Odobrili evtanazijo belgijskega morilca in posiljevalca

Van Den Bleeken trdi, da je njegovo psihično trpljenje neznosno, zato bi raje umrl, kot še več življenja preživel za zapahi.

Objavljeno
05. januar 2015 15.51
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Bruselj − Čeprav Evropska unija − in s tem tudi njene članice − odločno nasprotuje in prepoveduje smrtno kazen, bodo v nedeljo v zaporu v bruseljskem Bruggu s smrtonosno injekcijo usmrtili obsojenega posiljevalca in morilca Franka Van Den Bleekena. Pristojna komisija je namreč odobrila njegovo prošnjo za evtanazijo.

Van Den Bleeken, ki je zaradi spolnih prestopkov v zaporu prvič pristal že pri 21 letih, je januarja 1989 posilil in potem zadavil 19-letno Christiane Remacle. Sodišče ga je takrat spoznalo za duševno nestabilnega, zaradi česar da ne more kazensko odgovarjati za svoja dejanja. Po sedmih letih na psihiatričnem oddelku zapora so ga izpustili na prostost, nato pa je v vsega nekaj tednih napadel še tri žrtve, stare 11, 17 in 29 let. Zatem so ga zaprli za nedoločen čas, od takrat pa je zapor zapustil le enkrat, ko se je udeležil pogreba matere. Van Den Bleeken, ki je imel težko otroštvo in je bil pri 15 letih tudi sam žrtev posilstva, trdi, da je njegovo psihično trpljenje neznosno, zato bi raje umrl, kot še več življenja preživel za zapahi. Ker ne more premagati svojih nekontroliranih spolnih nagnjenj, ne bo nikoli zapustil zapora, vendar pa prav tako noče za zapahi preživeti še naslednji dve desetletji ali tri.

Za evtanazijo je prvič prosil že leta 2011, ko je tudi dejal, da mu belgijske oblasti niso ponudile specialistične terapije. Od takrat jo v Belgiji nudijo, a je kljub temu znova vložil prošnjo. Belgijska zvezna komisija jo je odobrila že septembra, konec tedna pa določila še datum − smrtonosno injekcijo bo dobil v nedeljo.

Belgija, ki je evtanazijo legalizirala leta 2002, je ena od treh držav, ki dovoljujejo to prakso − poleg nje jo omogočata še Nizozemska in Luksemburg. Več drugih držav, med njimi Švica, Nemčija, Albanija in nekatere zvezne države v ZDA, pa zdravnikom dovoljujejo, da v določenih okoliščinah bolnikom pomagajo pri samomoru. Belgija je sicer prva država, ki je prakso razširila z neozdravljivo bolnih odraslih − evtanazijo lahko namreč odobrijo tudi v primerih hudih bolečin ali psihičnih muk, februarja lani pa so možnost razširili tudi na neozdravljivo bolne otroke, vendar morajo v to privoliti starši.

Odkar je evtanazija v Belgiji legalna, število primerov hitro narašča − leta 2013 so jih zabeležili 1807, kar je 27 odstotkov več kot leto pred tem. V več kot tretjini primerov so evtanazijo odobrili mlajšim od 60 let, največkrat bolnikom, ki so trpeli hude bolečine ali so bili neozdravljivo bolni. Leta 2013 so v 67 primerih evtanazijo odobrili tudi na podlagi psiholoških utemeljitev − za demenco in psihozo.