanje gradbenih dovoljenj za uresničitev gradnje.

Po načrtih bo prostor ob Savi v prihodnjih treh desetletjih bogatejši za stanovanjske in poslovne površine, javne institucije in zelene površine. Na območju bo po ocenah delalo 13.000 ljudi in jih živelo več kot 17.000, projekt pa je razdeljen v več faz. Na 177 hektarih ob reki Savi bodo predvidoma zgradili več kot milijon kvadratnih metrov stanovanjskih površin, 750.000 kvadratnih metrov poslovnih prostorov, več kot 62.000 kvadratnih metrov javnih površin in približno 242.000 kvadratnih metrov novih zelenih površin. Po ocenah naj bi srbsko gradbeništvo, ki iz leta v leto bolj propada, ustvarilo milijardo evrov prihodkov.

Del strokovne javnosti proti

Dogovarjanju investitorjev in srbskih oblasti ter načinu realizacije oporeka tudi del strokovne javnosti, predvsem arhitekti in urbanisti. Po mnenju neodvisnega znanstvenega in umetniškega združenja Akademija arhitekture Srbije prostorski načrt krši cel niz zakonov, mednarodne listine in konvencije ter pravila in smernice Sveta Evrope, ki jih je Srbija ratificirala leta 2011. Kot še menijo, načrt krši tudi vse etične norme in profesionalne standarde, izdelali pa so ga anonimneži na ukaz politike ali tujih investitorjev.